Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Είναι υποχρεωτική η ασφάλιση ως μισθωτών, όσων έχουν μέχρι και δυο εργοδότες;


nikosjordan

Recommended Posts

... επειδή ο νόμος πιάνει και τα φυσικά πρόσωπα ... άν αναλάβω μία άδεια ιδιώτη ή την επίβλεψη μιας οικοδομής ιδιώτη ... θα βάλω τον ιδιώτη να μου πληρώσει τις εισφορές και αν δεν το κάνει θα τον δώσω τον ιδιώτη ... να τρέχει και να μην φτάνει ...

 

... οι άνθρωποι (λέμε τώρα, γιατί δεν μας φταίνε σε τίποτα τα ζώα) με τις λιγότερες κινήσεις προκαλούν τη μεγαλύτερη καταστροφή... είναι μιλάμε το "top 153" της ανικανότητας αφού τόσο απροκάλυπτα παραδέχονται ότι

 

"Η καλυμμένη παροχή εξαρτημένης εργασίας από έναν εργαζόμενο που εμφανίζεται ως αυτοαπασχολούμενος συνιστά παράνομη πρακτική που απαλλάσσει τον εργοδότη από τις υποχρεώσεις που θέτει η εργατική και ασφαλιστική νομοθεσία, εις βάρος των εργαζομένων."

 

και βάζουν τον εργαζόμενο να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά.

 

"top 153" της ανικανότητας

 

Ετσξ δικαιολογείται και το γιατι μπορουν να σκεφτουν να κανουν την υπηρεσία για τη NASA. Οτι ελειπε. Αληθεια εκει θα προσλάβουν μπλοκακια?

 

Και το δ.τ. έτσι γαι να το έχουμε.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: ΔΕΝ έχω επέμβει πουθενά στο έγγραφο ... για μερικούς που γνωρίζουν ότι τρολλάρω.

post-2272-0-67681500-1486474117_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 154
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και η αναμενόμενη εγκύκλιος.

 

Πιστή αντιγραφή της παλιάς με την νέα προσθήκη που συζητάμε χωρίς να αναφέρεται αν αποτελεί ή όχι ασφαλιστική οφειλη και αν θα είναι ενήμερος ... ή Ανήμερο(ς) θηρίο ... 

 

και ακόμη δεν έχουν αναρτηθεί τα ειδοποιητήρια ... ή η σχετική καρφωτική εφαρμογή.

 

Πηγή: www.forin.gr

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια... κοινώς θα ψάχνουν για "εφιάλτες".... Καλώς να μας έρθουν και τα ειδοποιητήρια και θα το καταπιούμε άλλη μια φορά. Απλά αν μπορέσουμε και το διαβουλευτούμε με τον εργοδότη ώστε να "μοιράσουμε" την διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Με την εγκύκλιο απλά μείωσαν το κόστος του καρφώματος. :grin:

Το κόστος της απόλυσης το άφησαν ως έχει ... αξία ανεκτίμητη... :grin:

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι κουβέντα για το αν είναι υποχρέωση ή δικαίωμα του εργαζόμενου να υπαχθεί σε αυτή την κατηγορία.....

Μα πόσο γελοίοι είναι;;;;

 

@georgegaleos θα με ενδιέφερε η άποψή σου για το #42 αν έχεις το χρόνο να το διαβάσεις.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το εχω διαβασει και θεωρω οτι με εχουν κσλυψει οι τοποθετήσεις των συναδελφων.
Επίσης, ανεξαρτητα απο αυτο που προειπα, εξακολουθώ να θεωρω οτι ενα "αιτημα" (όπως το επαναλαμβανει και η νεα εγκυκλιος) δεν μπορει να εχει υποχρεωτικο χαρακτήρα. Δεν υπάρχει υποχρέωση στο να ζητά κανείς κάτι.

Και το ερώτημά μου:

Η προηγούμενη εγκύκλιος  καταργήθηκε ? και αν ναι από που προκύπτει ?

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Για να δείτε ότι δικαιολογείται η δημιουργία του ΕΚΔΕ (*).

 

Η νέα εγκύκλιος:

"[...]

Στις περιπτώσεις ασφαλισμένων που απασχολούνται σε έναν εργοδότη ως μισθωτοί και προσφέρουν υπηρεσίες σε άλλο/άλλους και μέχρι 2 αντισυμβαλλόμενους μέσω ΔΠΥ, εφαρμόζονται για τις παρεχόμενες με ΔΠΥ υπηρεσίες οι διατάξεις του άρθρου 36 του ν. 4387/2016 περί πολλαπλής δραστηριότητας και όχι αυτή της παρ. 9 του άρθρου 39.

[...]"

 

Η αρχική εγκύκλιος:

"[...]

Στις περιπτώσεις ασφαλισμένων που απασχολούνται σε έναν εργοδότη ως μισθωτοί και προσφέρουν υπηρεσίες σε άλλο αντισυμβαλλόμενο μέσω ΔΠΥ, εφαρμόζονται οι της παρ. 9 του άρθρου 39.

[...]"

 

(*) ΕΚΔΕ=Εθνικό Κέντρο Διαστημικών Εφαρμογών

 

Link to comment
Share on other sites

georgegaleos ευχαριστώ για την απάντηση, αν και μιλάς με γρίφους (ο ένας συνάδερφος συμφώνησε με αυτά που έγραψα και ο άλλος διαφώνησε... κι εγώ αναρωτιέμαι ποιος από τους δύο σε κάλυψε).

 

Τέλος πάντων, εγώ ζήτησα μία επιβεβαίωση γιατί, αν είναι τελικά σωστός ο συλλογισμός μου, τότε δεν έχει καθόλου νόημα το σενάριο "εισφορές μισθωτού" και το μόνο που θα πρέπει να μας απασχολεί είναι τι να κάνουμε ώστε να έχουμε εισφορές ΕΕ.

 

υγ. Αυτό που γράφεις για το ΕΚΔΕ δεν το κατάλαβα... 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Είμαι Πολ. μηχ. και δουλεύω σε μία κατασκευαστική εταιρεία και αμείβομαι με μπλοκάκι.
 
Παράλληλα κάνω και κάποιες  έξτρα  δουλειές ( Ενεργειακά πιστοποιητικά, νομιμοποιήσεις..) 
οι οποίες δεν είναι σταθερές , δλδ δεν έχω κάθε μήνα και το εισόδημα που παίρνω από τις έξτρα δουλειές είναι πολύ μικρο σε σχέση με αυτό που παίρνω από την εργασία μου στην Κατασκευαστική .
 
Μπορώ να υπαχθω στο άρθρο 39 παρ. 9. δλδ να θεωρηθώ ως μισθωτός ή θα πληρώσω εισφορές ως Ελευθ. επαγγελματίας.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.