Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

1 hour ago, terry said:

Εμένα έχει πάρει το φορολογητέο του 2017 με διαφορά κάποιων Ευρω (1,49Ε λιγότερα)

Τις καταβληθείσες δεν τις έχει πάρει σωστά, έχει αγνοήσει ότι εισφορές πλήρωσα στο ΤΣΜΕΔΕ λόγω ρύθμισης.

 

ΥΓ. Με το επικουρικό και το εφάπαξ τι θα γίνει??

---γενικότερα ότι έχει να κάνει με το ΤΣΜΕΔΕ (αναδρομικά ,κλπ) τα έχει αγνοήσει ... σε κάθε περίπτωση αυτό καλό θα έλεγα ότι είναι ;)... 

---με το επικουρικό και το εφάπαξ ... αναμένουμε ...

--- γράφεις ότι "έχει πάρει το φορολογητέο του 2017", εμπίπτεις στην περ. στ' παραγρ. 2 άρθρου 12 ν.4172/2013 (δηλαδή είσαι φορολογικό μπλοκάκι) ή φορολογείσαι ως ελ. επαγγελματίας ?

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

και σε μένα δεν υπήρξε κάποια αλλαγή στο ποσό

αλλά πρόσεξα ότι είμαι ασφαλισμένος για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη μέχρι την 28/02/2019, μετά τι γίνεται;;

 

σημειωταίον ότι έχω πληρώσει όλες μου τις εισφορές και δεν χρωστάω ούτε σε εφκα ούτε σε τσμεδε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, HaNotsri said:

Καλημέρα, 

Απαιτείται κάποια διαδικασία-ενημερωση προς τον ΕΦΚΑ για την παραπάνω διαδικασία?

Επίσης αν η αλλαγή γίνει μεσούσης της χρονιάς τι διαφορετικό υπάρχει όσον αφορά τη φορολογία?

Για το πρώτο ερώτημα:

Η διαδικασία αναφέρεται στην Φ80000/οικ.5547/248/7-2-2017.

Για το δεύτερο ερώτημα:

--Αναφορικά στην φορολογική αντιμετώπιση από το φορολογικό έτος 2018, της δαπάνης των ασφαλιστικών εισφορών έχει εκδοθεί η ΠΟΛ.1219/2018.
--Όσον αφορά τη λογιστική αντιμετώπιση της δαπάνης των εισφορών δεν έχει αλλάξει κάτι. Δεδομένου ότι και για τα απλογραφικά βιβλία ισχύει η αρχή του δεδουλευμένου όπως ορίζεται στα ΕΛΠ θα πρέπει οι ασφαλιστικές εισφορές του έτους να απεικονιστούν ορθά στα βιβλία και στην κατάσταση αποτελεσμάτων. Επομένως όλα τα στοιχεία που προκύπτουν στην τρέχουσα περίοδο αναγνωρίζονται ως δαπάνες στην περίοδο αυτή βάσει της αρχής του δεδουλευμένου (Περ.ε., παρ.1, άρθρου 17 Ν.4308/2014 ΕΛΠ), άρα οι δαπάνη των ασφαλιστικών εισφορών επιβαρύνει τα αποτελέσματα του έτους που αφορά.

Επομένως η παραπάνω ουσιαστική διαφορά αντιμετώπισης των ασφαλιστικών εισφορών δημιουργεί διαφορά λογιστικής και φορολογικής βάσης στην πλειονότητα των περιπτώσεων, δημιουργώντας υποχρέωση συμπλήρωσης του Πίνακα Ε' του εντύπου Ε3.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, lazikos1 said:

Με φορολογικό μπλοκάκι εμένα δεν έχει συμπληρωμένο εισόδημα και οι εισφορές είναι οι ελάχιστες 

 

3 hours ago, terry said:

Ελ. επαγγελματίας Γιώργο!

Άρα σωστά τα έχω γράψει-διαπιστώσει μέχρι στιγμής εδώ.

Δηλαδή στα φορολογικά μπλοκάκια ΔΕΝ έχουν υπολογίσει φορολογητέο εισόδημα του 2017 παρά μόνο καταβλητέες εισφορές του 2017 οπότε θεωρώ ότι πληρώνεται ότι γράφει και αναμονή για το υπόλοιπο κάποια στιγμή ως συμψηφισμό ή κάτι τέτοιο εκτός αν βγάλουν νέο ειδοποιητήριο μέχρι την 28/2/19,

ενώ στους καθαρόαιμους ελ. επαγγελματίες έχουν υπολογίσει σωστά τις εισφορές. 

Στην τελική δεν βλέπω να έχει κάποιο νόημα διότι ότι και να βάλουμε στον ίδιο κουβά (κωδικό εντολής πληρωμής) πάνε και θα τραβήξουν αυτό που νομίζουν ή τέλος πάντων αυτό που έχουν ως απαίτηση....

 

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο για τις εισφορές του 2018 (εισοδήματα 2016), στις ασφαλιστικές εισφορές είχαν συμπεριληφθεί και οι όποιες καταβληθείσες εισφορές υπέρ ΤΣΜΕΔΕ.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, αλλά τώρα για τις εισφορές του 2019 για κάποιον λόγο δεν τις λαμβάνει υπόψη (δεν τις αθροίζει). Λαμβάνει υπόψη ό,τι καταβλητέες εισφορές έχουν να κάνουν καθαρά με ΕΦΚΑ και όχι με τ.ΤΣΜΕΔΕ (αναδρομικά, ρυθμίσεις, κλπ). Προσωπικά καταλαβαίνω ότι λαμβάνουν το ποσό των εισφορών-καταβλητέων από τα δικά τους (του ΕΦΚΑ) αρχεία-εκκαθαρίσεις-υπολογισμούς και δεν βλέπουν το τι έχεις αποτυπώσει φορολογικά στο Ε3 αναφορικά στις εισφορές. Από το Ε3 και γενικότερα την φορολογική δήλωση μάλλον χρησιμοποιούν μόνο το ποσό το φορολογητέο και σε αυτό αθροίζουν τις καταβλητέες εισφορές που έχουν στα δικά τους αρχεία. Δεν είν' κακό αυτό για 'μας ;)

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα (φορολογικό μπλοκάκι) μόνο οι ελάχιστες εισφορές και δεν εμφανίζει εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα. Ούτε τις εισφορές για επικουρικό που έλεγαν.. 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ήμουν μισθωτός, παραιτήθηκα από την εταιρεία και άνοιξα βιβλία ελεύθερου επαγγελματία στα τέλη του 2017. Η εταιρεία μου δεν έστειλε ειδοποίηση στο [email protected] ότι δεν είμαι πλέον μισθωτός οπότε πήγα εγώ τον Μάιο του 2018 στο ΤΣΜΕΔΕ και με ενημέρωσαν να στείλω ο ίδιος το σχετικό e-mail και να συμπληρώσω αίτηση επανεγγραφής στο μητρώο ΕΦΚΑ ως ελεύθερος επαγγελματίας (ήμουν και πιο παλιά μισθωτός με μπλοκάκι πριν πάω στην εταιρεία που εργαζόμουν). Έκανα την αίτηση το καλοκαίρι του 2018, πήγα στο ταμείο και μου είπαν ότι οι εισφορές θα αργήσουν να εκκαθαριστούν και να πληρώσω μόνος μου τις ελάχιστες (167,95) για κάθε μήνα που είμαι ελεύθερος επαγγελματίας. Τα πλήρωσα κανονικά και φαίνονται οι καταβολές στον ΕΦΚΑ. Ο υπάλληλος στο γκισέ προχτες μου είπε ότι για το σύστημα του ΤΣΜΕΔΕ φαίνεται η παραίτηση από την εταιρεία, η έναρξή μου και οι εισφορές που πλήρωσα και ότι για το ΤΣΜΕΔΕ είμαι οκ. Ο ΕΦΚΑ στο 1555 μου λέει ότι στο σύστημα του ΕΦΚΑ δεν έχει κάνει ενημέρωση το ΤΣΜΕΔΕ πως άνοιξα βιβλία και πώς από 1/3/2019 θα μου διακοπεί η ιατροφαρμακευτική περίθαλψη παρόλο που και αυτοί βλέπουν τις καταβολές εισφορών!!! Μου είπαν μάλιστα ότι πληρούνται οι προϋποθέσεις για να έχω ιατροφαρμακευτική καθώς έχω πληρώσει τις εισφορές (167,95 για κάθε μήνα αφού δεν έχει γίνει εκκαθάριση ακόμα) αλλά δε βλέπουν ειδοποίηση έναρξης δραστηριότητας καταχωρημένη από το ΤΣΜΕΔΕ οπότε θα κοπεί η περίθαλψη.

 

Στο τμήμα ασφάλισης του ΤΣΜΕΔΕ μου είπαν πως λόγω μεγάλου αριθμού αιτήσεων δεν έχουν όντως καταχωρίσει την αίτησή μου στον ΕΦΚΑ και όντως θα μείνω ανασφάλιστος αν και πληρώνω κανονικά εισφορές μέχρι να περάσουν την επανέναρξή μου στον ΕΦΚΑ (δεν ξέρουν πότε θα επεξεργαστούν την αίτησή μου)!!!

 

Τι κάνω στην περίπτωση αυτή; Είναι φυσιολογικό να πληρώνω εισφορές και να μου κόψουν την ιατροφαρμακευτική καλυψη;; Που να απευθυνθώ ξέρει κανείς; Μου φαίνεται απαράδεκτο το σκηνικό και σκεφτομαι να το κυνηγήσω όσο δεν πάει!

Edited by leftkox
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, georgegaleos said:

Για το πρώτο ερώτημα:

Η διαδικασία αναφέρεται στην Φ80000/οικ.5547/248/7-2-2017.

Για το δεύτερο ερώτημα:

--Αναφορικά στην φορολογική αντιμετώπιση από το φορολογικό έτος 2018, της δαπάνης των ασφαλιστικών εισφορών έχει εκδοθεί η ΠΟΛ.1219/2018.
--Όσον αφορά τη λογιστική αντιμετώπιση της δαπάνης των εισφορών δεν έχει αλλάξει κάτι. Δεδομένου ότι και για τα απλογραφικά βιβλία ισχύει η αρχή του δεδουλευμένου όπως ορίζεται στα ΕΛΠ θα πρέπει οι ασφαλιστικές εισφορές του έτους να απεικονιστούν ορθά στα βιβλία και στην κατάσταση αποτελεσμάτων. Επομένως όλα τα στοιχεία που προκύπτουν στην τρέχουσα περίοδο αναγνωρίζονται ως δαπάνες στην περίοδο αυτή βάσει της αρχής του δεδουλευμένου (Περ.ε., παρ.1, άρθρου 17 Ν.4308/2014 ΕΛΠ), άρα οι δαπάνη των ασφαλιστικών εισφορών επιβαρύνει τα αποτελέσματα του έτους που αφορά.

Επομένως η παραπάνω ουσιαστική διαφορά αντιμετώπισης των ασφαλιστικών εισφορών δημιουργεί διαφορά λογιστικής και φορολογικής βάσης στην πλειονότητα των περιπτώσεων, δημιουργώντας υποχρέωση συμπλήρωσης του Πίνακα Ε' του εντύπου Ε3.

Σε ευχαριστώ πολύ για την λεπτομερέστατη απάντηση σου,αν και ως προς το δεύτερο σκέλος δεν μπορώ να πω ότι  το κατάλαβα πλήρως.Θα το προώθησω στο λογιστή μου και ελπίζω να το καταλάβει αυτός (αν και δύσκολο ;) )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.