Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Καλησπέρα είμαι ελευθερος επαγγελματίας πληρωσω κανονικά τις δόσεις αλλά με δείχνει ανασφάλιστο και σε γιατρους και στο ΑΤΛΑΣ εχει κανείς άλλος τώρα αυτό το θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ το εξής αν γνωρίζει κάποιος: Για μηχανικό που αμείβεται σύμφωνα με την παρ.9 του άρθρου 39 (ν. 4387/16) από εταιρεία ΙΚΕ, και πρόκειται να γίνει και διαχειριστής στην εταρεία ΙΚΕ (δεν είναι εταίρος), τι θα ισχύει ασφαλιστικά; Θα διπλοπληρώνει εισφορές;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αν και με μπερδεύει το ερώτημά σου αν "Θα διπλοπληρώνει εισφορές", θα προσπαθήσω να τεκμηριώσω την άποψη μου, χωρίς να ξέρω πως αυτό πραγματικά ήδη εφαρμόζεται στην πράξη.

Λοιπόν: τα δεδομένα σου είναι-ασφαλιστικά είσαι:
α) Ελεύθερος επαγγελματίας αμειβόμενος με ΔΠΥ ενταγμένος σε καθεστώς μισθωτού (δεν είσαι μισθωτός αλλά ελ. επαγγελματίας ενταγμένος στο ν.4387/16, άρθρο 39, παράγρ.9) σε εταιρεία Α.
β) Διαχειριστής σε ΙΚΕ ως τρίτο πρόσωπο (μη εταίρος) στην ίδια εταιρεία Α.

Για το (α) "...εφαρμόζονται αναλογικά, ως προς το ύψος, τον τρόπο υπολογισμού και τον υπόχρεο καταβολής της εισφοράς, οι διατάξεις του άρθρου 38." [σχετ. ν.4387/16, άρθρο 39, παράγρ.9 ως σήμερα ισχύει.] επί του εισοδήματος που προέρχεται από την απασχόληση αυτή. (μέσω ΑΠΔ)

Για το (β) "...εάν ως διαχειριστής της ΙΚΕ έχει οριστεί τρίτο πρόσωπο έχουν εφαρμογή τα προβλεπόμενα στο άρθρο 39 του ν.4387/2016, όπως ισχύει." [σχετ. απόφαση Αρ.Πρωτ.Δ.15/Δ'/619/15/2018 (Ασφαλιστικές εισφορές μελών εταιρειών ή/και διαχειριστών)] επί του εισοδήματος που προκύπτει από την άσκηση της διαχείρισης.

Επίσης από το αρ 36 του Ν 4387/16 προκύπτει ότι περί παράλληλης δραστηριότητας με ιδιότητες που υπάγονται σε διαφορετικό άρθρο του παρόντος νόμου δεν ισχύει δεύτερο κατώτατο πλαφόν ενώ σε περίπτωση που οι δύο ασφαλιστέες ιδιότητες υπάγονται στο ίδιο άρθρο τα ποσά συναθροίζονται και επί αυτών υπολογίζονται συνολικά εισφορές. (μέσω ειδοποιητηρίου)

Θεωρώ επομένως ότι προκύπτει "παράλληλη δραστηριότητα με ιδιότητες που υπάγονται σε διαφορετικό άρθρο" άρα θα έχεις τις εισφορές:

-- αυτές από την άσκηση της διαχείρισης (με πηγή εισοδήματος Δ, σύμφωνα με την ΕΦΚΑ/Εγκ.1/20-1-2017) αν δεν προβλέπεται εισόδημα ή εισόδημα μικρότερο του ελάχιστου (αναφορικά σε αυτό για τον υπολογισμό των εισφορών) δεν θα έχεις το κατώτατο πλαφόν εισφορών για την διαχείριση (ως τρίτος) της ΙΚΕ αλλά αυτό που αντιστοιχεί στο πραγματικό εισόδημα από την άσκηση της διαχείρισης,

συν (επιπλέον)

--  αυτές από την απασχόλησή σου ως ελεύθερου επαγγελματία (με πηγή εισοδήματος Β, σύμφωνα με την ΕΦΚΑ/Εγκ.1/20-1-2017) αμειβόμενου με ΔΠΥ ενταγμένου άρθρο 39, παράγρ.9.

Άσχετο, αλλά αν ήσουν μισθωτός στην εταιρεία, και ελάμβανες και επιπλέον αποδοχές από την ίδια εταιρεία με ΔΠΥ, τότε δεν υπάγεσαι στη διάταξη της παρ. 9 του άρθρου 39, αλλά για το σύνολο του εισοδήματος από τη συγκεκριμένη δραστηριότητα υπάγεσαι στις διατάξεις του άρθρου 38. Συνεπώς, επί του εισοδήματος αυτού υπολογίζονται εισφορές μισθωτού και, επομένως, η εταιρία καταβάλει τις εισφορές εργοδότη που αντιστοιχούν στο σύνολο του εισοδήματος (αποδοχές από μισθωτή εργασία και εισόδημα από ΔΠΥ). [σχετ. απόφαση Αρ.Πρωτ.Φ80000/οικ.5547/248/7-2-2018].

Edited by georgegaleos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, nteminio21 said:

Καλησπέρα είμαι ελευθερος επαγγελματίας πληρωσω κανονικά τις δόσεις αλλά με δείχνει ανασφάλιστο και σε γιατρους και στο ΑΤΛΑΣ εχει κανείς άλλος τώρα αυτό το θέμα?

Nαι το είχα κι εγώ, ωστόσο με μια επισκεψη στον φορέα ασφάλισης σου (οαεε ή τσμεδε) θα επιλυθεί.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, A.Kast said:

διπλοπληρώνει εισφορές

Αυτή η περιγραφή υποθέτει ότι πληρώνονται δύο φορές οι εισφορές για το αυτό εισόδημα, κάτι που δέν μπορεί να συμβεί εκτός εάν γίνει κάποιο λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα kokoleko1,

Ναι ήταν λίγο ατυχής η διατύπωση, αλλά η ώρα που έγραφα την ερώτηση ήταν λίγο προχωρημένη. Τελικά, ο μηχανικός αυτός θα εντάσσεται στην παράλληλη δραστηριότητα. Και θα χάσει και το πλεονέκτημα να φορολογηθεί ως μισθωτός που του δίνει η πρώτη του δραστηριότητα. Εγώ πάντως καλύφθηκα με την προηγούμενη απάντηση. Ήταν πολύ αναλυτική. Κι ευχαριστώ πολύ .

Link to comment
Share on other sites

Από σημερινή ενημέρωση του ΕΦΚΑ.

Πίστωση Τραπεζικών Λογαριασμών με ποσό επιστροφής από εκκαθάριση εισφορών έτους 2017 στις περιπτώσεις  παράλληλης ασφάλισης.

"...σήμερα  31 Ιανουαρίου 2019,  θα πιστωθεί στους Τραπεζικούς Λογαριασμούς των δικαιούχων  το ποσό επιστροφής που έχει προκύψει από την εκκαθάριση  ασφαλιστικών εισφορών έτους 2017, στις περιπτώσεις  παράλληλης ασφάλισης. Η διαδικασία θα επαναληφθεί την 28/02/2019 για δικαιούχους που δεν έχουν δηλώσει Αριθμό Τραπεζικού Λογαριασμού στο Μητρώο ΕΦΚΑ...."

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, georgegaleos said:

Από σημερινή ενημέρωση του ΕΦΚΑ.

Πίστωση Τραπεζικών Λογαριασμών με ποσό επιστροφής από εκκαθάριση εισφορών έτους 2017 στις περιπτώσεις  παράλληλης ασφάλισης.

"...σήμερα  31 Ιανουαρίου 2019,  θα πιστωθεί στους Τραπεζικούς Λογαριασμούς των δικαιούχων  το ποσό επιστροφής που έχει προκύψει από την εκκαθάριση  ασφαλιστικών εισφορών έτους 2017, στις περιπτώσεις  παράλληλης ασφάλισης. Η διαδικασία θα επαναληφθεί την 28/02/2019 για δικαιούχους που δεν έχουν δηλώσει Αριθμό Τραπεζικού Λογαριασμού στο Μητρώο ΕΦΚΑ...."

Καλημέρα.

Πιστώθηκε σε καποίον το ποσό επιστροφής? Εγώ περίμενα να γίνει χτες αλλά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

 

3 λεπτά πριν, ni13kos said:

Καλημέρα.

Πιστώθηκε σε καποίον το ποσό επιστροφής? Εγώ περίμενα να γίνει χτες αλλά τίποτα.

!! Ναι. Πιστώθηκαν επιτέλους!

 

(σορρυ για τον ενθουσιασμό)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.