Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

On 20/1/2019 at 9:54 ΜΜ, voxson said:

Γενικά δε βοηθάει στο κουμάντο του καθενός το να πρέπει να αποδώσεις ένα φόρο ή ένα τέλος με πολύ μεγάλη χρονική διαφορά.

Αν πχ εγώ κάνω ένα ασυνήθιστα καλό έτος το 2018 τότε θα επιβαρύνει ασφαλιστικά το 2020. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να έχω προνοήσει να μην ξοδέψω κάποια λεφτά για 2 έτη.

Για παράδειγμα, προσωπικά, η παρακράτηση 20% στις αμοιβές μου με βοηθάει πολύ στο κουμάντο μου διότι λεφτά που θα πληρώσω ως φόρο δεν έρχονται.

Και για το κράτος και για τους πολίτες συμφέρει αυτή η χρονική διαφορά να είναι μικρή.

Συμφωνώ. Να ξέρεις ότι και το σκεπτικό της παρακράτησης του 20% ή των ΦΕΜ 10% ή 4% κλπ είναι ακριβώς στη λογική ότι αν δεν υπήρχε εξαρχής θα έπεφτε πολύ χιόνι

στις δηλώσεις....

Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2019 at 9:45 ΠΜ, civeng said:

Μετά την πρόσφατη εκκαθάριση μου προέκυψε το εξής πρόβλημα.

Είμαι από τον 1/2017 στο καθεστώς του άρθρ.39/παρ.9. Ασφαλιστική ενημερότητα έχω κανονικά.

Η εκκαθάριση που έγινε τον Νοέμβρη μου έβγαλε οφειλή για τους μήνες 1/2/3 του 2017 γιατί δεν είχαν καταβληθεί εισφορές. Ψάχνοντας, ανακάλυψα από το πρώην ΙΚΑ, ότι ο εργοδότης μου είχε ξεχάσει μάλλον να με περιλάβει σε ΑΠΔ τους μήνες αυτούς. Επικοινώνησα μαζί του και τελικά λίγο πριν τα Χριστούγεννα υπέβαλλε ΑΠΔ για τους 3 πρώτους μήνες του 2017. Το επιβεβαίωσα και από την καρτέλα μου στο ΙΚΑ που το εμφανίζει πλέον.

Όμως στη σελίδα του ΕΦΚΑ παραμένει η οφειλή έπειτα από την εκκαθάριση, με την πρώτη δόση μάλιστα να έχει λήξει στις 31.12.2018.

Πως μπορώ να κινηθώ ώστε να διαγραφεί από το σύστημα αυτή η οφειλή;  

 

Παραθέτω το πρόβλημά μου όπως είχα αναφέρει και παραπάνω.

Έστειλα email στο information[at]efka.gov.gr το παρακάτω κείμενο:

Παράθεση

 

Καλημέρα,

είμαι ελεύθερος επαγγελματίας Διπλωματούχος μηχανικός ενταγμένος στο άρθρο 39/παρ.9 του Ν.4387/2016 από τον Ιανουάριο 2017 έως Δεκέμβριο 2017 και από Φεβρουάριο 2018 έως και σήμερα.

Παρόλα αυτά, στην καρτέλα μου στο site των ηλεκτρονικών υπηρεσιών του ΕΦΚΑ, εμφανίζεται υπόλοιπο ασφαλιστικής οφειλής έτους 2017 ύψους 1.691,76 €, δημιουργώντας έτσι οφειλή.

Παρακαλώ για τον έλεγχο και διόρθωση των στοιχείων της καρτέλας μου προκειμένου να διαγραφεί η οφειλή που αφορά σε περίοδο κατά την οποία έχουν ήδη καταβληθεί οι ανάλογες εισφορές.

Για διευκόλυνσή σας, σας παραθέτω τα στοιχεία μου:

 

και έλαβα την εξής απάντηση:

 

Παράθεση

 

Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με τον ΕΦΚΑ. Σε απάντηση του μηνύματός σας, σας γνωρίζουμε ότι:

Πληροφορίες σχετικές με τη διαδικασία εκκαθάρισης εισφορών Μη Μισθωτών ασφαλισμένων με πολλαπλή άσκηση δραστηριότητας/απασχόλησης και ασφαλισμένων που εμπίπτουν στις ρυθμίσεις της παρ.9 του άρθρου 39 του Ν.4387/2016 (ΔΠΥ) θα βρείτε στην εγκύκλιο 50 της Γενικής Διεύθυνσης Εισφορών και Ελέγχων του ΕΦΚΑ που είναι διαθέσιμη στο σύνδεσμο: https://www.efka.gov.gr/sites/default/files/2018-12/EGK_50_2018.pdf

ΕΝΙΑΙΟΣ ΦΟΡΕΑΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ

 

Εγώ δεν καταλαβαίνω, ή αυτοί απαντάνε άσχετα;

Link to comment
Share on other sites

On 17/1/2019 at 7:55 ΜΜ, ni13kos said:

Καλησπέρα σε όλους.

Η κατάσταση μου είναι: Μέχρι 30/06/17 Αυτοαπασχολούμενος. Στις 30/06 κλείνω τα βιβλία και συνεχίζω από 01/07 μέχρι σήμερα σαν μισθωτός.

Με τον εφκα που έχουμε μπλέξει μου συνέβη το εξής σχετικά με την εκκαθάριση:

Στις 29/11/17 έγινε εκκαθάριση και το αποτέλεσμα αυτής να οφείλω περίπου 400ε.

Στις 16/01/18 νέα εκκαθάριση (τροποποιητική) με αποτέλεσμα πιστωτικό υπόλοιπο. Είχα ήδη πληρώσει την 1η δόση της εκκαθάρισης και από τους υπολογισμούς μου δεν έχει περιληφθεί στο ποσό προς πίστωση.

Έχει συμβεί σε κάποιον τροποποιητική εκκαθάριση; Και γνωρίζει κανείς αν θα γίνει και νέα ώστε να μου επιστραφεί η πρώτη δόση που έχω δώσει; 

 

Σχετικά με το πρόβλημα που περιγράφω έστειλα μαιλ προς τον εφκα και είχα στείλει ανάλογα μαιλ και στο παρελθόν στις διευθύνσεις που έχουν παραθέσει συνάδελφοι. Αποτέλεσμα (απίστευτο για μένα!!!) με κάλεσαν στο τηλέφωνο και με ενημέρωσαν ότι αρχικά θα μου πιστωθεί το πιστωτικό υπόλοιπο σχετικά άμεσα και στη συνέχεια με νέα εκκαθάριση τον Απρίλιο θα μου επιστραφεί και η 1η δόση που είχα πληρώσει.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Είμαι νέος μηχανικός και πρόσφατα γράφτηκα στο ΤΕΕ. Ασφάλιση διατηρώ στον ΟΑΕΕ και πληρώνω κανονικά εισφορές ως ελεύθερος επαγγελματίας με ΚΑΔ υπηρεσίες έρευνας κλπ. Μπορώ να αλλάξω τον ΚΑΔ μου σε υπηρεσίες μηχανικού (πχ 71.12.19.08)  ΧΩΡΙΣ να γραφτώ στο ΤΣΜΕΔΕ?

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, mahoon said:

πρόσφατα γράφτηκα στο ΤΕΕ. Μπορώ να αλλάξω τον ΚΑΔ μου σε υπηρεσίες μηχανικού (πχ 71.12.19.08)  ΧΩΡΙΣ να γραφτώ στο ΤΣΜΕΔΕ?

Άρθρο 20 - Νόμος 4488/2017 - Αποσύνδεση ασφάλισης από ιδιότητα

1. Οι αυτοαπασχολούμενοι που είναι εγγεγραμμένοι ή θα εγγραφούν στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας (ΤΕΕ) υπάγονται στην ασφάλιση του ΕΦΚΑ, σύμφωνα με τις σχετικές νομοθετικές ρυθμίσεις του πρώην Τομέα Σύνταξης Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων Έργων (ΤΣΜΕΔΕ) του ΕΤΑΑ και του Ενιαίου Ταμείου Επικουρικής Ασφάλισης και Εφάπαξ Παροχών (ΕΤΕΑΕΠ), σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 76 του ν. 4387/2016, από την ημερομηνία έναρξης άσκησης του επαγγέλματος στην αρμόδια ΔΟΥ και μέχρι τη διακοπή της επαγγελματικής δραστηριότητας και τη διαγραφή από τη ΔΟΥ.

Edited by kokoleko1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με την εξαγγελία του πρωθυπουργού ( https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ergasiaka/242406/tsipras-sta-650-evro-o-neos-katotatos-misthos) αυξάνεται κατά 11% ο κατώτατος μισθός ,  σε εμάς τους «είλωτες» αυξάνεται ο ΕΦΚΑ κατά 11% !

Edited by dim salo
διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dim salo said:

σύμφωνα με την εξαγγελία του πρωθυπουργού ( https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ergasiaka/242406/tsipras-sta-650-evro-o-neos-katotatos-misthos) αυξάνεται κατά 11% ο κατώτατος μισθός ,  σε εμάς τους «είλωτες» αυξάνεται ο ΕΦΚΑ κατά 11% !

Ρε χάρη  κάνει ο συνάδελφος Τσίπρας στους μη μισθωτούς αφού θα μειώσει το ποσοστό εισφοράς κύριας σύνταξης από 20% σε 13,33%, μείωση 33,35% παρακαλώ.

Τώρα για τους μισθωτούς μηχανικούς με πρώην βασικό μισθό 586,08 ευρώ και νυν 650 ευρώ θα τους τα φάει από το αφορολόγητο....

Edited by gmangina86
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασες μια τρίτη κατηγορία, τα μισθωτά μπλοκάκια που θα δουν αύξηση στις ελάχιστες κατά 20 ευρώ το μήνα, χωρίς όμως να τους έχει αυξηθεί ο βασικός.

Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2019 at 8:17 ΠΜ, georgegaleos said:

1) Ως προς τον ΟΑΕΔ, ναι.

2) Από 1/1/2019 για τους αυτοαπασχολούμενους  (μη ενταγμένους στην παρ. 9 του άρθρου 39,) το ποσοστό πηγαίνει από 20% στο 13,33% όπου πρακτικά διορθώνεται μια αδικία απέναντι τους (σε σχέση με τους μισθωτούς). Διότι οι αυτοαπασχολούμενοι πληρώνοντας 20% ήταν σαν να πληρώνουν εισφορές και ως εργαζόμενοι (6,67%) και ως εργοδότες (13,33%).

Για τους αυτοαπασχολούμενους ενταγμένους στην παρ. 9 του άρθρου 39, το ποσοστό εισφορών που τους αναλογεί είναι 6,67 %. Το 13,33% αφορά το ποσοστό εισφορών του εργοδότη. Οπότε δεν έχει νόημα αυτό που ρωτάς.

 

Καλησπέρα,

Να κάνω μια ερώτηση επ' αυτού; 

Για τους αυτοαπασχολούμενους ενταγμένους στην παρ. 9 του άρθρου 39 θα γίνει αυτή η μείωση από 20,00% σε 13,33%? Κι αν ναι, μιλάμε για -6,67% στις καταβολές του ασφαλισμένου, του εργοδότη ή μοιράζονται και στους 2?

Στην εταιρεία που εργάζομαι μου είπαν ότι η μείωση αφορά μόνο τις καταβολές εργοδότη, αλλά δεν ήταν σίγουροι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

Η μείωση αυτή στην εισφορά από 20,00% σε 13,33% αφορά τον κλάδο σύνταξης.

Η αλλαγή αυτή που έγινε με την παράγραφο 1 του άρθρου 1 του ν.4578/2018 επηρέασε την 1η παράγραφο του άρθρου 39 του ν.4387/2016 και όχι την παράγραφο 9 του ν.4387/2016 με την οποία πρακτικά για τον υπολογισμό των εισφορών εφαρμόζονται οι διατάξεις του άρθρου 38.
Συμπερασματικά λοιπόν η αλλαγή αυτή δεν επηρεάζει τον τρόπο υπολογισμού των εισφορών των ενταγμένων στην παρ. 9 του άρθρου 39.

Οπότε απαντώντας στο ερώτημά σου:

2 hours ago, altrig2004 said:

Για τους αυτοαπασχολούμενους ενταγμένους στην παρ. 9 του άρθρου 39 θα γίνει αυτή η μείωση από 20,00% σε 13,33%?

η απάντηση είναι ότι, δεν τους αφορά αυτή η μείωση.

ν_4387_16-άρθρο 39_παράγρ_1 & 9.pdf

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.