Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

... οπότε @mechel έχεις πλέον και χειροπιαστό παράδειγμα ....και όχι τα θεωρητικά (μου) :roll: .... του τι συμβαίνει ... τι μπορείς να κάνεις για ασφαλιστική ικανότητα  ... 

Υ.Γ. @Directionless εννοείς

α) ότι είχες δημιουργήσει οφειλές (όπως ο φίλος παραπάνω) όλους τους μήνες του '18 και πήγες και πλήρωσες τα ελάχιστα (167,95 € x12) και πήρες ικανότητα ? ή

β) πλήρωνες καθ' όλη την διάρκεια του έτους (2018) τις ελάχιστες (ανεξάρτητα του τι ποσό είχες στο ειδοποιητήριο) ?

Το ρωτάω γιατί όντως το (β) ισχύει, οπότε θα ήταν χρήσιμο να μάθουμε και αν συμβαίνει και στο (α) [που ενδιαφέρει τον φίλο]

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

georgegaleos συγνώμη ασφαλιστική ικανότητα ήθελα να γράψω, εκ παραδρομής η "ενημερότητα".. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! 

Edited by mechel
Link to comment
Share on other sites

Τα πλήρωσα μαζεμένα αρχές του 2019, μετά πήγα από εκεί, ενημέρωσαν την καρτέλα και πήρα ικανότητα. Το έχω αναφέρει ξανά (περίπου 3 σελίδες πίσω). 

Για την ακρίβεια, είχα να πληρώσω εισφορά προς ΕΦΚΑ από τον 9ο του 2017 (προφανώς και κάποια στιγμή μέσα στο 2018, έχασα την ικανότητα, την οποία ανέκτησα αρχές του 2019 - μέχρι 28.02 - και τώρα ανανεώθηκε μέχρι 29.02.2020). 

Edited by Directionless
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Να δώσω μερικά στοιχεία που ίσως φανούν χρήσιμα : Θεωρώ (με επιφύλαξη πάντα) ότι μέχρις ότου γίνει η ορθή εκκαθάριση (με βάση δηλαδή, τα εισοδήματα του προηγούμενου έτους, όπως έλεγε αρχικά ο νόμος και λαμβάνοντας υπόψη για το 2017, τα εισοδήματα 2015 και 2016) και καταβαλλοντας κανείς τις ελάχιστες απαιτητες εισφορές, μπορεί να λαμβάνει ικανότητα. Αυτό κατάλαβα από τα λεγόμενα του ΤΣΜΕΔΕ. Μπορεί να είμαι και λάθος βέβαια. Ποιά η γνώμη σου; 

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά το να καταλάβεις γενικότερα το πως λειτουργεί ο ΕΦΚΑ χρειάζεται ένα θαύμα ... σε όλα τα θέματα είναι ένα... θέμα .... τρελή εμπειρία σε όποιον είναι στην ομάδα που υπάρχει πίσω από την ενημέρωση του λογισμικού ...

Για το θέμα που  ρωτάς ετσι το καταλαβαίνω κι εγώ.
"...Ο μη μισθωτός να έχει συμπληρώσει τουλάχιστον δύο μήνες ασφάλισης κατά το προηγούμενο ημερολογιακό έτος ή κατά το τελευταίο δωδεκάμηνο πριν την ημερομηνία προσέλευσης ή επέλευσης του ασφαλιστικού κινδύνου και να έχουν καταβληθεί οι ελάχιστες ασφαλιστικές εισφορές σύμφωνα με τα προβλεπόμενα από το ν.4387/2016 και τις σχετικές υπουργικές αποφάσεις. Σε περίπτωση οφειλής, η ασφαλιστική ικανότητα ανανεώνεται ανά μήνα, εφόσον η οφειλή αυτή έχει εξοφληθεί ή ρυθμιστεί σε δόσεις και
τηρείται η εξόφληση των δόσεων. ..."

Επομένως καταλαβαίνω ότι για να "πάρεις" ασφαλιστική ικανότητα για το επόμενο έτος διάρκειας ενός έτους θέλει αθροιστικά:
χρονικά: να έχεις ασφάλιση κατ' ελάχιστο 2 μήνες το προηγούμενο έτος και 
ταμειακά: να είσαι ενήμερος --να έχεiς καταβάλει-- κατ' ελάχιστον με τις ελάχιστες εισφορές που προβλέπει η τρέχουσα νομοθεσία.

Παρατήρηση: Το 2μηνο από 1/3/2019 γίνεται 3μηνο.

... και καταλαβαίνω ότι το "...Σε περίπτωση οφειλής, η ασφαλιστική ικανότητα ανανεώνεται ανά μήνα, εφόσον η οφειλή αυτή έχει εξοφληθεί ή ρυθμιστεί σε δόσεις και τηρείται η εξόφληση των δόσεων. ..." συνάδει με αυτό που γράφεις 

1 hour ago, Directionless said:

Τα πλήρωσα μαζεμένα αρχές του 2019, μετά πήγα από εκεί, ενημέρωσαν την καρτέλα και πήρα ικανότητα. Το έχω αναφέρει ξανά (περίπου 3 σελίδες πίσω). 

Για την ακρίβεια, είχα να πληρώσω εισφορά προς ΕΦΚΑ από τον 9ο του 2017 (προφανώς και κάποια στιγμή μέσα στο 2018, έχασα την ικανότητα, την οποία ανέκτησα αρχές του 2019 - μέχρι 28.02 - και τώρα ανανεώθηκε μέχρι 29.02.2020). 

 

Edited by georgegaleos
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν είσαι ενταγμένος στην παρ.9 του άρθρου 39 του Ν.4387/16 

πρέπει να κάνεις κάποια κοινοποίηση-γνωστοποίηση  στο ΕΦΚΑ η το ΤΣΜΕΔΕ;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

5. Υποβολή Αναλυτικής Περιοδικής Δήλωσης (Α.Π.Δ.)

5.1 Υποχρεώσεις αντισυμβαλλόμενου

  • Ο εργοδότης υποχρεούται να υποβάλει για τον ασφαλισμένο που υπάγεται στην ανωτέρω ρύθμιση Α.Π.Δ., προβαίνοντας σε κατανομή της συμφωνηθείσας αμοιβής ανά μήνα, με βάση τη διάρκεια της σύμβασης. Η Α.Π.Δ. υποβάλλεται μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα από αυτόν της απασχόλησης, στις σχετικές ημερομηνίες υποβολής Α.Π.Δ.
  • Οι αναλογούσες ασφαλιστικές εισφορές καταβάλλονται έως την τελευταία εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα, κατά τα γνωστά, με χρήση της Ταυτότητας Πληρωμής Τρεχουσών εισφορών (π.χ. αποδοχές 12.000 ευρώ, διάρκεια σύμβασης 12 μήνες, από 01/ΦΕΒ – 31/ΙΑΝ επομένου έτους, υπολογισμός κατά μήνα 12000/12= 1000 ευρώ. Υποβολή Α.Π.Δ. με τίμημα 1000 ευρώ και καταβολή εισφορών).


5.2 Υποχρεώσεις Ασφαλισμένου
Προκειμένου να διασφαλιστεί τόσο η εμπρόθεσμη καταβολή των εισφορών, όσο και η ενημέρωση των υπόχρεων καταβολής, ο ασφαλισμένος που αιτείται την υπαγωγή του, οφείλει να αναγράφει στο Δ.Π.Υ. που εκδίδει στον αντισυμβαλλόμενό του, ότι υπάγεται στην εν λόγω ρύθμιση.

https://www.efka.gov.gr/el/asphalismenoi/me-misthotoi/enemerose-asphalismenon-gia-symbaseis-par-9-arthr-39-n43872016-dpy

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Για πείτε βρε παιδιά όποιος ξέρει, γιατί πάω ολοταχώς για εγκεφαλικό.

Είχα τη φαεινή ιδέα αυτό το ηλιόλουστο πρωινό να ελέγξω την ασφαλιστική ικανότητα και εμφανίζομαι ανασφάλιστη! Και τα παιδιά μου βέβαια...

Έχω πληρώσει και τους 12 μήνες ΕΦΚΑ του ΄18...

(Βέβαια στο σύστημα εμφανίζομαι να έχω πληρώσει τους 10 μήνες μόνο. Πλήρωσα και 11ο-12ο εδώ και 20 ημέρες αλλά δεν έχει εμφανιστεί ακόμα, σας φαίνεται φυσιολογικό; Εχω αποδείξεις από winbank και όλα). 

Αλλά ακόμα και αν έχουν καθυστερήσει να εμφανιστούν οι τελευταίοι 2 μήνες, δεν δικαιολογείται να είμαι ανασφάλιστη με 10 μήνες πληρωμένους!  Μήπως η ζημιά είναι αυτή η οφειλή του ΤΣΜΕΔΕ; Μου είχα πει από διάφορες πηγές (αλλά δεν πήγα ακόμα ΤΣΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ) ότι δεν επηρεάζει. 

Σας έχει συμβεί παρόμοιο; Δεν ξέρω αν πρέπει να πάω πρώτα ΕΦΚΑ ή ΤΣΜΕΔΕ και τι να κάνω. Πανικοβλήθηκα ομολογώ... Δεν έχω ρυθμίσεις ή κάτι άλλο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Γιούλα

image.png.fec4b3acf96d42e3d0c069935497f277.png

 

Edited by youla
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.