Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

56 λεπτά πριν, dred_13 said:

Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς γιατί το σύστημα στο ΕΦΚΑ και ΑΤΛΑΣ με βγάζει ανασφάλιστο, έχοντας πληρώσει όλες τις ασφαλιστικές εισφορές για το 2018 και δεν χρωστώ τίποτα, καθώς έχω και πιστωτικό υπόλοιπο;

Έναρξη επαγγέλματος δεν έχω κάνει, και στο 2018 δεν είχα καμία εργασία ως μισθωτός.

Αίτηση για προαιρετική ασφάλιση έχεις κάνει; Αν ναι, καταχωρήθηκε στον ΕΦΚΑ. Αλλιώς έπαθες αυτό που θα πάθαινα εγώ εάν δεν είχα το 2018  μισθωτή εργασία. Δες το προηγούμενο μου post

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, gmangina86 said:

Αίτηση για προαιρετική ασφάλιση έχεις κάνει; Αν ναι, καταχωρήθηκε στον ΕΦΚΑ. Αλλιώς έπαθες αυτό που θα πάθαινα εγώ εάν δεν είχα το 2018  μισθωτή εργασία. Δες το προηγούμενο μου post

Δεν έχω κάνει αίτηση για προαιρετική ασφάλιση γιατί δεν ήξερα καν τι ειναι αυτό και γιατί χρειάζεται (πρώτη φορά το άκουσα από σένα στο προηγούμενο ποστ σου!). Ήμουν κανονικά ασφαλισμένος από το 2015. Απλώς όταν περάσαμε στο ΕΦΚΑ και στη δυνατότητα να μην είναι υποχρεωτική η ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ με την άδεια ασκησης επαγγέλματος, συνέχισα κανονικά να πληρώνω τις μηνιαίες εισφορές μου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, dred_13 said:

Δεν έχω κάνει αίτηση για προαιρετική ασφάλιση γιατί δεν ήξερα καν τι ειναι αυτό και γιατί χρειάζεται (πρώτη φορά το άκουσα από σένα στο προηγούμενο ποστ σου!). Ήμουν κανονικά ασφαλισμένος από το 2015. Απλώς όταν περάσαμε στο ΕΦΚΑ και στη δυνατότητα να μην είναι υποχρεωτική η ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ με την άδεια ασκησης επαγγέλματος, συνέχισα κανονικά να πληρώνω τις μηνιαίες εισφορές μου.

Διάβασε αυτά και θα καταλάβεις....πρέπει να κάνεις αίτηση για προαιρετική ασφάλιση για να περάσεις από το ΤΕΩΣ ΤΣΜΕΔΕ στον ΕΦΚΑ

D_ASF_929_1206151-15102018.pdf

EGK_16_20180316.pdf

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, gmangina86 said:

Διάβασε αυτά και θα καταλάβεις....πρέπει να κάνεις αίτηση για προαιρετική ασφάλιση για να περάσεις από το ΤΕΩΣ ΤΣΜΕΔΕ στον ΕΦΚΑ

D_ASF_929_1206151-15102018.pdf

EGK_16_20180316.pdf

Τα διάβασα οκ. Αλλα αφού πλήρωνα κανονικά εισφορές το 2018, γιατί να μου διακοπεί η ασφάλισή μου; τι την θέλουν την αίτησή μου για ασφάλιση; αφού πληρώνω! Κι έχω και έγκυο γυναίκα που την έχω βάλει σε μένα, και είναι απαραίτητη η ασφάλιση! Έλεος...

Ελπίζω να είναι λάθος του συστήματος και Δευτέρα πρωι να το δω διορθωμένο.

Edited by dred_13
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, dred_13 said:

Τα διάβασα οκ. Αλλα αφού πλήρωνα κανονικά εισφορές το 2018, γιατί να μου διακοπεί η ασφάλισή μου; τι την θέλουν την αίτησή μου για ασφάλιση; αφού πληρώνω! Κι έχω και έγκυο γυναίκα που την έχω βάλει σε μένα, και είναι απαραίτητη η ασφάλιση! Έλεος...

Διάβασε κι αυτό και θα καταλάβεις ότι ούτε μισθωτός ήσουν ούτε μη μισθωτός...πήγαινε και πες τους μήπως και σου ανοίξουν την ασφαλιστική ικανότητα λόγω των εισφορών ή αν είσαι άνεργος

Ασφαλιστικής κάλυψης στους μισθωτούς και μη μισθωτούς ασφαλισμένους του ΕΦΚΑ και στους ανέργους ΑΔΑ_66ΚΧ465Θ1Ω-Ο3Ο.pdf

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, gmangina86 said:

Διάβασε κι αυτό και θα καταλάβεις ότι ούτε μισθωτός ήσουν ούτε μη μισθωτός...πήγαινε και πες τους μήπως και σου ανοίξουν την ασφαλιστική ικανότητα λόγω των εισφορών ή αν είσαι άνεργος

Ασφαλιστικής κάλυψης στους μισθωτούς και μη μισθωτούς ασφαλισμένους του ΕΦΚΑ και στους ανέργους ΑΔΑ_66ΚΧ465Θ1Ω-Ο3Ο.pdf

Προτείνεις να πάω ΕΦΚΑ ή ΤΣΜΕΔΕ δηλαδή; 

Ευχαριστώ και για τις απαντήσεις σου :)

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, dred_13 said:

Προτείνεις να πάω ΕΦΚΑ ή ΤΣΜΕΔΕ δηλαδή; 

Ευχαριστώ και για τις απαντήσεις σου :)

Ξεκίνα από ΤΣΜΕΔΕ....θα σου πουν ότι ουσιαστικά δεν φαίνεσαι ασφαλισμένος και θα πρέπει να κάνεις αίτηση για προαιρετική ασφάλιση...Τώρα πως θα σου ανοίξει η ασφαλιστική ικανότητα δεν ξέρω....Πήγαινε και από τον ΕΦΚΑ να δεις τι θα σου πουν και αυτοί. Είσαι άνεργος εγγεγραμμένος στα μητρώα του ΟΑΕΔ;

Edited by gmangina86
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, dred_13 said:

Τα διάβασα οκ. Αλλα αφού πλήρωνα κανονικά εισφορές το 2018, γιατί να μου διακοπεί η ασφάλισή μου; τι την θέλουν την αίτησή μου για ασφάλιση; αφού πληρώνω! Κι έχω και έγκυο γυναίκα που την έχω βάλει σε μένα, και είναι απαραίτητη η ασφάλιση! Έλεος...

Ελπίζω να είναι λάθος του συστήματος και Δευτέρα πρωι να το δω διορθωμένο.

Ρίξε μια ματιά κι εδώ, για περισσότερες πληροφορίες...

https://www.efka.gov.gr/sites/default/files/2018-05/EGK_3_2018.pdf

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, gmangina86 said:

Ξεκίνα από ΤΣΜΕΔΕ....θα σου πουν ότι ουσιαστικά δεν φαίνεσαι ασφαλισμένος και θα πρέπει να κάνεις αίτηση για προαιρετική ασφάλιση...Τώρα πως θα σου ανοίξει η ασφαλιστική ικανότητα δεν ξέρω....Πήγαινε και από τον ΕΦΚΑ να δεις τι θα σου πουν και αυτοί. Είσαι άνεργος εγγεγραμμένος στα μητρώα του ΟΑΕΔ;

Τώρα δεν είμαι άνεργος. Ειμαι σε 8μημο κοινωφελές. Η ασφαλιστική ικανότητά του θα φανεί στον ΕΦΚΑ όταν θα γίνει η εκκαθάριση του 2019! Δλδ τέλη του 2020. 

Πάντως τα πράγματα τα βλέπω πολύ απλά εγώ. Πληρώνω κάθε μήνα τις εισφορές μου (υγειας και σύνταξης) και απαιτώ να ειμαι ασφαλισμένος. Αλλιώς τα λεφτά μου πίσω. Γιατί το κάνουν περίπλοκο δεν καταλαβαίνω. 

Link to comment
Share on other sites

Διότι απ' ότι κατάλαβα πλέον ασφαλιστική ικανότητα για ελεύθερο επαγγελματία δεν δίνει μόνο του το ΤΣΜΕΔΕ όπως παλιά αλλά παίρνεις μόνο μέσω του ΕΦΚΑ. Για να δώσει το ΕΦΚΑ ασφαλιστική ικανότητα θέλει 2 προϋποθέσεις: να έχεις πληρώσει εισφορές (το έχεις κάνει) ΚΑΙ να έχει ενημερωθεί από το ΤΣΜΕΔΕ ότι άνοιξες βιβλία ή έκανες προαιρετική ασφάλιση (ή από τον ΟΑΕΕ π.χ.). Αυτό δεν το κάνει το ΤΣΜΕΔΕ και δεν ενημερώνει τον ΕΦΚΑ ότι άνοιξες βιβλία ή ότι έκανες αίτηση προαιρετικής υπαγωγής σε ασφάλιση ενώ άλλοι φορείς (ΟΑΕΕ) το κάνουν σε 5 λεπτά μπροστά σου. Δηλαδή ακόμα και αν κάνεις αίτηση προαιρετικής ασφάλισης αν δεν αλλάξει κάτι ούτε το 2020 δε θα σου δώσουν ικανότητα γιατί λόγω φόρτου λένε δεν προλαβαίνουν να περάσουν το αίτημά σου στον ΕΦΚΑ και θα τους πάρει κανα δυο χρόνια με αυτούς τους ρυθμούς!

 

Προσωπικά βολεύτηκα γιατί είχα δραστηριότητα στον ΟΑΕΕ και με περάσαν αυτοί στον ΕΦΚΑ μόλις πήγα και τους εξήγησα το πρόβλημα οπότε λογικά σχετικά σύντομα θα ξαναπάρω ασφαλιστική ικανότητα αλλά το πρόβλημα είναι πολύ σοβαρό. Ασφαλισμένοι με πληρωμένες εισφορές δεν έχουν ιατροφαρμακευτική κάλυψη μόνο και μόνο επειδή ήταν άτυχοι να ανοίξουν βιβλία από τα μέσα του 2017 και μετά και το ΤΣΜΕΔΕ δεν κάνει μια διαδικασία 5 λεπτών για τον καθένα τους. Έχω στείλει e-mail στον διοικητή του ΕΦΚΑ και το κάνουν προώθηση τα τμήματά μεταξύ τους, τουλάχιστον εκεί τα διαβάζουν οι γραμματείες του διοικητή και των τμημάτων.

 

Προτείνω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να στείλετε όσοι έχετε παρόμοιο θέμα (μισθωτοί που διακόψατε τη σχέση εργασίας απο τα μέσα του 2017 και μετά και κάνατε αίτηση προαιρετικής ασφάλισης ή ανοίξατε βιβλία ή σκοπεύετε να κάνετε αίτηση προαιρετικής ασφάλισης ή να ανοίξετε βιβλία) έστω e-mail στη διευθύνση:

 

[email protected] (Γραμματεία διοικητή ΕΦΚΑ)

 

Με κοινοποίηση στις διευθύνσεις:

[email protected] (Τμήμα καθυστέρησης εισφορών μη μισθωτών ΕΦΚΑ)

[email protected] (Διεύθυνση ασφάλισης ΤΣΜΕΔΕ στον ΕΦΚΑ)

[email protected] (Απλή κοινοποιήση, είναι @tsmede οπότε δεν διαβάζουν τίποτε...)
[email protected] (Διεύθυνση ασφάλισης ΕΦΚΑ)

 

Εγώ έστειλα μόνο στο πρώτο και στέλνουν ο ένας στον άλλο τα επόμενα τμήματα αλλά τουλάχιστον εκεί τα διαβάζουν και αν στείλουμε αρκετοί ίσως κάτι γίνει μέσω ΕΦΚΑ.

Edited by leftkox
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.