Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Προσωπικά και σε συνδυασμό-ανάλογα α)με το ύψος του ποσού και β)της μεγάλης χρονικά καθυστέρησης επιστροφής 

βλέπω πιο συμφέρον το να δηλωθεί συμψηφισμός και να εξοφλούνται από το ποσό αυτό οι τρέχουσες εισφορές και να έχω την μικρή έστω αυτή ρευστότητα από την πληρωμή των εισφορών μέσω του συμψηφισμού, παρά να περιμένω ποσό ??? έναν χρόνο +++ ???

Αποψή μου ....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Προσωπικά και σε συνδυασμό-ανάλογα α)με το ύψος του ποσού και β)της μεγάλης χρονικά καθυστέρησης επιστροφής 

βλέπω πιο συμφέρον το να δηλωθεί συμψηφισμός και να εξοφλούνται από το ποσό αυτό οι τρέχουσες εισφορές και να έχω την μικρή έστω αυτή ρευστότητα από την πληρωμή των εισφορών μέσω του συμψηφισμού, παρά να περιμένω ποσό ??? έναν χρόνο +++ ???

Αποψή μου ....

Εν μερει συμφωνώ απλά είμαι πλέον μσθωτός οπότε δεν με ενδιαφέρει προσωπικά ο συμψηφισμός. Σε άλλες περιπτώσεις ενδεχομένως και να βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Προσωπικά και σε συνδυασμό-ανάλογα α)με το ύψος του ποσού και β)της μεγάλης χρονικά καθυστέρησης επιστροφής 

βλέπω πιο συμφέρον το να δηλωθεί συμψηφισμός και να εξοφλούνται από το ποσό αυτό οι τρέχουσες εισφορές και να έχω την μικρή έστω αυτή ρευστότητα από την πληρωμή των εισφορών μέσω του συμψηφισμού, παρά να περιμένω ποσό ??? έναν χρόνο +++ ???

Αποψή μου ....

Επίσης, μπορεί και επίτηδες να το καθυστερούν ώστε να είναι πρακτικότερος ο συμψηφισμός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

τι προβλέπει όσον αφορά τις ασφαλιστικές μειώσεις ο νόμος 4578/18 για τους μισθωτούς μηχανικούς; 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

On 3/2/2019 at 4:33 ΜΜ, panou1986 said:

Καλησπέρα,

τι προβλέπει όσον αφορά τις ασφαλιστικές μειώσεις ο νόμος 4578/18 για τους μισθωτούς μηχανικούς; 

Ευχαριστώ.

Ότι οι κρατήσεις στον κλάδο πρόνοιας(εφάπαξ), θα υπολογίζονται σε ποσοστό 4% επί του κατώτατου μισθού και όχι επί του συνολικού μισθού όπως ήταν ως τώρα. Άρθρο 5 του 4578/18.

Link to comment
Share on other sites

Μετα την ληψη αδειας ασκησης επαγγελματος απο το ΤΕΕ η εγγραφη στον ΕΦΚΑ (τμημα ΤΜΕΔΕ) γινεται πλεον αμεσως και υποχρεωτικα ή οταν το θελησει ο μηχανικος;

Παλαιοτερα  αμεσως μετα την ληψη της αδειας γραφοσουν υποχρεωτικα στο ΤΣΜΕΔΕ καταβαλοντας εισφορες απο την πρωτη μερα.

Link to comment
Share on other sites

Το κλασικό μοντέλο ("παλιότερα..." που γράφεις) θέλει αίτηση δεν είναι υποχρεωτικό. Υποχρεωτικό είναι βέβαια για εργασία ως μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.