Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Μετά την πρόσφατη εκκαθάριση μου προέκυψε το εξής πρόβλημα.

Είμαι από τον 1/2017 στο καθεστώς του άρθρ.39/παρ.9. Ασφαλιστική ενημερότητα έχω κανονικά.

Η εκκαθάριση που έγινε τον Νοέμβρη μου έβγαλε οφειλή για τους μήνες 1/2/3 του 2017 γιατί δεν είχαν καταβληθεί εισφορές. Ψάχνοντας, ανακάλυψα από το πρώην ΙΚΑ, ότι ο εργοδότης μου είχε ξεχάσει μάλλον να με περιλάβει σε ΑΠΔ τους μήνες αυτούς. Επικοινώνησα μαζί του και τελικά λίγο πριν τα Χριστούγεννα υπέβαλλε ΑΠΔ για τους 3 πρώτους μήνες του 2017. Το επιβεβαίωσα και από την καρτέλα μου στο ΙΚΑ που το εμφανίζει πλέον.

Όμως στη σελίδα του ΕΦΚΑ παραμένει η οφειλή έπειτα από την εκκαθάριση, με την πρώτη δόση μάλιστα να έχει λήξει στις 31.12.2018.

Πως μπορώ να κινηθώ ώστε να διαγραφεί από το σύστημα αυτή η οφειλή;  

 

Link to comment
Share on other sites

Οι 10.000€ αντιστοιχούν σε καταβλητέες ή καταβληθείσες ? Αν είναι οι καταβλητέες οι καταβληθείσες πόσες είναι ? Αν είναι οι καταβληθείσες οι καταβλητέες πόσες είναι ?

Τέλος πάντων αν υποθέσουμε ότι:

α) τα 100.000€ αντιστοιχούν στα καθαρά αποτελέσματα (= έσοδα - έξοδα) όπως αποτυπώνονται στο Ε3 για το φορολογικό έτος 2019, όπου στα έξοδα συμπεριλαμβάνονται και οι όποιες ασφαλιστικές εισφορές πληρώθηκαν (καταβληθείσες). Θυμίζω ότι οι ασφαλιστικές εισφορές συνιστούν εκπιπτόμενη φορολογική δαπάνη.

β) τα 10.000€ των εισφορών είναι ως ποσό ίδιο με τις καταβληθείσες και τις καταβλητέες, δηλαδή δεν υπάρχουν προσωρινές διαφορές ασφαλιστικών εισφορών οι οποίες να επηρεάζουν τα καθαρά αποτελέσματα.

γ) ο ελεύθερος επαγγελματίας είναι άνω των 5 ετών στην ασφάλιση

δ) ο κατώτατος βασικός μισθός άγαμου μισθωτού άνω των 25 ετών είναι τα 586,08€ (αναμένεται να αλλάξει μέσα στον Ιανουάριο του '19 και να ισχύσει από τον Φεβρουάριο του '19, το ακριβές ποσό δεν το γνωρίζουμε, οπότε οι όποιοι υπολογισμοί θα γίνουν με το σήμερα ισχύον ποσό)

Οπότε έχουμε:

Η βάση υπολογισμού των εισφορών, δηλ. το ασφαλιστέο εισόδημα, δηλαδή το εισόδημα επί του οποίου θα εφαρμοσθούν τα ποσοστά εισφορών [(κλάδου κύριας σύνταξης=13,33%, Υγειονομικής περίθαλψης=6,95%, επικουρικού=6,5% (τόσο θα είναι τότε σύμφωνα με το άρ. 4 του Ν.4578/2018, το οποίο προβλέπει ότι διαμορφώνονται σε πάγια ποσά με βάση τον εκάστοτε προβλεπόμενο κατώτατο βασικό μισθό άγαμου μισθωτού άνω των 25 ετών, αναδρομικά από 1.1.2017) και εφάπαξ=4% (ως πάγιο ποσό με την ίδια λογική υπολογισμού του επικουρικού)] για να προκύψουν τα ποσά των εισφορών, είναι τα 100.000€. Το ποσό αυτό δίνει Μειωμένο Εισόδημα (§1, άρθρο 98) ποσού 84.866,50€ ποσό που είναι μεγαλύτερο από το μέγιστο δηλαδή το δεκαπλάσιο του κατώτατου βασικού μισθού άνω των 25 ετών όπως ισχύει κάθε φορά. Το ποσό αυτό σήμερα ανέρχεται σε 5.860,80€/μήνα ήτοι ετήσιο 5860,80*12=70.329,60€.

Άρα θα έχεις τις μέγιστες εισφορές σύμφωνα με το άνω όριο του ασφαλιστέου εισοδήματος και σύμφωνα με τα παραπάνω ποσοστά και συμπεριλαμβανομένου των 10€ υπέρ ΟΑΕΔ, ήτοι 1.263,03€/μήνα ή 15.156,36€ ετησίως.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι μισθωτος με 600 ευρω το μηνα. Μου εγινε προταση (απο αλλον εργοδοτη) να ανοιξω μπλοκακι και θα μου δινει 1800 μεικτα (μου ειπε οτι περιλαμβανει ολες τις κρατησεις, φπα, ασφαλιστικές εργοδότη +εργαζομένου, κτλ) το μηνα. Τι εισφορές θα πληρώνω; με συμφέρει να δηλωθω μπλοκάκι, απο τη στιγμή που το ποσό περιλαμβάνει εισφορές εργοδότη +εργαζομένου; 

Νομίζω ότι αν πάω ως μισθωτος+Ελ. Επ. τότε οι εισφορές είναι για το 2019: 13,33%+6.95%.

Τα 120 ευρώ οαεδ τα πληρώνω σε κάθε περίπτωση; 

 

Edited by eng11
Link to comment
Share on other sites

ΕΦΚΑ: Επιστροφή αχρεωστήτως καταβληθεισών εισφορών, έως 31-12-2016, σε ελεύθερους επαγγελματίες, αυτοαπασχολούμενους και αγρότες

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/st/43375.html

Link to comment
Share on other sites

eng11Εντελώς χονδρικά και στρογγυλοποιημένα κάπως τα ποσά, αν:
α) Τα 1.800€/μήνα αν αφορούν σε ασφάλιση όχι ασφαλισμένου ενταγμένου στις διατάξεις της παρ. 9 του άρθρου 39, του ν.4387/2016, αυτά αντιστοιχούν σε αξία 1.450€/μήνα και ΦΠΑ 350€/μήνα, παρακράτηση φόρου 290€/μήνα (το ποσό αυτό επιστρέφεται-συμψηφίζεται με την φορολογική δήλωση) και ασφαλιστικές εισφορές που βαρύνουν στο σύνολο τους τον μηχανικό 280€/μήνα
Άρα στο χέρι 880€/μήνα (πραγματικά όμως, αν πληρούνται οι προϋποθέσεις, που πρέπει να συντρέχουν, σύμφωνα με την περ. στ' παρ.2 αρ.12 ν.4172/13, θα είναι σύν, δηλαδή επιπλέον ~3000€/12μήνες=250/μήνα λόγω της παρακράτησης και του τέλους επιτηδεύματος 500€. Το 250άρι/μήνα x 12μήνες θα έρθει πρακτικά ως επιστροφή --εφόσον δεν υπάρχουν οφειλές-- με την εκκαθάριση της φορολογικής δήλωσης)

β) Τα 1.800€/μήνα αφορούν σε ασφάλιση ασφαλισμένου ενταγμένου στις διατάξεις της παρ. 9 του άρθρου 39, του ν.4387/2016, αυτά αντιστοιχούν σε αξία 1.450€/μήνα και ΦΠΑ 350€/μήνα, παρακράτηση φόρου 290€/μήνα (το ποσό αυτό επιστρέφεται-συμψηφίζεται με την φορολογική δήλωση) και ασφαλιστικές εισφορές εργαζόμενου 250/μήνα
Άρα στο χέρι 910€/μήνα. Αν όμως "επιβαρυνθείς" και το ποσό του εργοδότη (310€) (που δεν είναι σωστό διότι για το ποσό αυτό φορολογείσαι είναι δικό σου εισόδημα αλλά δεν θα το έχεις "εισπράξει") τότε στο χέρι 600€/μήνα [1]
(πραγματικά όμως θα είναι, αν πληρούνται οι προϋποθέσεις, που πρέπει να συντρέχουν, σύμφωνα με την περ. στ' παρ.2 αρ.12 ν.4172/13, και στις δύο περιπτώσεις του (β), συν, δηλαδή επιπλέον ~3000€/12μήνες=250/μήνα λόγω της παρακράτησης και του τέλους, επιτηδεύματος 500€. Το 250άρι/μήνα x 12μήνες θα έρθει πρακτικά ως επιστροφή --εφόσον δεν υπάρχουν οφειλές-- με την εκκαθάριση της φορολογικής δήλωσης)

Και στις δύο παραπάνω (α & β) περιπτώσεις δημιουργούνται και άλλα έξοδα λόγω της έναρξης στην εφορία είτε υποχρεωτικά είτε και προαιρετικά π.χ. προμήθεια pos, έξοδα λογιστή, ...

[1] Επειδή αναφέρεις "ολες τις κρατησεις, .... ασφαλιστικές εργοδότη +εργαζομένου".... πιθανόν θα σου γίνεται κατάθεση στον λογαριασμό σου 910€ [+350(ΦΠΑ)] και θα του επιστρέφεις (μετρητά) τις εισφορές (310€) που πρέπει να επιβαρυνθεί αυτός και όχι εσύ γιατί για εσένα είναι εισόδημα (και μάλιστα φορολογητέο) που όμως δεν θα μπορείς να το εκμεταλλευθείς.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Η παρακρατηση γιατι θα μου επιστραφει? Δεν πληρωνω και 22% φορο εισοδηματος? Αρα μηπως θα πληρωσω κι ενα εξτρα 2% (22% φορος - 20% παρακρατηση) στην εκκαθαριση της φορολογικης δηλωσης? Σημειωνω οτι θα εχω και μισθωτα εισοδηματα (σε περιπτωση που λαβουμε υποψη το αφορολογητο(1900 ευρω)-προφανως δε θα υπαρχει κατι τετοιο στα εισοδηματα μου απο το μπλοκακι-παρ. 9 του άρθρου 39).

Εγω τι καταλαβαινω για την περιπτωση β (παιρνω αυτη γιατι νομιζω οτι ειναι η πιο συμφερουσα):

1800 -24% φπα = 1450.

1450 - ασφαλιστικες εισφορες = Χ. (εδω τι ποσοστα - ποσά ειναι? Μου ειπε εργαζομενος μπλοκακι-παρ. 9 του άρθρου 39- στον μελλοντα εργοδοτη μου οτι του κρατα 27% ασφ. εισφορες. δεν καταλαβα γιατι).

1450 - 20% παρακρατηση = 1160.

Χ*12 μηνες = Ε δηλαδη το φορολογητεο εισοδημα (δηλαδη εχω αφαιρεσει τις ασφ. εισφορες. Ειναι τα μονα εξοδα σαν μπλοκακι-παρ. 9 του άρθρου 39- που μπορω να εκπεσω?).

Ε - 22% + 1160*12 - 500 τελος επιτηδευματος = καθαρα το ετος.

Σωστα το σκεφτομαι?

Edited by eng11
Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά στην φορολόγηση έχεις δίκιο, εγώ κατάλαβα είτε ότι δεν θα έχεις παράλληλα δύο δραστηριότητες, κατάλαβα είτε ότι θα έχεις μόνο την δραστηριότητα του ελ. επαγγελματία είτε ως μισθωτό ασφαλιστικό μπλοκάκι ειτε διαδοχικά.
Οπότε ναι. Για τα εισοδήματα από μισθωτή εργασία και παράλληλη αμοιβή από «μπλοκάκι» θα φορολογηθούν με συντελεστές από 22% έως και 45%, αλλά το αφορολόγητο εφαρμόζεται μόνο στο τμήμα που αφορά μισθωτές υπηρεσίες ενώ η ειδική εισφορά αλληλεγγύης επιβάλλεται στο συνολικό εισόδημα που υπερβαίνει τις 12.000 ευρώ με συντελεστές 2,2% έως 10%. Επίσης το τέλος επιτηδεύματος θα είναι 650€ και όχι 500€ (που αφορά στην περίπτωση στ΄ της παρ.2 του άρθρου 12 του ν.4172/2013).
 

9 hours ago, eng11 said:

1450 - ασφαλιστικες εισφορες = Χ. (εδω τι ποσοστα - ποσά ειναι?

Τα ποσοστά του ασφαλισμένου (δηλαδή τα δικά σου) θα τα βρεις στην ΕΦΚΑ/Εγκ.17/28-03-2017.

9 hours ago, eng11 said:

(δηλαδη εχω αφαιρεσει τις ασφ. εισφορες. Ειναι τα μονα εξοδα σαν μπλοκακι-παρ. 9 του άρθρου 39- που μπορω να εκπεσω?).

Εξακολουθείς και είσαι ελ. επαγγελματίας, οπότε ο κανόνας που σύμφωνα με τον ν.4172/2013, είναι ότι όποια δαπάνη πληροί τα κριτήρια του άρθρου 22 και συγχρόνως δεν εμπίπτει στον περιοριστικό κατάλογο των μη εκπιπτόμενων δαπανών του άρθρου 23, εκπίπτει από τα ακαθάριστα έσοδα της επιχείρησης. Δεν εκπίπτεις δηλαδή μόνο τις εισφορές (του εργαζόμενου/ασφαλισμένου) που ισχύει για την εύρεση του φορολογητέου στην περίπτωση στ΄ της παρ.2 του άρθρου 12 του ν.4172/2013) αλλά και κάθε άλλη δαπάνη σύμφωνα με τον παραπάνω κανόνα.

Αυτό, κατά την γνώμη μου πάντα, διότι σύμφωνα με την ΠΟΛ. 1072/2018 έγιναν γνωστά τα εξής: «Τέλος, το ποσό του κωδικού 453 «Καθαρό εισόδημα περ. στ' παραγρ. 2 άρθρου 12 ν.4172/2013», μεταφέρεται στους κωδικούς 307 - 308 του υποπίνακα 4Α του Ε1 για να φορολογηθεί ως εισόδημα από μισθωτή εργασία. Για τα πρόσωπα αυτά η μοναδική δαπάνη που εκπίπτει από τα ακαθάριστα έσοδά τους είναι οι ασφαλιστικές εισφορές..." Αλλά εσύ έχοντας παράλληλη δραστηριότητα (όχι διαδοχική) μισθωτού και ελ. επαγγελματία δεν εμπίπτεις στα πρόσωπα αυτά της περίπτωσης στ΄ της παρ.2 του άρθρου 12 του ν.4172/2013).

Edited by georgegaleos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θα πληρωνω και τα 10 ευρω υπερ οαεδ?

Απο 1.1.2019 το ποσοστό της κυριας συνταξης απο 20% πηγαίνει στα 13,33 και για τα μπλοκακια-παρ. 9 του άρθρου 39 ?

Edited by eng11
Link to comment
Share on other sites

1) Ως προς τον ΟΑΕΔ, ναι.

2) Από 1/1/2019 για τους αυτοαπασχολούμενους  (μη ενταγμένους στην παρ. 9 του άρθρου 39,) το ποσοστό πηγαίνει από 20% στο 13,33% όπου πρακτικά διορθώνεται μια αδικία απέναντι τους (σε σχέση με τους μισθωτούς). Διότι οι αυτοαπασχολούμενοι πληρώνοντας 20% ήταν σαν να πληρώνουν εισφορές και ως εργαζόμενοι (6,67%) και ως εργοδότες (13,33%).

Για τους αυτοαπασχολούμενους ενταγμένους στην παρ. 9 του άρθρου 39, το ποσοστό εισφορών που τους αναλογεί είναι 6,67 %. Το 13,33% αφορά το ποσοστό εισφορών του εργοδότη. Οπότε δεν έχει νόημα αυτό που ρωτάς.

 

Edited by georgegaleos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, georgegaleos said:

για τους αυτοαπασχολούμενους  (μη ενταγμένους στην παρ. 9 του άρθρου 39,) το ποσοστό πηγαίνει από 20% στο 13,33% όπου πρακτικά διορθώνεται μια αδικία απέναντι τους (σε σχέση με τους μισθωτούς).Διότι οι αυτοαπασχολούμενοι πληρώνοντας 20% ήταν σαν να πληρώνουν εισφορές και ως εργαζόμενοι (6,67%) και ως εργοδότες (13,33%).

Θεωρητικά ο αυτοαπασχολούμενος έχει ως εργοδότη τον πελάτη του. Συνεπώς έχει την δυνατότητα να μετακυλίσει το κόστος και να πληρώνει ο εργοδότης τις εισφορές όπως και στους μισθωτούς.

Edited by kokoleko1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.