Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Βγήκε και το ειδοποιητήριο του Δεκ'18,

αλλά ακόμη καμία εκκαθάριση με βάση τα εισοδήματα του φορολογικού έτους 2017 ("βλέπει" ακόμη το 2016), τουλάχιστον σε 'μένα ως "καθαρά-μόνο" αυτοαπασχολούμενος.

  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

george αυτό που λέγαμε. Πληρώνεις φέτος εισφορές με βάση το πρόπερσι και περιμένεις του χρόνου τι "κουστούμι"

θα σου βγεί από πέρυσι που του χρόνου θα ναι πρόπερσι...Αυτο μόνο τίποτε άλλο!

Δλδ μιλάμε για τον ορισμό της σταθερότητας και της δυνατότητας για μακρόπνοα σχέδια.

 

Link to comment
Share on other sites

...ακριβώς ...για όσους θυμούνται ...!!!!

 

1.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Kαι ερώτω:

Για ποιο λόγο να γίνει αυτή η ιστορία με τις εκκαθαρίσεις και να μην πληρώνεται απλά με βάση το εισόδημα του πρόπερσι.

Απο τη στιγμή που οι δηλώσεις στην Ελλάδα τελιώνουν συμήθως 31/07 ή ακόμη και 30/08.  Άρα στην καλύτερη η εκκαθάριση

θα γίνει Οκτώβριο-Νοέμβριο.

Link to comment
Share on other sites

Το ειδοποιητήριο του Δεκ'18 δεν μου το εμφανίζει, αλλά μήνυμα ότι  " Δε βρέθηκε Τρέχουσα Εισφορά".

Link to comment
Share on other sites

Το πρωί τα εμφάνιζε κανονικά, (όπως αναγράφει και στην σελίδα του ΕΦΚΑ)  (τώρα όχι), ίσως τα ανεβάζουν σταδιακά οπότε υπάρχουν αυτές οι δυσλειτουργίες.

Link to comment
Share on other sites

On 18/1/2019 at 12:10 ΜΜ, laxanos said:

Kαι ερώτω:

Για ποιο λόγο να γίνει αυτή η ιστορία με τις εκκαθαρίσεις και να μην πληρώνεται απλά με βάση το εισόδημα του πρόπερσι.

Απο τη στιγμή που οι δηλώσεις στην Ελλάδα τελιώνουν συμήθως 31/07 ή ακόμη και 30/08.  Άρα στην καλύτερη η εκκαθάριση

θα γίνει Οκτώβριο-Νοέμβριο.

Από πρακτικής άποψης έχεις δίκιο σε αυτό που γράφεις, θα ήταν πιο ανώδυνο από άποψη συνεχών επαναϋπολογισμών. Ωστόσο, ούτως ή άλλως το "πέρυσι" είναι ένα βήμα μακριά από το υποθετικά "σωστό" που είναι να πληρώνω με βάση το εισόδημα του "τώρα". Το "πρόπερσι" είναι δύο βήματα μακριά.

 

Link to comment
Share on other sites

Μα απο τη στιγμή που ο υπολογισμός με βάση το φέτος είναι "ουτοπία" καθώς προϋποθέτει μετατροπή όλων των ατομικών ή ο.ε σε 

ικε ή α.ε με σκοπό τη μηνιαία απόδοση φπα και με βάση τη μηνιαία αυτόματη εκκαθάριση, ενώ το "πέρυσι"  εφόσον στην καλύτερη η

εκκαθάριση γίνεται τέλος του φέτος ενώ εχω πληρώσει με βάση το πρόπερσι, δεν πάμε απλά στο πρόπερσι μέχρι να πάμε στο φέτος?

Γτ υπάρχει μια περιρρέουσα ατμόσφαιρα ότι αργά η γρήγορα οι επιχειρήσεις ,ατομικές-οε, οδεύουν στο παρελθόν διότι με βάση την άποψη των

λογιστών μια α.ε ή μια ι.κ.ε είναι πιο εύκολη στον έλεγχο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά δε βοηθάει στο κουμάντο του καθενός το να πρέπει να αποδώσεις ένα φόρο ή ένα τέλος με πολύ μεγάλη χρονική διαφορά.

Αν πχ εγώ κάνω ένα ασυνήθιστα καλό έτος το 2018 τότε θα επιβαρύνει ασφαλιστικά το 2020. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να έχω προνοήσει να μην ξοδέψω κάποια λεφτά για 2 έτη.

Για παράδειγμα, προσωπικά, η παρακράτηση 20% στις αμοιβές μου με βοηθάει πολύ στο κουμάντο μου διότι λεφτά που θα πληρώσω ως φόρο δεν έρχονται.

Και για το κράτος και για τους πολίτες συμφέρει αυτή η χρονική διαφορά να είναι μικρή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.