Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Είναι υποχρεωτική η ασφάλιση ως μισθωτών, όσων έχουν μέχρι και δυο εργοδότες;


nikosjordan

Recommended Posts

Το ζήτημα για εμένα είναι διπλό:

1) όταν ήδη είσαι στο καθεστώς της παρ9 α.39 και κοστίζεις ένα συνολικό Χ ποσό στον εργοδότη σου δεν είναι σίγουρο εαν σε περίπτωση που συμφωνείσετε να βγεις απο την διάταξη θα κάνει αναπροσαρμογή του συμφωνητικού προς τα πάνω. Με βάση το προαναφερθέν παράδειγμα ο μηχανικός εκδίδει τιμολόγιο 1500 + ΦΠΑ μηναιώς. Θα πρέπει ο εργοδότης να συμφωνήσει ώστε ο μηχανικός πλέον να κόβει τιμολόγιο 1767 + ΦΠΑ.

2) Το ζητημα της μικρότερης ασφαλιστικής κλάσης δεν είναι μονοδιάστατο. Στην περίπτωση της παρ. 9 α.39 ο μηχανικός ασφαλίζεται με συνολικά 405 ευρώ μηνιαίως και έπειτα με 210. Στην πρώτη περίπτωση η σύνταξη του θα υπολογιστεί με βάση μηνιαίο εισόδημα 1500 ευρώ και στην δεύτερη με (210 - 55 για την υγεία ) / 0.2=775 ευρώ μηνιαίως. Η διαφορά είναι πολύ μεγάλη. Αν φυσικά φτάσουμε ως εκέινο το σημείο, που είναι άλλη κουβέντα!

 

Για εμένα η σωστή σκέψη είναι η εξής:

Συννενοείσαι με τον εργοδότη να αλλάξεις το συμφωνητικό σου, πάντα με γνώμονα το ίδιο συνολικό κόστος για αυτόν. Στο παράδειγμα πλέον το τιμολόγιο που εκδίδεις απο 1500 + ΦΠΑ τον μήνα γίνεται 1776 + ΦΠΑ.

Πλέον είσαι ελέυθερος να διαλέξεις μια ασφαλιστική κλάση (αφού πλέον δεν ανηκεις στην παρ9 α39), που κινείται κοντά στα χρήματα που έδινες και πριν για ασφάλιση/σύνταξη. Για 1500 που είχες πριν η πιο κοντινή κλάση είναι η 363/ τον μήνα. (363 - 66 για την υγεία) / 0.2 = 1485 ευρώ.

Στην τσέπη σου εσύ πλέον βλέπεις 1767-363 = 1404 ευρώ ενώ πρίν έβλεπες 1500-138 = 1362 ευρώ (Δεν λαμβάνω καθόλου την φορολογία, εστιάζω στο ασφαλιστικό). Είσαι κερδισμένος δηλαδή γιατί όντως το νέο ασφαλιστικό είναι καλύτερο, πάντα με προυποθέσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 154
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

38 λεπτά πριν, TASOSHMMY said:

2) Το ζητημα της μικρότερης ασφαλιστικής κλάσης δεν είναι μονοδιάστατο. Στην περίπτωση της παρ. 9 α.39 ο μηχανικός ασφαλίζεται με συνολικά 405 ευρώ μηνιαίως και έπειτα με 210. Στην πρώτη περίπτωση η σύνταξη του θα υπολογιστεί με βάση μηνιαίο εισόδημα 1500 ευρώ και στην δεύτερη με (210 - 55 για την υγεία ) / 0.2=775 ευρώ μηνιαίως. Η διαφορά είναι πολύ μεγάλη. Αν φυσικά φτάσουμε ως εκέινο το σημείο, που είναι άλλη κουβέντα!

Υπάρχει κάποιο λάθος στο παρακάτω σκεπτικό μου;

ΥΠΟΘΕΣΗ: Μηχανικός με ΔΠΥ έστω 2.500 + ΦΠΑ.

Περίπτωση 1.

Επιλέγει την 6η κατηγορία. Εισφορές 566, ασφαλιστέος μισθός 500/0,2 = 2.500 --> Σύνταξη βάσει του ασφαλιστέου 2.500

Περίπτωση 2 (παρ.9 του άρθρου 39).

(Εισφορές μηχανικού 411,75) + (εισφορές εργοδότη 528,25) = Σύνολο εισφορών 940€ --> Σύνταξη βάσει του ασφαλιστέου 2.500

Edited by civeng
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, civeng said:

Υπάρχει κάποιο λάθος στο παρακάτω σκεπτικό μου;

ΥΠΟΘΕΣΗ: Μηχανικός με ΔΠΥ έστω 2.500 + ΦΠΑ.

Περίπτωση 1.

Επιλέγει την 6η κατηγορία. Εισφορές 566, ασφαλιστέος μισθός 500/0,2 = 2.500 --> Σύνταξη βάσει του ασφαλιστέου 2.500

Περίπτωση 2 (παρ.9 του άρθρου 39).

(Εισφορές μηχανικού 411,75) + (εισφορές εργοδότη 528,25) = Σύνολο εισφορών 940€ --> Σύνταξη βάσει του ασφαλιστέου 2.500

Το 2500 για εμένα θα πρέπει να αφορά το τελικό κόστος για τον εργοδότη σε κάθε περίπτωση για να συγκρίνουμε καλύτερα.

Ανάλυση:

Μικτός μισθός εργαζομένου: 2500/ 1.178 = 2122

Εργοδοτικές εισφορές: 2500 - 2122 = 378

Εισφορές εργαζομένου: 2122 * 0.0922 = 195

Καθαρέ αποδοχές εργαζομένου: 1927

Συνολικές εισφορές: 378 + 195 = 573

Έστω επιλέγεις την 6η κλάση (σε αυτή την περίπτωση είσαι με αρκετά μεγαλύτερο ασφαλιστέο μισθό βέβαια 2500 > 2122), τότε οι συνολικές εισφορές είναι 566 (λίγο μικρότερες) και ο καθαρός μισθός 1934 (λίγο μεγαλύτερος).

Έστω επιλέγεις την 5η κλάση (σε αυτή την περίπτωση είσαι με αρκετά μικρότερο ασφαλιστέο μισθό βέβαια 1845 < 2122), τότε οι συνολικές εισφορές είναι 435 (αρκετά μικρότερες) και ο καθαρός μισθός 2065 (αρκετά μεγαλύτερος).

Άρα σε όλες τις περιπτώσεις υπάρχει κέρδος σε απόλυτους αριθμούς (στην περίπτωση επιλογής της 5ης κλάσης χάνεις σε ασφαλιστέο μισθό αλλά κερδίζεις αρκετά σε καθαρό μισθό, ενώ στην περίπτωση της 6ης κλάσης κερδίζεις αρκετά σε ασφαλιστέο μισθό και ελάχιστα σε καθαρό μισθό).

Βέβαια για εμένα το πιο σημαντικό είναι αυτό που έχει σχολιαστεί από πολλούς που είναι ελευθέροι επαγγελματίες και αφορά την εμπιστοσύνη που (ΔΕΝ) έχουν στο κράτος όσον αφορά τη συνέχειά του και την ακεραιότητά του, έτσι ώστε να επιλέξουν μία τόσο υψηλή κλάση πιστεύοντας σε μελλοντικά οφέλη...

Edited by gspanos
Link to comment
Share on other sites

Οι συνολικές εισφορές στο 2ο παράδειγμά μου είναι σωστά υπολογισμένες και είναι 940,00€.

Αλλά δεν ξέρω στην 2η περίπτωση τι θεωρείται ως ασφαλιστέος μισθός.

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, civeng said:

Οι συνολικές εισφορές στο 2ο παράδειγμά μου είναι σωστά υπολογισμένες και είναι 940,00€.

Αλλά δεν ξέρω στην 2η περίπτωση τι θεωρείται ως ασφαλιστέος μισθός.

Ναι οι εισφορές είναι σωστές εφόσον μιλάμε για μικτό μισθό 2500€, μόνο που σε αυτή την περίπτωση το τελικός κόστος για τον εργοδότη είναι πολύ μεγαλύτερο (3028,25). Άρα το παράδειγμα θα πρέπει με κάποιο τρόπο να αλλάξει έτσι ώστε  το κόστος του εργοδότη να είναι το ίδιο. Εκτός και αν θες να τονίσεις ότι θα έχεις τις ίδιες συντάξιμες αποδοχές είτε κοστίζεις στον εργοδότη σου 2500€ με το νέο σύστημα είτε 3028€ με τη ρύθμιση του προηγούμενου νόμου.

Edited by gspanos
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει (άμεση) έννοια του μικτού μιας και στις 2 περιπτώσεις αναφέρομαι σε ΔΠΥ.

Από αυτά που λες, καταλαβαίνω ότι στη 2η περίπτωση ο ασφαλιστέος μισθός δεν είναι το 2.500 αλλά κάτι μεγαλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αυτή η απορία σου, τότε εγώ δεν είχα καταλάβει σωστά στην αρχική μου απάντηση (καθώς η όλη συζήτηση αφορούσε περιπτώσεις που ο εργοδότης και ο εργαζόμενος συμφωνούν να αλλάξουν τη σύμβαση χωρίς να αυξηθεί το συνολικό εργοδοτικό κόστος).

Ο ασφαλιστέος μισθός είναι 2500€ στη 2η περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς και στις δύο περιπτώσεις η σύνταξη είναι η ίδια, παρόλο που στη 2η περίπτωση οι εισφορές (ασχέτως πραγματικού κόστους εργοδότη) είναι διπλές. Δεν είναι παράδοξο;

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

ΥΠΟΘΕΣΗ: Μηχανικός με ΔΠΥ έστω 2.500 + ΦΠΑ.

Περίπτωση 1.

Επιλέγει την 6η κατηγορία. Εισφορές 566, ασφαλιστέος μισθός 500/0,2 = 2.500 --> Σύνταξη βάσει του ασφαλιστέου 2.500

Περίπτωση 2 (παρ.9 του άρθρου 39).

(Εισφορές μηχανικού 411,75) + (εισφορές εργοδότη 528,25) = Σύνολο εισφορών 940€ --> Σύνταξη βάσει του ασφαλιστέου 2.500

Περίπτωση 1: Σωστό. Τα 500 ευρώ που διαιρείς με το 0.2 είναι το 20% για κύρια σύνταξη που έμμεσα προκύπτει απο την ασφαλιστική κλάση που επέλεξες. Τα 566 περιλαμβάνουν μόνο τον κλάδο κύριας σύνταξης και υγείας.

Περίπτωση 2: Λάθος. έχεις υπολογίσει και επικουρική και εφάπαξ στα 940 ευρώ. Στα 2500 ευρώ της παρ.9 αρ.39 για κύρια σύνταξη εργοδότης και εργαζόμενος δίνουν συνολικά 20%, δηλαδή 500 ευρώ. Τα υπόλοιπα είναι κλάδος υγείας, επικουρική και εφάπαξ.

Για να συγκρίνεις όμοια πράγματα πρέπει να εστιάσεις στο 20% της κύριας σύνταξης. Στη μεν παρ9 αρ.39 προκύπτει απο το τιμολόγιο που κόβεις (και πληρώνει επιπλέον ο εργοδότης), στο δε νέο ασφαλιστικό προκύπτει έμμεσα απο την ασφαλιστική κλάση που επιλέγεις, όπως πολύ σωστά υπολόγισες.

Και στις δύο περιπτώσεις που έγραψες παραπάνω ο υπολογισμός της κύριας σύνταξης θα γίνει στα 2500 μηνιαίως.

Το πλεονέκτημα του νέου ασφαλιστικού είναι ότι οι εισφορές υπέρ υγείας δεν υπολογίζονται αναλογικά πλέον, αλλα με ποσό πλαφόν. Απο εκέι κερδίζουν οι περισσότεροι.

Edited by TASOSHMMY
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Σε ευχαριστώ για τη διόρθωση!

Όσον αφορά στα ποσά επικουρικού + εφάπαξ όμως;

1. Η μέγιστη (3η κλάση) προβλέπει αντίστοιχα 61€ + 37€ = 98€

2. Με το άρθρο 39/παρ.9 έχουμε:

επικουρικό (3,50+3,50) = 6,50%

εφάπαξ 4%

Για ΔΠΥ 2.500 --> (επικουρικό 0,065 x 2.500 = 162.50€ ) + (εφάπαξ 0,04 x 2.500 = 100€ ) = 262.50€

 

Το επικουρικό και το εφάπαξ στη συνταξιοδότηση θα υπολογιστεί και στις δύο περιπτώσεις επί του ίδιου ασφαλιστέου 2.500;

Edited by civeng
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.