Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Εγώ τέλη του 2018 έκλεισα το φορολογικό μπλοκάκι και έγινα μισθωτός στην εταιρεία που είμαι από 1/2019. Σε επίσκεψη μου στο κεντρικό ΕΦΚΑ -ΕΤΑΑ για να καταθέσω την αίτηση διαγραφής από τα μητρώα μη μισθωτών, μου είπαν ότι παίρνει κάποιους μήνες για να εξεταστούν όλες οι αιτήσεις! Σε ερώτηση προς το τμήμα Ασφάλισης μου είπαν ότι θα γίνει εκκαθάριση μέσα στο 2019 και εκεί θα ξεκαθαριστούν οι εισφορές. Εν προκειμένω, η εταιρεία μου υπέβαλε ΑΠΔ για τον μήνα Ιανουάριο 2019 και ο ΕΦΚΑ μου έστειλε το ελάχιστο 167,95 € χωρίς να αναγράφει ποσό στην Επιχειρηματική Δραστηριότητα (αναφέρει μόνο τις καταβλητέες εισφορές). Με τις εισφορές αυτές που θα έρχονται κάθε μήνα τι θα γίνει ξέρει κανένας; Θα πρέπει να τις αγνοήσω μέχρι να περιμένω την εκκαθάριση του ΕΦΚΑ όποτε και αν είναι αυτή; Υπάρχει κίνδυνος να χάσω ασφαλιστική ικανότητα; 

 

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον, ρε παιδιά δεν πρέπει να γίνει και εκκαθάριση των εισφορών του 2018 με βάση τα εισοδήματα του 2017; Γιατί νομίζω ότι όλα είναι υπολογισμένα με τα εισοδήματα του 2016. Πέρα από το επικουρικό και το εφάπαξ που έτσι που μαζεύεται δεν ξέρω πως και πότε θα ρθεί...

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, spanaros said:

Μέχρι εδώ όλα καλα... πάμε τώρα στο δια ταύτα:

- Το ΚΦΑ του έτους 2017 (που χρησιμοποιείται ως βαση υπολογισμού για τις καινούριες εισφορές) είναι αρκετά ψηλά καθώς από τα μικτά μου έχουν αφερεθεί μόνο οι καταβληθείσες του 2017 και όχι οι καταβλητέες (όταν έγινε η δήλωση δεν είχε γίνει ακόμα η εκκαθάριση).

- Όταν σε αυτό το ΚΦΑ προσθέσεις τις  καταβλητέες του 2017, προκύπτει ποσό που είναι μεγαλύτερο απο τα μικτά μου!

Ελπίζω να έγινα κατανοητός... Υπάρχει κάποιος άλλος με αντίστοιχο πρόβλημα? Μπορεί να γίνει κάτι πάνω σε αυτό?

Έτσι όπως τα γράφεις είναι. Αυτό οφείλεται στο ότι υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση των ασφαλιστικών εισφορών αναφορικά στην χρήση τους στον υπολογισμό του φορολογητέου εισοδήματος και στην χρήση τους στον υπολογισμό του ασφαλιστέου εισοδήματος.

Για τον υπολογισμό του φορολογητέου εισοδήματος αφαιρούνται οι καταβληθείσες ασφαλιστικές εισφορές και προστίθεται η θετική διαφορά της λογιστικής βάσης των ασφαλιστικών εισφορών μείον φορολογικής βάσης των ασφαλιστικών εισφορών, έτσι ώστε πρακτικά (φορολογικά) να έχουν αφαιρεθεί οι καταβληθείσες μέχρι του ορίου των καταβλητέων.

Ενώ για τον υπολογισμό του ασφαλιστέου εισοδήματος προστίθενται στο φορολογητέο οι καταβλητέες.

Οπότε πρακτικά μπορεί να έχεις εισόδημα επιβολής ασφαλιστικών εισφορών μεγαλύτερο του εισοδήματος που φορολογικά δήλωσες (των εσόδων σου, τα μεικτά που γράφεις). 
Αν όμως εξ αρχής γνώριζες τις καταβλητέες (πρακτικά θεωρώ αδύνατον) δεν θα συνέβαινε αυτό αφού θα είχες σε κάθε περίπτωση εισόδημα επιβολής ασφαλιστικών εισφορών μικρότερο ή ίσο του εισοδήματος που φορολογικά δήλωσες (των εσόδων σου, τα μεικτά που γράφεις).

 

21 minutes ago, danaikaterina said:

Επιπλέον, ρε παιδιά δεν πρέπει να γίνει και εκκαθάριση των εισφορών του 2018 με βάση τα εισοδήματα του 2017; Γιατί νομίζω ότι όλα είναι υπολογισμένα με τα εισοδήματα του 2016.

Σωστά νομίζεις, ... αλλά έχει γίνει για κάποιες κατηγορίες ασφαλισμένων.

Στην σελίδα της εκκαθάρισης:

Για τους καθαρόαιμους αυτοαπασχολούμενους ή/και τα φορολογικά μπλοκάκια  ΔΕΝ έχει γίνει (βλέπει ακόμη το 2016).

Για τα φορολογικά μπλοκάκια που ταυτόχρονα είναι και  ασφαλιστικά μπλοκάκια έχει γίνει για το χρονικό μέρος του εισοδήματος που αφορά στο ασφαλιστικό μπλοκάκι (βλέπει το 2017) και ΔΕΝ έχει γίνει για το χρονικό μέρος του εισοδήματος που αφορά το φορολογικό μπλοκάκι (βλέπει το 2016).

 

Edited by georgegaleos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

...Επίσης ως καταβλητέες εισφορές παίρνει δεδομένα από την "ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΟΦΕΙΛΗΣ 2017 - ΕΤΟΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ 2016" και το σχετικό ειδοποιητήριο που είχαμε λάβει με τις δόσεις.

Οπότε ακόμη και αυτή η εισφορά του ειδοποιητηρίου που βλέπουμε στο 1ο/19 δεν θα έλεγα ότι είναι "σωστή" διότι ακόμη βλέπει τις "ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΕΤΟΥΣ 2017" όπως αναφέρει και το ειδοποιητήριο (δηλαδή διαβάζει ακόμη την ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΟΦΕΙΛΗΣ 2017 - ΕΤΟΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ 2016) ήτοι έτος εισοδήματος 2016.

Οπότε παίρνει για το εισόδημα επιβολής της εισφοράς για τον Ιανουάριο του 2019,

διαβάζει το άθροισμα (εισόδημα του φορολογικού έτους 2017)+(καταβλητέες εισφορές από ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΟΦΕΙΛΗΣ 2017 - ΕΤΟΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ 2016)


έχει να γίνει της ομορφιάς .... χάσουμε την μπάλα στο τι πρέπει να πληρώσουμε... τι χρωστάμε ... τι εκπίπτουμε ... πότε το εκπίπτουμε ...πως το εκπίπτουμε κλπ κλπ ..

....Είναι ένας πελαργός και κουβαλάει ένα γέροντα 80 χρονών.. Κάποια στιγμή γυρνάει ο γέροντας και λέει στον πελαργό: «Έλα μ@λ@κα, παραδέξου ότι χαθήκαμε».....

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Σε συγγενή μου, ασφαλισμένο στον ΟΓΑ έχει κάνει υπολογιστικό λάθος το ειδοποιητήριο. Αντί να μειωθεί, αυξήθηκε και στην Ανάλυση υπολογίζει

         ΜΗΝΙΑΙΟ 

  1. 410,26€      x     12%   = 73,85 !!!!!!!!!  KΛΑΔΟΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ
  2. 410,26€      x    6,95% = 28,51            ΚΛΑΔΟΣ ΥΓΕΙΑΣ
  3. 410,26€      x    0,25% =   1,03            ΛΑΕ
  4. Σύνολο                          103,39€

Τι γίνεται τώρα, να περιμένει μήπως το διορθώσουν?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

On 21/2/2019 at 2:48 ΜΜ, georgegaleos said:

Είναι το φορολογητέο + όλες οι καταβλητέες (Δ.15/Δ/οικ. 9290/183/2018, ΕΦΚΑ 7/2018) και επί αυτού εφαρμόζονται οι μειώσεις (§1, άρθρο 98) για να προκύψει το Μειωμένο Εισόδημα επί του οποίου εφαρμόζονται τα ποσοστά των εισφορών.

1.jpg

Προσπαθώ και εγώ να καταλάβω επί ποιου ποσού υπολογίζονται πλέον οι εισφορές. Έχω διαβάσει όλο το θέμα μα δεν τα κατάφερα. Και σε εμένα ως μηνιαίο εισόδημα υπολογισμού εισφοράς δείχνει 586,08 € όπως και σε εσένα.

Κανονικά θα έπρεπε να είναι όπως λες (φορολογητέο 2017+καταβλητέες εισφορες 2017, έστω ότι είναι 10.000€ + 2.000€), και ποιες είναι οι μειώσεις που εφαρμόζονται?

 

efka201901.jpg

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, s2117 said:

 

 

efka201901.jpg

αυτό το πινακάκι που ακριβώς στον λογαριασμό μας στο site του εφκα μπορούμε να το βρούμε;;

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, s2117 said:

Κανονικά θα έπρεπε να είναι όπως λες (φορολογητέο 2017 [1]+καταβλητέες εισφορες 2017 [2], έστω ότι είναι 10.000€ + 2.000€), και ποιες είναι οι μειώσεις που εφαρμόζονται?[3]

[1] φορολογητέο 2017=φορολογητέο φορολογικού έτους 2017

[2] καταβλητέες εισφορές 2017= φαίνονται στο το ειδοποιήτηριο που αναγράφει "ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΟΦΕΙΛΗΣ 2017 - ΕΤΟΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ 2016"

[3] Είναι οι μειώσεις από την εφαρμογή του άρθρου 98, παράγρ. 1, ν.4387/16. Δηλαδή π.χ. στα ποσά που γράφει 10.000€ + 2.000€ = 12.000€  αντιστοιχεί μειωμένο εισόδημα επιβολής των ασφαλιστικών ποσοστών των κλάδων ίσο με 8.616,50€ [αυτό το ποσό, ως ποσό, δεν φαίνεται στο ειδοποιητήριο αλλά εμφανίζεται έμμεσα απευθείας με τα ποσά των μειώσεων εκεί που αναγράφει "ΜΕΙΩΣΗ ΛΟΓΩ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ (άρθρ. 98 Ν.4387/16)"]

1 hour ago, πετρος748 said:

αυτό το πινακάκι που ακριβώς στον λογαριασμό μας στο site του εφκα μπορούμε να το βρούμε;;

Δες την εικόνα παρακάτω.

1.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αναφορικά στο ειδοποιητήριο του 1ου/2019, σε όσους δεν έχει καθόλου ποσό στο πεδίο του εισοδήματος παρά μόνο στο πεδίο των εισφορών, μίλησα με το Τμήμα Υπολογισμού εισφορών Μη Μισθωτών στον ΕΦΚΑ [αρχικά στο 210-5285535, όπου με παρέπεμψαν (επειδή δεν υπήρχε καθόλου το ποσό που ανέφερα) στο 210-5285598, χρόνος προσπάθειας μέχρι να πιάσω γραμμή περίπου 40λέπτα].

Μου είπαν ότι το γνωρίζουν το πρόβλημα και ότι υπάρχει πρόβλημα στο Ε1 του 2017 που διαβάζουν τον κωδ.307. Μπορείτε να επιβεβαίωσε ότι έχετε ποσό στον 307 και στο εκκαθαριστικό της εφορίας του φορολογικού έτους 2017. Θα εκδοθούν νέα ειδοποιητήρια αλλά μάλλον μετά την 28/2/2019 όπου θα έχουν το σωστό ποσό.

Σε ερώτησή μου αν πρέπει να πληρώσουμε το ποσό που ήδη έχει έρθει στο ειδοποιητήριο μου είπαν αν πληρωθεί τώρα μετά να βάλουμε την διαφορά σύμφωνα με το νέο ειδοποιητήριο ή μπορούμε να μην το πληρώσουμε (δεν υπάρχει πρόβλημα) και να περιμένουμε να έρθει το νέο ειδοποιητήριο. Πρακτικά μου είπαν, ότι ποσό και να βάλουμε το σύστημα θα τραβήξει αυτό που πρέπει και το υπόλοιπο θα μείνει είτε ως πιστωτικό αν βάλουμε παραπάνω είτε θα εμφανισθεί ως οφειλή.

Edited by georgegaleos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, georgegaleos said:

[3] Είναι οι μειώσεις από την εφαρμογή του άρθρου 98, παράγρ. 1, ν.4387/16. Δηλαδή π.χ. στα ποσά που γράφει 10.000€ + 2.000€ = 12.000€  αντιστοιχεί μειωμένο εισόδημα επιβολής των ασφαλιστικών ποσοστών των κλάδων ίσο με 8.616,50€ [αυτό το ποσό, ως ποσό, δεν φαίνεται στο ειδοποιητήριο αλλά εμφανίζεται έμμεσα απευθείας με τα ποσά των μειώσεων εκεί που αναγράφει "ΜΕΙΩΣΗ ΛΟΓΩ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ (άρθρ. 98 Ν.4387/16)"

Φοβερός ως συνήθως. Ευχαριστώ πολύ.

α.Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις πώς προκύπτει το εν λόγω μειωμένο ποσό 8.616,50 ?

β.Αυτή η μείωση, είναι μέχρι 31/12/2020, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.