Μετάβαση στο περιεχόμενο

Είναι υποχρεωτική η ασφάλιση ως μισθωτών, όσων έχουν μέχρι και δυο εργοδότες;


nikosjordan

Recommended Posts

Στην παρ. 5 της εγκυκλίου Φ80000/οικ. 5547/248 7.2.2017 (2η εγκύκλιος για τα 'μπλοκάκια') αναφέρεται "εάν στη διάρκεια του ημερολογιακού έτους παρασχεθεί υπηρεσία και σε τρίτο αντισυμβαλλόμενο", δηλαδή το χρονικό διάστημα αναφοράς για τον έλεγχο του αριθμού των εργοδοτών είναι το έτος.

 

Προσδιορίζεται ρητά ότι μέσα στο ίδιο έτος μπορεί κάποιος να είναι αρχικά στο καθεστώς της παρ. 9 άρ. 39 και μετά να καταβάλει εισφορές ως ελ. επαγγελματίας.

Εφόσον όμως αρχικά καταβάλει εισφορές ως ελ. επαγγελματίας γιατί έχει πάνω από 2 εργοδότες, φαίνεται ότι δε μπορεί εντός του ίδιου έτους να υπαχθεί στη συνέχεια στην παρ. 9 άρ. 39.

 

Συμφωνείτε;

 

Με ενδιαφέρει και εμένα αυτή η λεπτομέρεια. Παραπάνω στοιχεία, για την περίπτωσή μου, σε αυτό το ποστ (σε άλλο θρεντ του φόρουμ).

 

Πάντως, καταλαβαίνω πως ο καταμερισμός των εισφορών σε εργοδότη/εργαζόμενο μπορεί τελικά να γίνεται ανά αμοιβή (βάσει σύμβασης) και όχι μία φορά (συνολικά, ανά έτος) και τέλος. Δηλαδή, αν ο εργαζόμενος το έχει "συμφωνήσει" με τον κάθε εργοδότη (αποτυπώνοντας δηλαδή στο ΤΠΥ το αν θέλει να ενταχθεί ή όχι, για τη συγκεκριμένη αμοιβή), είναι πρακτικά αδύνατο να γίνει έλεγχος από κάποιον τρίτο (ούτε και από τον ίδιο τον ΕΦΚΑ!) για το αν αυτή η ένταξη ήταν δυνατή/νόμιμη ή όχι... Φυσικά, το πρόβλημα είναι ότι το σύστημα του ΕΦΚΑ θα τρελαθεί και θα σου εμφανίζει ότι-να-ναι ("λάθος") εισφορές να πληρώσεις ως εργαζόμενος, και θα τρέχεις κ δεν θα φτάνεις!

 

Τεσπά. Παρακολουθώ τις εξελίξεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 154
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλοι μου να ρωτήσω κάτι γιατί δεν το παρακολούθησα. Αν ενταχθώ τώρα στο καθεστώς της Παρ. 9, Άρθρ. 39 Ν.4387/2016   σε μια εταιρεία για μια σύμβαση έργου θα κληθώ να πληρώσω εισφορές με βάση την αμοιβή που θα δηλώσω εγώ και ο εργοδότης στο ποσοστό που του αναλογεί. Αν κόψω τιμολόγιο και σε δεύτερο εργοδότη χωρίς να εντάσσομαι στο προηγούμενο καθεστώς (Παρ. 9, Άρθρ. 39 Ν.4387/2016  ) σαν ελεύθερος δηλαδή επαγγελματίας, πως και πότε θα πληρώσω ΕΦΚΑ για το ποσό που αναλογεί σε αυτό το δεύτερο τιμολόγιο?     

Edited by kosbar
Link to comment
Share on other sites

Περίπου την ίδια ερώτηση θέλω να κάνω και γω: 

 

Έχω σύμβαση έργου με 1 εργοδότη ύψους 10.000Ε  ,αλλά ταυτόχρονα διατηρώ και το γραφείο. Πως θα γίνει να μη μας κόψει το ***** ο ΕΦΚΑ και η εφορία; Μόνο αν κυνηγάμε έξοδα; 

 

Επίσης την έκπτωση του άρθρου 98 πρέπει κάποια στιγμή να την επιστρέψουμε; 

Edited by cve20126
Link to comment
Share on other sites

Η έκπτωση του άρθρου 98 όπως αναφέρει ο Νόμος δεν θα επιστραφεί. Αλλά πως θα πληρώσουμε ΕΦΚΑ για την παραπάνω περίπτωση κανείς δεν ξέρει? (Και Παρ. 9, Άρθρ. 39 Ν.4387 σε έναν εργοδότη και λοιπές αποδείξεις σε άλλους?) 

Edited by kosbar
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δεν μου είναι ξεκάθαρο από όσα διάβασα αν οι διατάξεις του άρθρου 98 για τους μηχανικούς (μειωμένες ασφαλιστικές εισφορές μέχρι το 2020) εξακολουθούν να εφαρμόζονται ή όχι για όσους μηχανικούς υπαχθούν στο άρθρο 39 (υποβολή Αναλυτικής Περιοδικής Δήλωσης από εργοδότη). Οι υπαγόμενοι στο άρθρο 39 δεν είναι μισθωτοί, αλλά ελεύθεροι επαγγελματίες με αποκλειστικό εργοδότη (μπλοκάκι) και εξακολουθούν να διατηρούν την ιδιότητα (και τα βιβλία) του ελεύθερου επαγγελματία (π.χ. μπορούν να εκδώσουν αποδείξεις και σε άλλους εργοδότες, ενημερώνοντας βέβαια τον ΕΦΚΑ). Άρα θεωρώ πως πρέπει να εξακολουθήσουν να εφαρμόζονται σε αυτούς οι διατάξεις του άρθρου 98 για τις ασφαλιστικές εισφορές των μηχανικών.

Link to comment
Share on other sites

Μη μπερδεύεσαι:

 

Άρθρο 39

- Ελεύθεροι επαγγελματίες / Αυτοαπασχολούμενοι

- Έκδοση ειδοποιητηρίου από τον ΕΦΚΑ κάθε μήνα

- Πληρώνουν μόνοι τις εισφορές τους

- Έχουν εφαρμογή οι μειώσεις του άρ.98

 

παρ. 9 άρ. 39

- 'Μπλοκάκια'

- υποβολή ΑΠΔ από εργοδότη

- πληρώνει ο εργοδότης τις εισφορές

- οι εισφορές υπολογίζονται βάσει του άρ. 38 (μισθωτοί)

- δεν έχουν εφαρμογή οι μειώσεις του άρ.98

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από που προκύπτει ότι δεν έχουν εφαρμογή οι μειώσεις του άρθρου 98 για τα μπλοκάκια; Έχω διαβάσει τον νόμο και πουθενά δεν βρήκα σχετική αναφορά.

 

Αντιθέτως διαβάζω στην παρ. 4 του άρθρου 38 το ακόλουθο:

 

4. Τυχόν υψηλότερα ή χαμηλότερα των οριζομένων στην παράγραφο 1 ποσοστά ασφαλιστικών εισφορών κλάδου σύνταξης ασφαλισμένου και εργοδότη που προβλέπονταν έως την έναρξη ισχύος του παρόντος αναπροσαρμόζονται ετησίως ισόποσα και σταδιακά από 1.1.2017 και εφεξής, ούτως ώστε από 1.1.2020 να διαμορφωθούν στο αντίστοιχο ποσοστό που ορίζεται στην ανωτέρω παράγραφο.
 
Νομίζω αυτό συμπεριλαμβάνει και τις χαμηλότερες εισφορές για τους μηχανικούς ως προερχόμενους από ΕΤΑΑ / ΕΦΚΑ μέχρι 1.1.2020, βάσει του άρθρου 98.

 

Μη μπερδεύεσαι:

 

Άρθρο 39

- Ελεύθεροι επαγγελματίες / Αυτοαπασχολούμενοι

- Έκδοση ειδοποιητηρίου από τον ΕΦΚΑ κάθε μήνα

- Πληρώνουν μόνοι τις εισφορές τους

- Έχουν εφαρμογή οι μειώσεις του άρ.98

 

παρ. 9 άρ. 39

- 'Μπλοκάκια'

- υποβολή ΑΠΔ από εργοδότη

- πληρώνει ο εργοδότης τις εισφορές

- οι εισφορές υπολογίζονται βάσει του άρ. 38 (μισθωτοί)

- δεν έχουν εφαρμογή οι μειώσεις του άρ.98

Edited by perseas
Link to comment
Share on other sites

 

Από που προκύπτει ότι δεν έχουν εφαρμογή οι μειώσεις του άρθρου 98 για τα μπλοκάκια; Έχω διαβάσει τον νόμο και πουθενά δεν βρήκα σχετική αναφορά.

 

Αντιθέτως διαβάζω στην παρ. 4 του άρθρου 38 το ακόλουθο:

 

4. Τυχόν υψηλότερα ή χαμηλότερα των οριζομένων στην παράγραφο 1 ποσοστά ασφαλιστικών εισφορών κλάδου σύνταξης ασφαλισμένου και εργοδότη που προβλέπονταν έως την έναρξη ισχύος του παρόντος αναπροσαρμόζονται ετησίως ισόποσα και σταδιακά από 1.1.2017 και εφεξής, ούτως ώστε από 1.1.2020 να διαμορφωθούν στο αντίστοιχο ποσοστό που ορίζεται στην ανωτέρω παράγραφο.
 
Νομίζω αυτό συμπεριλαμβάνει και τις χαμηλότερες εισφορές για τους μηχανικούς ως προερχόμενους από ΕΤΑΑ / ΕΦΚΑ μέχρι 1.1.2020, βάσει του άρθρου 98.

 

Άρθρο 98
Μεταβατική ρύθμιση – εισφορές αυταπασχολούμενων προερχόμενων από το Ε.Τ.Α.Α.

1. Ειδικά για το διάστημα από την 1.1.2017 έως και την 31.12.2020, τα ποσά των μηνιαίων ασφαλιστικών εισφορών που καταβάλλουν στους οικείους φορείς κύριας και επικουρικής σύνταξης, εφάπαξ και υγειονομικής περίθαλψης οι, άνω της πενταετίας, ελεύθεροι επαγγελματίες που προέρχονται από το Ε.Τ.Α.Α., όπως διαμορφώνονται μετά τον, σύμφωνα με το άρθρο 39, υπολογισμό, μειώνονται, σύμφωνα με τον πίνακα που ακολουθεί:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.

Ο υπολογισμός των εισφορών για τους ελ. επ. κανονικά γίνεται σύμφωνα με το άρ. 39, ενώ για για τα 'μπλοκάκια' γίνεται σύμφωνα με το άρ. 38, γι' αυτό και δεν έχουν τις εκπτώσεις του άρ. 98.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εφόσον οι εργαζόμενοι με μπλοκάκι είναι ελεύθεροι επαγγελματίες (ως τέτοιους τους θεωρεί η Εφορία) και αναφέρονται και στο άρθρο 39 (παρ. 9), δεν βλέπω για ποιο λόγο να μην ισχύσουν οι εκπτώσεις του άρθρου 98.

 

Στην περίπτωση που δεχθεί κάποιος αυτή την ερμηνεία του νόμου (την μη-εφαρμογή των εκπτώσεων δηλαδή), τότε υπάρχει αντικίνητρο για την καταγραφή σε ΑΠΔ των εργαζόμενων με μπλοκάκι: καλύτερα να συνεχίσουν να εργάζονται ως ελεύθεροι επαγγελματίες με μπλοκάκι, χωρίς ΑΠΔ, και να πληρώνουν (σε συνεργασία με τις εταιρείες τους) τις ασφαλιστικές εισφορές, μειωμένες σύμφωνα με το άρθρο 98.

 

Γνωρίζει κανείς αν το ΤΕΕ έχει άποψη επί του θέματος; 

 

Ακριβώς.

Ο υπολογισμός των εισφορών για τους ελ. επ. κανονικά γίνεται σύμφωνα με το άρ. 39, ενώ για για τα 'μπλοκάκια' γίνεται σύμφωνα με το άρ. 38, γι' αυτό και δεν έχουν τις εκπτώσεις του άρ. 98.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.