Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Ο ΕΦΚΑ έβγαλε και ανακοίνωση αλλά αφορά συγκεκριμένες περιπτώσεις ΜΟΝΟ, αυτές που είχαν εισοδήματα μισθωτών υπηρεσιών σε μεμονωμένες περιπτώσεις παράλληλης ασφάλισης.

ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ !!!!  μόνο αυτό το πρόβλημα εντόπισαν ? μόνο αυτό υπήρξε ... ευτυχώς δηλαδή που τα υπόλοιπα ειδοποιητήρια ήταν σωστά ...

Ευτυχώς που το εντόπισαν τουλάχιστον αυτό διότι αυτοί οι ασφαλισμένοι ή δεν έπρεπε να πληρώσουν καθόλου, ή λιγότερα ή μόνο το 10ευρω υπέρ ΟΕΑΔ ...

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

είχα ξαναγράψει ότι έχω το εξής ζήτημα: Από μισθωτός έγινα ελεύθερος επαγγελματίας. Έκανα αίτηση εγγραφής στο μητρώο του ΤΣΜΕΔΕ ως ελεύθερος επαγγελματίας αλλά δεν την έχουν περάσει και ως αποτέλεσμα ο ΕΦΚΑ θα μου κόψει την ασφάλεια υγείας από αύριο. Πληρώνω κανονικά τις εισφορές (δε μου έχει έρθει ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ προφανώς και πληρώνω μόνος μου τις ελάχιστες 167,95).

Πήγα πρόσφατα στο τμήμα ασφάλισης στον ημιώροφο στην Αθήνα και μου είπαν ότι αργούν πολύ να περάσουν τις εγγραφές στον ΕΦΚΑ και ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι παρά να πληρώνω κάθε μήνα και να μην έχω ασφάλεια υγείας για κανα χρόνο ακόμα! Ξέρετε πώς να τους πιέσω; Να πάω σε κάποιον προϊστάμενο - διευθυντή; Να στέλνω e-mail κάθε μέρα; Να απαιτήσω να περάσουν την εγγραφή στον ΕΦΚΑ μπροστά μου; Συνήγορο του πολίτη - δικηγόρο μήπως;

 

Τι κάνει κανείς στην περίπτωση που ο υπάλληλος του λέει ότι, ναι, θα πληρώνεις κανονικά εισφορές και θα είσαι ανασφάλιστος γιατί δεν έχω χρόνο να σε περάσω στον ΕΦΚΑ (στον ΟΑΕΕ αυτό το κάνουν σε 5 λεπτά μπροστά σου αν έχεις τέτοια ανάγκη).

Edited by leftkox
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

ενταγμένος στην παρ. 9 ρου άρθρου39 του Ν.4387/2016 (μέχρι 2 εργοδότες), και για τον 1/2019 μου ήρθε ειδοποιητήριο του ΕΦΚΑ.

Τους προηγούμενους μήνες δεν ερχόταν καθώς οι εισφορές αποδίδονται με ΑΠΔ( συμμετοχή εργοδότη και δική μου).

Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? (εμπρόθεσμη πληρωμή μέχρι σήμερα 28/2)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, leftkox said:

Καλησπέρα, 

είχα ξαναγράψει ότι έχω το εξής ζήτημα: Από μισθωτός έγινα ελεύθερος επαγγελματίας. Έκανα αίτηση εγγραφής στο μητρώο του ΤΣΜΕΔΕ ως ελεύθερος επαγγελματίας αλλά δεν την έχουν περάσει και ως αποτέλεσμα ο ΕΦΚΑ θα μου κόψει την ασφάλεια υγείας από αύριο. Πληρώνω κανονικά τις εισφορές (δε μου έχει έρθει ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ προφανώς και πληρώνω μόνος μου τις ελάχιστες 167,95).

Πήγα πρόσφατα στο τμήμα ασφάλισης στον ημιώροφο στην Αθήνα και μου είπαν ότι αργούν πολύ να περάσουν τις εγγραφές στον ΕΦΚΑ και ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι παρά να πληρώνω κάθε μήνα και να μην έχω ασφάλεια υγείας για κανα χρόνο ακόμα! Ξέρετε πώς να τους πιέσω; Να πάω σε κάποιον προϊστάμενο - διευθυντή; Να στέλνω e-mail κάθε μέρα; Να απαιτήσω να περάσουν την εγγραφή στον ΕΦΚΑ μπροστά μου; Συνήγορο του πολίτη - δικηγόρο μήπως;

 

Τι κάνει κανείς στην περίπτωση που ο υπάλληλος του λέει ότι, ναι, θα πληρώνεις κανονικά εισφορές και θα είσαι ανασφάλιστος γιατί δεν έχω χρόνο να σε περάσω στον ΕΦΚΑ (στον ΟΑΕΕ αυτό το κάνουν σε 5 λεπτά μπροστά σου αν έχεις τέτοια ανάγκη).

 Ασφαλιστική ικανότητα πιστεύω με κάποιο τρόπο θα σου δώσουνε από αύριο αν πας εκεί με τις αποδείξεις πληρωμής εισφορών.

Αλλά είναι εξοργιστική η αχρηστία-ανοργανωσιά-ανικανότητα εκεί στο ΤΣΜΕΔΕ, καταλαβαίνω πως υπάρχει δραματική υποστελέχωση  στην υπηρεσία από υπαλλήλους, αλλά κάπως πρέπει να βρούνε λύση, δεν υπάρχει μηχανικός που να μην έχει κάποιο πρόβλημα τώρα που έγινε τάχα ΕΦΚΑ. Να γίνει η διασύνδεση των ηλεκτρονικών συστημάτων κάποια στιγμή με το καλό, να εξυπηρετούμαστε από πρώην ΙΚΑ, να μην τους βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, steiner said:

 Ασφαλιστική ικανότητα πιστεύω με κάποιο τρόπο θα σου δώσουνε από αύριο αν πας εκεί με τις αποδείξεις πληρωμής εισφορών.

 Αλλά είναι εξοργιστική η αχρηστία-ανοργανωσιά-ανικανότητα εκεί στο ΤΣΜΕΔΕ, καταλαβαίνω πως υπάρχει δραματική υποστελέχωση  στην υπηρεσία από υπαλλήλους, αλλά κάπως πρέπει να βρούνε λύση, δεν υπάρχει μηχανικός που να μην έχει κάποιο πρόβλημα τώρα που έγινε τάχα ΕΦΚΑ. Να γίνει η διασύνδεση των ηλεκτρονικών συστημάτων κάποια στιγμή με το καλό, να εξυπηρετούμαστε από πρώην ΙΚΑ, να μην τους βλέπουμε.

Τις εισφορές τις βλέπουνε και στο ταμείο κάτω, και στο τμήμα ασφάλισης, και στον ΕΦΚΑ στο 1555. Για την ακρίβεια βλέπουνε τις καταβολές, αφού δε μου έχει έρθει ειδοποιητήριο και μόνος μου καταβάλλω με τον κωδικό πληρωμής μου τις κατώτατες. Όλοι αυτοί όμως παράλληλα συμφωνούν πως αφού στον ΕΦΚΑ δεν έχει περαστεί από το ΤΣΜΕΔΕ ότι άνοιξα βιβλία, θα μου κοπεί η περίθαλψη!

 

Ο ΕΦΚΑ σήμερα μου είπε να στείλω mail στον διοικητή του ΕΦΚΑ και να μιλήσω με κάποιον προιστάμενο ή διευθυντή του ΤΣΜΕΔΕ (εδώ γελάμε). Ή εφόσον είμαι προγραμματιστής και ασφαλίζομαι παράλληλα στον ΟΑΕΕ να ζητήσω από τον ΟΑΕΕ να με περάσει στον ΕΦΚΑ (που εκεί το κάνουν σε 5 λεπτά αν υπάρχει σοβαρός λόγος όπως εγώ) και να πάρω από εκεί ιατροφαρμακευτική.

Σκέφτομαι να βγάλω ευρωπαική κάρτα ασφάλισης υγείας που βγάζει λογικά εσωτερικά το ΤΣΜΕΔΕ, δεν μπλέκει ο ΕΦΚΑ. Εκεί αφού μου λένε ότι βλέπουν τις εισφορές μου πληρωμένες δε θα έχουν δικαιολογία να μη μου τη δώσουν και σε καλύπτει στην Ελλάδα λογικά.

Edited by leftkox
Link to comment
Share on other sites

 

Αναφορικά στην ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ από ανάρτηση του ΕΦΚΑ στη Διαύγεια:

"Σας γνωρίζουμε ότι για την χορήγηση ή ανανέωση της ασφαλιστικής ικανότητας από τον Ε.Φ.Κ.Α. στους ασφαλισμένους και ανέργους, καθώς και στα μέλη οικογενείας τους για την περίοδο από 1/3/2019 έως 29/2/2020, έχει ήδη συνταχθεί και προωθείται διάταξη νόμου, ..."

Συνημμένο το αρχείο.

 

 

3 hours ago, HaNotsri said:

Καλημέρα,

ενταγμένος στην παρ. 9 ρου άρθρου39 του Ν.4387/2016 (μέχρι 2 εργοδότες), και για τον 1/2019 μου ήρθε ειδοποιητήριο του ΕΦΚΑ.

Τους προηγούμενους μήνες δεν ερχόταν καθώς οι εισφορές αποδίδονται με ΑΠΔ( συμμετοχή εργοδότη και δική μου).

Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? (εμπρόθεσμη πληρωμή μέχρι σήμερα 28/2)

 

Κατά την γνώμη μου και υποθέτοντας 
ι) (διότι δεν το αναφέρεις) ότι δεν σου έχει εμφανίσει κάποιο ποσό κάτω από την επιχειρηματική δραστηριότητα και 
ιι) ότι το πραγματικό γεγονός είναι ότι δεν έχει αλλάξει κάτι στην εργασιακή σχέση

θεωρώ ότι

α) ή έχεις πέσει σε αυτήν την περίπτωση που αναφέρω 

β) ή υπάρχει κάποιο θέμα με τις ημερομηνίες της σύμβασης (π.χ. λήξης) που έχει ανέβει και έχετε αποδεχθεί εκατέρωθεν

γ) ή δεν έχει υποβληθεί η σχετική ΑΠΔ

Αναφορικά στο αν πρέπει να πληρώσεις προσωπικά αν είχα θέμα ανάγκης ασφαλιστικής ή/και φορολογικής ικανότητας (ίσως) πλήρωνα (αφού εξασφάλιζα ότι όντως θα είχα τις ικανότητες που ανέφερα) αλλιώς δεν θα πλήρωνα διότι πρακτικά αυτά θα μείνουν "κάβα" στον ΕΦΚΑ και θα χρησιμοποιηθούν όταν και όποτε εκπέσεις της ένταξης.

 

Ασφαλιστικής κάλυψης στους μισθωτούς και μη μισθωτούς ασφαλισμένους του ΕΦΚΑ και στους ανέργους ΑΔΑ_66ΚΧ465Θ1Ω-Ο3Ο.pdf

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση.

Έχεις δίκιο δεν έχει εμφανίσει κάποιο ποσό κάτω από την επιχειρηματική δραστηριότητα.

Οπότε προσανατολίζομαι στο να μην το πληρώσω.

Link to comment
Share on other sites

Ενγμερωτηκα απι οτι ειδα η ασφαλιστική ικανότητα ανανεωθηκε κανονικα (εως 28/2/20)

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Εμένα η ασφαλιστική ικανότητα ΔΕΝ ανανεώθηκε και πλέον με βγάζει ανασφάλιστο. Όπως είχα αναφέρει έκανα έναρξη και έκανα αίτηση εγγραφης στο μητρώο ΕΦΚΑ ως ελ. επαγγελματίας στο ΤΣΜΕΔΕ από 1/11/2017. Είχα ξαναπάει στο τμήμα ασφάλισης και μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, δεν έχουν άτομα για να περάσουν τις αιτήσεις στον ΕΦΚΑ ώστε ο ΕΦΚΑ να το δει και να με ασφαλίσει για υγεία και ότι θα μείνω ανασφάλιστος. Μάλιστα έγινε ο εξής διάλογος:

-Μα είναι δυνατόν να πληρώνω κανονικά εισφορές και να μην έχω ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και να μου λέτε ότι μπορεί να κάνετε κανα χρόνο να περάσετε την αίτησή μου για να ασφαλιστώ; Είναι απίστευτο!!

-Εντάξει, νέος είσαι γερός είσαι δε θα έχεις πρόβλημα

 

Μετά βρήκα την εξής λύση (πρώτα το συζήτησα με υπάλληλο του ΕΦΚΑ στο 1555 και μου είπε να προχωρήσω έτσι ή να κάνω φασαρία στο ΤΣΜΕΔΕ και να μιλήσω με διευθυντές εκεί κλπ...) Στην εφορία έχω δηλώσει και ΚΑΔ που εντάσσονται στον ΟΑΕΕ. Πήγα στον ΟΑΕΕ, γράφτηκα και εκεί επομένως (αναδρομικά από 1/11/2017 βέβαια). Στον ΟΑΕΕ είναι πολύ πιο εξυπηρετικοί. Και εκεί δεν έχουν άτομα να περνάνε στον ΕΦΚΑ τις εγγραφές αλλά μόλις τους είπα ότι δεν θα έχω ιατροφαρμακευτική με πήρε η προισταμένη 5 λεπτά και πέρασε στον ΕΦΚΑ την αίτησή μου. Τώρα φαίνομαι στον ΕΦΚΑ ασφαλισμένος μέσω ΟΑΕΕ, μου είπαν ότι θα έρθει ειδοποιητήριο τις επόμενες μέρες και θα μου δοθεί ιατροφαρμακευτική κάλυψη λογικά. Όταν δεήσουν στο ΤΣΜΕΔΕ να περάσουν την εγγραφή μου και εκεί απλά θα είμαι ασφαλισμένος και στα δύο ταυτόχρονα. Ελπίζω να μη γίνει κάποιο μπέρδεμα μόνο.

 

Απλά τα γράφω όλα αυτά να μπορεί να τα δει όποιος κάνει έναρξη από εδώ και στο εξής, να ξέρει ότι ίσως μείνει ανασφάλιστος από το ΤΣΜΕΔΕ και καλό θα ήταν να βάλει και ΚΑΔ που εντάσσονται στον ΟΑΕΕ στην έναρξη στην εφορία μπας και ασφαλιστεί μέσω ΟΑΕΕ αρχικά.

 

Πάντως δεν πρέπει κάτι να γίνει για το θέμα; Δεν είναι δυνατόν να μη δίνουν ασφαλιστική ικανότητα σε όποιον ανοίγει βιβλία από το 2018 και μετά για απροσδιόριστο διάστημα ενώ πληρώνει κανονικά εισφορές, μου φαίνεται απίστευτο δεδομένου ότι η διαδικασία για να περαστούν τα στοιχεία στον ΕΦΚΑ είναι θέμα 5 λεπτών και θα μπορούσαν όποιον έχει πρόβλημα να τον βάλουν σε προτεραιότητα ακόμη και αν δεν έχουν προσωπικό.

Edited by leftkox
Link to comment
Share on other sites

αν είναι έτσι όπως τα λές πολύ χαλαρό σε βρίσκω.

Αν εγώ ήμουνα στη θέση σου η εξέλιξη θα ήταν πολύ διαφορετική...............

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.