Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Είναι υποχρεωτική η ασφάλιση ως μισθωτών, όσων έχουν μέχρι και δυο εργοδότες;


nikosjordan

Recommended Posts

Γράφεις "Υπάρχει βέβαια η εκκρεμότητα με το φορολογικό (λογικά θα πάει στο 29% για ΕΕ από το 22% που είναι για μισθωτούς)."

Δεν υπάρχει καμμία εκκρεμότητα.

Μην μπερδεύεις το φορολογικό με το ασφαλιστικό.

Διέπονται από διαφορετικές νομοθεσίες:

π.χ.

στην φορολογία εισοδήματος το εισόδημά σου μπορεί να θεωρηθεί ως τέτοιο από επιχειρηματική δραστηριότητα της περ.στ’ παρ.2 του άρθρ.12 του ν.4172/13 ("μισθωτός") και ασφαλιστικά να ενταχθείς είτε στη ρύθμιση της παρ. 9 του Άρθρου 39 του ν. 4387/2016 είτε στο άρθρο 39 ("μη μισθωτός").

ή

στην φορολογία εισοδήματος το εισόδημά σου μπορεί να θεωρηθεί ως τέτοιο από επιχειρηματική δραστηριότητα ("ελ.επαγγ.") και ασφαλιστικά να ενταχθείς είτε στη ρύθμιση της παρ. 9 του Άρθρου 39 του ν. 4387/2016 ("μισθωτός") είτε στο άρθρο 39 ("μη μισθωτός").

 

Δηλαδή αποκλείεται να εκδοθεί μια ¨"διευκρινιστική" εγκύκλιος που να λέει ότι για να πας φορολογικά ως μισθωτός πρέπει να είσαι δηλωμένος και στο ΕΦΚΑ ως μισθωτός;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 154
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

απαντώντας προς a.k.topo και thodoris85 η άποψή μου σχετικά με την έκπτωση του Άρθρου 98, είναι ότι αφορά μόνο σε όσους ασφαλιστούν ως ΕΕ και όχι σε όσους κάνουν χρήση της διάταξης της παρ. 9 του Άρθρου 39. Η άποψη μου είχε σχηματιστεί διαβάζοντας το νόμο, θεωρώντας λογικό να έχουν έκπτωση μ/ονο αυτοί που καλούνται να πληρώσουν όλο το ποσό των εισφορών (ΕΕ 37,95%), καθώς οι άλλοι επωφελούνται από τη συμμετοχή του εργοδότη. Η άποψή μου αυτή ισχυροποιήθηκε, μετά από επίσκεψή μου στο υπουργείο, όπου αυτή την απάντηση μου έδωσε και η αρμόδια υπάλληλος.   

 

 

Αυτό θεωρώ κι εγώ (άρθρο 98).

 

 

Δεκτές οι απαντήσεις σας, άλλωστε δεν είμαστε σε θέση να ξέρουμε τι θέλει να πει ο νομοθέτης.

@nikosjordan, βάσει ποιού σημειου στο νόμο όμως; Γιατί, τον ίδιο νόμο διαβάζουμε και όλοι έχουμε μια διαφορετική άποψη μεταξύ μας (θα μου πεις πάντα έτσι είναι οι νόμοι).

Επίσης είμαι επιφυλακτικός με τον όρο "αρμόδια υπάλληλος". Δε γράφει ένας υπάλληλος του νόμους, αλλά ομάδα.

 

@georgegaleos: Αυτά που έχεις υπογραμίσει όμως δε βγάζουν εκτός όποιον είναι "με μπλοκάκι". Απλά να υπενθυμίσω ότι όλοι ΕΕ είμαστε. Το "μπλοκάκι" είναι όρος για διευκόλυνση και δεν αναφέρεται πουθενά στον νόμο (δεν υπάρχει κάπου διάκριση). Αν υπάρχει και μου έχει διαφύγει οκ.

Απλά να υπενθυμίσω και τα εξής: και το "μπλοκάκι" είναι ΕΕ, από το ΕΤΑΑ (για όσους ισχύει αυτό τελος πάντων), και στο άρθρο 39.

 

Προς αποφυγή παρεξηγήσεως, δεν αντιλέγω με ό,τι λέτε, απλά δε μπορώ να βρω που βασίζονται όλα αυτά. Το αν το εννοούν και δεν το έχουν πει ρητά, είναι άλλο θέμα.

 

Δηλαδή αποκλείεται να εκδοθεί μια ¨"διευκρινιστική" εγκύκλιος που να λέει ότι για να πας φορολογικά ως μισθωτός πρέπει να είσαι δηλωμένος και στο ΕΦΚΑ ως μισθωτός;

 

Σύντομη απάντηση: Αποκλείεται

 

Με λίγα λόγια, αποκλείεται γιατί ο νόμος έχει να κάνει με το ασφαλιστικό και όχι με το φορολογικο. Μην τα μπερδεύουμε

Να βγει άλλος νόμος φορολογικός, γίνεται. Διευκρινιστική εγκύκλιος του ασφαλιστικού, που να αναφέρει φορολογικά, αποκλείεται.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα, απλά να προσθέσω ότι πλέον σύμφωνα με το άρθρο 112 του νόμου 4387/2016 η κλίμακα μισθωτών και ΕΕ είναι η ίδια, ωστόσο για τους ΕΕ δεν ισχύει η μείωση του φόρου.

Δεν καταλαβάινω τι εννοείς.

Αλλά αν αναφέρεσαι στο έμμεσο αφορολόγητο που προκύπτει στους ελ. επαγγ. που εμπίπτουν στις διατάξεις της περ. στ, παρ.2, άρθρου 12, ν.4172/13 και άρα αποκτούν τα "προνόμια" των μισθωτών (δηλ. φορολόγηση από μισθωτή εργασία), αυτό δεν έχει αλλάξει πέραν της φορολογικής κλίμακας των πρώτων που εξισώθηκε με την κλίμακα των μισθωτών.

Τόσο οι ν.4254/2014, ν.4325/2015,ν.4369/2016, ν.4430/2016 αλλά και ν.4387/2016 που επέφεραν κάποιες τροποποιήσεις στον ΚΦΕ δεν τροποποιούν το συγκεκριμένο άρθρο, αλλά κάποιοι από αυτούς μεταξύ άλλων τροποποιήσεων, τροποποιούν την κλίμακα.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

το συγκεκριμένο θέμα πιστεύω θα μας απασχολήσει αρκετά για το 1ο εξάμηνο του 2017. Προσωπικά αρκετοί λογιστές (που έχω ρωτήσει) δεν ξέρουν τι ακριβώς θα ισχύσει και ουσιαστικά τι "συμφέρει" για εμάς. Σε κάθε περίπτωση το θέμα που καίει είναι να μην επωμιστούμε τις εισφορές μονομερώς αλλά και πως θα ζητηθούν οι εισφορές από τον εργοδότη.

 

Εγώ πάντως μέχρι στιγμής κόβω κανονικά ΤΠΥ και αναμένω τον 1ο ΕΦΚΑ για να δούμε πως θα προσαρμοστούμε...

Link to comment
Share on other sites

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι δεν υπαγομαστε στο άρθρο 39 του ασφαλιστικού και καταβάλλουμε εξ ολοκλήρου τις ασφαλιστικές μας εισφορές.Επισης ας υποθέσουμε ότι μες το 2017 να ψηφιστεί νέο φορολογικό που να τροποποιεί το παλιο περ. στ, παρ.2, άρθρου 12, ν.4172/13 και να συνδέει φορολογικό με ασφαλιστικό λέγοντας ότι για να θεώρησε μπλοκακι φορολογικά κ να φορολόγησε ως μισθωτός πρέπει να ασφαλίζεται κ σαν μπλοκακι.Ο καινούργιος φορολογικος νόμος λοιπόν αυτος μπορεί να έχει εφαρμογή για το τρέχον έτος η αναδρομικά.Νομιζω ότι έχει ξαναγίνει παλαιοτερα και κρίθηκε αντισυνταγματικός και ακυρώθηκε.Αν ψηφιστεί κανονικά πρέπει να έχει εφαρμογή από το επόμενο φορολογικό έτος...Δεν δέχομαι απαντήσεις του τύπου 'Στην Ελλάδα όλα γίνονται'.....

Edited by a.k.topo
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα κινήσω καμία διαδικασία γιατί λαμβάνω μια πολύ καλή αμοιβή ακόμη και με τις εισφορές δικές μου και δεν θέλω να "χαλάσω" το κλίμα η να φέρω σε δύσκολη θέση τον εργοδότη. Μεχρι και αμάξι με βενζίνες μου έχει δώσει. Άμα γίνει υποχρεωτικό με νόμο τότε μόνο

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα κινήσω καμία διαδικασία γιατί λαμβάνω μια πολύ καλή αμοιβή ακόμη και με τις εισφορές δικές μου και δεν θέλω να "χαλάσω" το κλίμα η να φέρω σε δύσκολη θέση τον εργοδότη. Μεχρι και αμάξι με βενζίνες μου έχει δώσει. Άμα γίνει υποχρεωτικό με νόμο τότε μόνο

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Τόσο καλή ρε συ που μπορείς να αποροφήσεις το 38% εξ' ολοκλήρου? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Τόσο καλή ρε συ που μπορείς να αποροφήσεις το 38% εξ' ολοκλήρου? :confused:

 

οι ελευθεροι επαγγελματιες πως θα καταφερουν να πληρωσουν το 38% ?

Link to comment
Share on other sites

οι ελευθεροι επαγγελματιες πως θα καταφερουν να πληρωσουν το 38% ?

Προφανώς για όλους το 38 είναι δυσβάσταχτο...

Link to comment
Share on other sites

Τόσο καλή ρε συ που μπορείς να αποροφήσεις το 38% εξ' ολοκλήρου? :confused:

Ευτυχώς ναι. Όπως και να έχει θα μετακυλιστούν σε μένα πάλι όποτε μια στα ίδια θα είμαι πάνω κάτω συν την μανούρα που θα προκαλέσω με αλλαγή συμβάσεων, δηλώσεις στο σύστημα κτλ..

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.