Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

23 ώρες πριν, HaNotsri said:

Καλημέρα,

ενταγμένος στην παρ. 9 ρου άρθρου39 του Ν.4387/2016 (μέχρι 2 εργοδότες), και για τον 1/2019 μου ήρθε ειδοποιητήριο του ΕΦΚΑ.

Τους προηγούμενους μήνες δεν ερχόταν καθώς οι εισφορές αποδίδονται με ΑΠΔ( συμμετοχή εργοδότη και δική μου).

Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? (εμπρόθεσμη πληρωμή μέχρι σήμερα 28/2)

Και εμένα δεν ανανεώθηκε η ασφαλιστική ενημερώτητα.

(δεν αναγραφόταν κάποιο ποσό στο πεδίο επιχειρηματική δραστηριότητα)

Link to comment
Share on other sites

@manenii

Το ξέρω... Αλλά αν βάλεις πόσα λεφτά έχω χάσει (πληρώνομαι με τη μέρα + βενζίνες γιατί μένω εκτός Αθήνας)... Δεν μπορώ να ξαναπάω Αθήνα σύντομα.

Απλά χαίρομαι που θα έχω ασφάλεια με κάποιον τρόπο. Ίσως διαγραφτώ να μην τους ξαναδώ στα μάτια μου να τελειώνω.

Edited by leftkox
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, NeckBreaker said:

Εμένα ενώ πληρώνω κανονικά και δεν έχω οφειλές με βγάζει ανασφάλιστο. Ό,τι νά ναι.

Πήρα πριν λίγο τηλ. στον ΕΦΚΑ για το δικό μου θέμα.

 

Γενικά μου λένε γίνεται χαμός σήμερα γιατί πολλους τους βγάζει λανθασμένα ανασφάλιστους ακόμα και αν έχει περαστεί η έναρξη και πληρώνουν. (Εμένα μου είπαν σωστά με βγάζει ανασφάλιστο βέβαια κατά τον ΕΦΚΑ αφού δεν είχε περαστεί έναρξη). Χάος.

Edited by leftkox
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και γω κάτι, και μένα σήμερα με έβγαλε ανασφάλιστο όμως εγω όντως το 2018 δε πλήρωσα τίποτα γιατι μου ζητησαν ποσά που δεν ίσχυαν.

Τι κάνω? Πάω ταμείο?

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα πάρτε στο 1555 πριν πάτε ΤΣΜΕΔΕ. Στο 1555 αν πιάσεις γραμμή (συνήθως πιάνεις) με μια αναμονή 5 έως 30 λεπτά το σηκώνουν και αν κάτι είναι δύσκολο σου φέρνουν κάποιον προϊστάμενο και είναι πιθανό να καταλάβεις τι φταίει για να ξέρεις που να απευθυνθείς και τι να ζητήσεις συγκεκριμένα όταν πας ΤΣΜΕΔΕ.

 

Στο ΤΣΜΕΔΕ παίζει εύκολα να σου πουν ότι να ναι και επίσης χάνεις χρόνο μέχρι να πας εκεί + την αναμονή οπότε καλό είναι όταν πας να είσαι προετοιμασμένος,

 

Στο ΤΣΜΕΔΕ μην εμπιστεύεστε και πολύ τις απαντήσεις στο γκισέ κάτω. Εμένα μου είπαν λάθη γιατί δεν ξέρουν καλά πως δουλεύει το σύστημα του ΕΦΚΑ, ξέρουν μόνο του ΤΣΜΕΔΕ. Στο τμήμα ασφάλισης (ώρες κοινού 11:00-13:00) ξέρουν για ΕΦΚΑ καλύτερα, έχουν παρόμοια κατάρτιση με τους προισταμένους στο 1555, βέβαια το πρόβλημά μου δεν το έλυσαν λόγω 'φόρτου εργασίας'.

Edited by leftkox
Link to comment
Share on other sites

@xalikoutis αν υπήρχε υποχρέωση για καταβολή εισφορών μέσω ειδοποιητηρίου (π.χ. αυτοαπασχολούμενος, ελ. επαγγελματίας) ακόμη και λάθος να ήταν τα ποσά όφειλες κατ' ελάχιστον τα ελάχιστα ανά μήνα και τουλάχιστον αν θυμάμαι για να έχεις ασφαλιστική ικανότητα τουλάχιστον τρεις μήνες στο προηγούμενο έτος. Οπότε προσωπικά δεν βλέπω κάποια άλλη λύση από επίσκεψη στο ταμείο.

@acomaedo για την ασφαλιστική ικανότητα θα δεις από το Σύστημα ΑΤΛΑΣ διότι ο ΕΦΚΑ μπορεί ακόμη να μην έχει ενημερωθεί. Σε συνάδελφο χθες τον έδειχνε με ασφαλιστική ικανότητα στο ΑΤΛΑΣ από χθες το απόγευμα αλλά όχι στον ΕΦΚΑ, και σήμερα τον δείχνει και στον ΕΦΚΑ κανονικά με ικανότητα. Υποθέτω ότι θέλει κάποιες μέρες να ενημερωθεί στο site του ΕΦΚΑ.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

μακαρι να παιζει το τριμηνο και μη χρειαστει να τα δωσω όλα 4.500 ή το ελαχιστο κανα 2000 δηλαδη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.