Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Καλησπέρα, 

Δεν είχα ποτέ ανοιχτά βιβλία και εργάζομαι ως μισθωτός (κανονικός μισθωτός, όχι "μπλοκάκι μισθωτός").

  • Για το 2017 μου έβγαζε κάθε μηνά την ελάχιστη εισφορά την οποία αγνοούσα. Μετά την εκκαθάριση έχω μία οφειλή €120, €10 υπέρ ΟΑΕΔ για κάθε μήνα. Πρέπει να τα πληρώσω; Σαν μισθωτός φυσικά και έχω κρατήσεις υπέρ ΟΑΕΔ
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Directionless said:

Δυστυχώς για άλλη μια φορά συνεχίζουν να κάνουν τους χαζούς. Η όλη ιστορία της εκκαθάρισης έγινε ξεκάθαρα απ' ό,τι φαίνεται για να μην υπάρχουν προβλήματα στις επερχόμενες φορολογικές δηλώσεις.

Ο ΕΦΚΑ εξακολουθεί να μην βλέπει ένα ολόκληρο εξάμηνο του 2017 που είχα κλειστά βιβλία, όπως επίσης και ένα δίμηνο όπου ήμουν μισθωτός. Στη δε σύζυγό μου που έχει κλειστά βιβλία από  31.12.2016 και εργάζεται ως μισθωτή από τον 10ο του 2017, συνεχίζει έως και σήμερα να της καταλογίζει την ελάχιστη εισφορά.

Οι άνθρωποι δεν παίζονται..

Απαράδεκτοι...

Και εδώ μια από τα ίδια...

Δε ξέρω πως θα βγει άκρη...ειλικρινά...

Edited by requiem_for_a_dream
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, sito said:

Καλησπέρα, 

Δεν είχα ποτέ ανοιχτά βιβλία και εργάζομαι ως μισθωτός (κανονικός μισθωτός, όχι "μπλοκάκι μισθωτός").

  • Για το 2017 μου έβγαζε κάθε μηνά την ελάχιστη εισφορά την οποία αγνοούσα. Μετά την εκκαθάριση έχω μία οφειλή €120, €10 υπέρ ΟΑΕΔ για κάθε μήνα. Πρέπει να τα πληρώσω; Σαν μισθωτός φυσικά και έχω κρατήσεις υπέρ ΟΑΕΔ

Και έμενα το ίδιο

10 Ευρώ το μήνα για 2017

Ελάχιστη εισφορά για 2018

Δεν θα πληρώσω τίποτα.

Από 3/1/17 μόνο μισθωτός

Μέχρι 2/1/17 απαλλαγή λόγω εξωτερικού (αναγνωρίστηκε από παλιό ΤΣΜΕΔΕ αφού δεν χρωστάω από παλιόsite για 2016 και 2015)

Δεν είχα μπλοκάκι ποτέ.

 

Και μισθωτός να μην ήμουνα με βάση με το τελευταίο νομοσχέδιο για την μη σύνδεση εισφορών με επαγγελματική ιδιότητα, πάλι δεν θα έπρεπε να βεβαιωθούν εισφορές…

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ βρε παιδιά.

Αναφορικά στους μη μισθωτούς (δεν αναφέρομαι σε αυτούς του άρθρου 39, ούτε σε αυτούς που έχουν παράλληλη ή συνεχόμενη ασφάλιση).

1) Στην σελίδα της εκκαθάρισης (όχι στην αρχική), ως "έτος εισοδήματος" εξακολουθεί να αναγράφεται το 2016 ή σε κάποιους μη μισθωτούς (όπως ανάφερα παραπάνω) έχει εμφανισθεί το 2017 ?
2) Επίσης σας έχει εμφανισθεί το ειδοποιητήριο του Οκτωβρίου ?

Edited by georgegaleos
Εμφανίσθηκε ο Οκτώβριος
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, georgegaleos said:

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ βρε παιδιά.

Αναφορικά στους μη μισθωτούς (δεν αναφέρομαι σε αυτούς του άρθρου 39, ούτε σε αυτούς που έχουν παράλληλη ή συνεχόμενη ασφάλιση).

1) Στην σελίδα της εκκαθάρισης (όχι στην αρχική), ως "έτος εισοδήματος" εξακολουθεί να αναγράφεται το 2016 ή σε κάποιους μη μισθωτούς (όπως ανάφερα παραπάνω) έχει εμφανισθεί το 2017 ?
2) Επίσης σας έχει εμφανισθεί το ειδοποιητήριο του Οκτωβρίου ?

Και σε μένα, έτος εισοδήματος 2016.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα έχει αναρτηθεί το ειδοποιητήριο του Οκτωβρίου 18 με προθεσμία πληρωμής 07/12 στηριγμένο στα εισοδήματα του 2016. Επίσης στην αρχική σελίδα ενώ εμφανίζεται το link 'Εκκαθάριση Έτους 2017', αν το πατήσει κάποιος τον πηγαίνει στην εκκαθάριση του 2016.

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Η ημερομηνία εμπρόθεσμης πληρωμής είναι σωστή, έχει βγει και σχετική ενημέρωση.

Απ' ότι καταλαβαίνω η ενημέρωση σχετικά με τα εισοδήματα του φορολογικού έτους 2017 δεν έχει γίνει ακόμη για κανέναν. Αυτό που έχουν αναρτήσει και γράφει "Εκκαθάριση Έτους 2017είναι σωστό και αφορά την "εκκαθάριση των ασφαλιστικών εισφορών έτους 2017" που γίνεται (και ήδη έχει γίνει στους μη μισθωτούς...είναι αυτές οι 5 δόσεις που δίναμε) και αφορά τον υπολογισμό με βάση τα εισοδήματα του φορολογικού έτους 2016. Υποθέτω ότι σε κανέναν (ούτε μη μισθωτό, ούτε μη μισθωτό του άρθρου 39) δεν έχει δει ακόμη τα εισοδήματα του φορολογικού έτους 2017, ώστε να γίνει η "Εκκαθάριση ασφαλιστικών εισφορών Έτους 2018"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.