Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Είναι υποχρεωτική η ασφάλιση ως μισθωτών, όσων έχουν μέχρι και δυο εργοδότες;


nikosjordan

Recommended Posts

Πάντως σε αυτό που ετοίμασα να κόψω αύριο δεν έβαλα τίποτα το κόβω όπως και πριν...Το θέμα θεωρείται λήξαν για μένα παω όπως ήμουν

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 154
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με κάλυψε ο thodoris85 σε ότι αφορά την έκπτωση.

 

Σε ότι αφορά τον υπολογισμό των εισφορών, θα ήθελα να προσθέσω, πως σύμφωνα με την απάντηση που έλαβα από την αρμόδια υπάλληλο, για το διάστημα μέχρι να ενεργοποιηθεί η πλατφόρμα υποδοχής των ΑΠΔ, θα υπολογίζονται για όλους σύμφωνα με το Άρθρο 39 (Ελεύθεροι Επαγγελματίες).

 

Η απάντηση μου ήταν για τον giwrf.

Αλλά αφού βοήθησε κι εσένα, όλα καλά.

 

Επειδή οι απόψεις διαφέρουν, πια είναι η δική σου άποψη αν κάποιος μέχρι 2 εργοδότες εμπίπτει και στο άρθρο 98;

Απλά θα ήθελα αν είναι ευφικτό να το τεκμηριώσεις.

Προσωπικά πιστεύω αυτό

Link to comment
Share on other sites

Σε τηλεφωνική σημερινή επικοινωνία με τον ΕΦΚΑ για το σχετικό θέμα του νήματος η απάντηση της υπαλλήλου ήταν η εξής:

 

"Η εγκύκλιος αναφέρει "ο ασφαλισμένος που αιτείται την υπαγωγή", δεν λέει "δηλώνει" που μπορεί να φανέρωνε ίσως και υποχρέωση να το δηλώσεις. Σε καμμία περιπτωση μία "ΑΙΤΗΣΗ ένα ΑΙΤΗΜΑ" ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να έχει υποχρεωτική υποβολή. δηλ. δεν μπορεί να σε υποχρεώσει κάποιος να "αιτηθείς κάτι", αντίθετα μπορεί να σε υποχρεώσει να "δηλώσεις κάτι". Αλλά στην περίπτωση που η αίτηση υποβληθεί, [εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις, έως 2 εργοδότες, κλπ], ξεκινούν οι υποχρεώσεις γνωστοποίησης στον εργοδότη, υποβολής ΑΠΔ από τον εργοδότη και αντίστοιχα σε περίπτωση μη συμφωνίας οι ενστάσεις."

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε αυτό που ετοίμασα να κόψω αύριο δεν έβαλα τίποτα το κόβω όπως και πριν...Το θέμα θεωρείται λήξαν για μένα παω όπως ήμουν

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

 

Αν όντως με την μείωση του Άρθρου 98 οι ασφαλιστικές εισφορές πάνε περίπου στο 26-27%, αντί για 37,95% (για ΕΕ) τότε συμφέρει να μην μπεις στη ρύθμιση για τα μπλοκάκια. Υπάρχει βέβαια η εκκρεμότητα με το φορολογικό (λογικά θα πάει στο 29% για ΕΕ από το 22% που είναι για μισθωτούς). Από την άλλη αν μπεις στη ρύθμιση για τα μπλοκάκια, ο εργοδότης από εκεί που δεν πλήρωνε τίποτα σε ασφαλιστικές εισφορές, καλείται να πληρώσει 21,38% με ΑΠΔ. Φαντάζομαι ότι το κόστος αυτό βαρύνει πάλι τον εργαζόμενο, άρα οι εισφορές πάνε σύνολο 38,35% ως μισθωτός.

 

Εγώ πάντως επιλέγω να μην κόψω ΑΠΥ μέχρι να έρθει το πρώτο ΕΦΚΑ, ούτως ώστε να ξέρω ακριβώς πόσες είναι οι εισφορές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σημασία έχει, επειδήείμαστε σε μεταβατική περίοδο με το ασφαλιστικό, ο καθένας να μπορέσει να κάνει αυτό που τον συμφέρει περισσότερο. Αυτό οφείλεται στο γεγονός πως ως καθαρά ελεύθερος επαγγελματίας θα πληρώσεις εισφορές το 2017 εν τέλει βάση του περσινού σου εισοδήματος, ενώ ώς μισθωτός βάση του εισοδήματος σου κάθε μήνα του 2017. Η επιλογή σε πρώτη φάση έχει κάνει με αυτό. Εύχομαι στους συναδέλφους που θα προσπαθήσουν να ενταχθούν στο μισθωτό ελεύθερο επαγγελματία να μπορέσουν να συννενοηθούν με τους εργοδότες. Επίσης καλό θα ήταν στα παζαρια μας με τους εργοδότες να θέτουμε ως βάση στην διαπραγμάτευση το συνολικό κόστος που θέλει να έχει ο εργοδότης για εμάς. Εγώ με αυτό τον τρόπο πέτυχα να με προσλάβει ως μισθωτό και έκλεισα τα βιβλία μου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν όντως με την μείωση του Άρθρου 98 οι ασφαλιστικές εισφορές πάνε περίπου στο 26-27%, αντί για 37,95% (για ΕΕ) τότε συμφέρει να μην μπεις στη ρύθμιση για τα μπλοκάκια. Υπάρχει βέβαια η εκκρεμότητα με το φορολογικό (λογικά θα πάει στο 29% για ΕΕ από το 22% που είναι για μισθωτούς). Από την άλλη αν μπεις στη ρύθμιση για τα μπλοκάκια, ο εργοδότης από εκεί που δεν πλήρωνε τίποτα σε ασφαλιστικές εισφορές, καλείται να πληρώσει 21,38% με ΑΠΔ. Φαντάζομαι ότι το κόστος αυτό βαρύνει πάλι τον εργαζόμενο, άρα οι εισφορές πάνε σύνολο 38,35% ως μισθωτός.

 

Εγώ πάντως επιλέγω να μην κόψω ΑΠΥ μέχρι να έρθει το πρώτο ΕΦΚΑ, ούτως ώστε να ξέρω ακριβώς πόσες είναι οι εισφορές.

 

Γράφεις "Υπάρχει βέβαια η εκκρεμότητα με το φορολογικό (λογικά θα πάει στο 29% για ΕΕ από το 22% που είναι για μισθωτούς)."

Δεν υπάρχει καμμία εκκρεμότητα.

Μην μπερδεύεις το φορολογικό με το ασφαλιστικό.

Διέπονται από διαφορετικές νομοθεσίες:

π.χ.

στην φορολογία εισοδήματος το εισόδημά σου μπορεί να θεωρηθεί ως τέτοιο από επιχειρηματική δραστηριότητα της περ.στ’ παρ.2 του άρθρ.12 του ν.4172/13 ("μισθωτός") και ασφαλιστικά να ενταχθείς είτε στη ρύθμιση της παρ. 9 του Άρθρου 39 του ν. 4387/2016 είτε στο άρθρο 39 ("μη μισθωτός").

ή

στην φορολογία εισοδήματος το εισόδημά σου μπορεί να θεωρηθεί ως τέτοιο από επιχειρηματική δραστηριότητα ("ελ.επαγγ.") και ασφαλιστικά να ενταχθείς είτε στη ρύθμιση της παρ. 9 του Άρθρου 39 του ν. 4387/2016 ("μισθωτός") είτε στο άρθρο 39 ("μη μισθωτός").

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

απαντώντας προς a.k.topo και thodoris85 η άποψή μου σχετικά με την έκπτωση του Άρθρου 98, είναι ότι αφορά μόνο σε όσους ασφαλιστούν ως ΕΕ και όχι σε όσους κάνουν χρήση της διάταξης της παρ. 9 του Άρθρου 39. Η άποψη μου είχε σχηματιστεί διαβάζοντας το νόμο, θεωρώντας λογικό να έχουν έκπτωση μ/ονο αυτοί που καλούνται να πληρώσουν όλο το ποσό των εισφορών (ΕΕ 37,95%), καθώς οι άλλοι επωφελούνται από τη συμμετοχή του εργοδότη. Η άποψή μου αυτή ισχυροποιήθηκε, μετά από επίσκεψή μου στο υπουργείο, όπου αυτή την απάντηση μου έδωσε και η αρμόδια υπάλληλος.   

Link to comment
Share on other sites

Γράφεις "Υπάρχει βέβαια η εκκρεμότητα με το φορολογικό (λογικά θα πάει στο 29% για ΕΕ από το 22% που είναι για μισθωτούς)."

Δεν υπάρχει καμμία εκκρεμότητα.

Μην μπερδεύεις το φορολογικό με το ασφαλιστικό.

Διέπονται από διαφορετικές νομοθεσίες:

π.χ.

στην φορολογία εισοδήματος το εισόδημά σου μπορεί να θεωρηθεί ως τέτοιο από επιχειρηματική δραστηριότητα της περ.στ’ παρ.2 του άρθρ.12 του ν.4172/13 ("μισθωτός") και ασφαλιστικά να ενταχθείς είτε στη ρύθμιση της παρ. 9 του Άρθρου 39 του ν. 4387/2016 είτε στο άρθρο 39 ("μη μισθωτός").

ή

στην φορολογία εισοδήματος το εισόδημά σου μπορεί να θεωρηθεί ως τέτοιο από επιχειρηματική δραστηριότητα ("ελ.επαγγ.") και ασφαλιστικά να ενταχθείς είτε στη ρύθμιση της παρ. 9 του Άρθρου 39 του ν. 4387/2016 ("μισθωτός") είτε στο άρθρο 39 ("μη μισθωτός").

 

Συμφωνώ απόλυτα, απλά να προσθέσω ότι πλέον σύμφωνα με το άρθρο 112 του νόμου 4387/2016  η κλίμακα μισθωτών και ΕΕ είναι η ίδια, ωστόσο για τους ΕΕ δεν ισχύει η μείωση του φόρου. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.