Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

On 1/4/2019 at 10:59 ΜΜ, πετρος748 said:

του Φεβρουαρίου 2019 αναρτήθηκε 1η Απριλίου, σωστά;;;;;

του Μαρτίου 2019 θα πάει για Μάιο. 

 

Του Φεβρουαρίου αναρτήθηκαν 1 απριλιου. 

Δεν γνωρίζω πότε θα γινει η ανάρτηση Μαρτίου 

Link to comment
Share on other sites

Στο παρακάτω ερώτημα που είχα υποβάλει τον περασμένο Νοέμβριο που αντιμετώπισα πρόβλημα ασφαλιστικής ικανότητας ενώ είχα καταβάλει τις εισφορές στον ΕΦΚΑ :

Επισημαίνεται ότι η προστασία της υγείας  και η μέριμνα του κράτους για την υγεία των πολιτών είναι συνταγματικά κατοχυρωμένα δικαιώματα όλων των πολιτών, συμπεριλαμβανομένου αυτών που έχουν καταβάλλει δεκάδες χιλιάδες ευρώ στους Ασφαλιστικούς Οργανισμούς. Παρακαλώ να γίνουν άμεσα οι απαραίτητες διορθώσεις, ώστε η ασφαλιστική ικανότητα να ενημερώνεται το αργότερο εντός 24ώρου από την πληρωμή των ασφαλιστικών εισφορών διαφορετικά να με ενημερώσετε εγγράφως με ποια νομική βάση στερείται την πρόσβαση στην υγεία επί 15 μέρες μετά την εξόφληση των οφειλών; 

μετά από μεγάλη πίεση, καθώς όλοι δηλώνουν αναρμόδιοι, έλαβα την επισυναπτόμενη απάντηση ... 

Συμπέρασμα,  ότι αυτό που αναφέρει ο ΕΦΚΑ στο σύστημα του ότι ενημερώνεται ανά δεκαπέντε μέρες είναι ολωσδιόλου ψευδές!!!  Αυτό δε με τις "προσπάθειες" που αναφέρει η απάντηση είναι  ότι πιο γελοίο!!!

apantisi.thumb.JPG.d084a83956e1eebf0ea5d30bb1ce687f.JPG

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, μια ερώτηση: στις καταβολές του ΕΦΚΑ (Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες - Υποχρεώσεις - Καταβολές) υπάρχει μια στήλη με τον τίτλο 'Συμπεριλήφθηκε στην εξόφληση'. Τι ακριβώς είναι αυτό? Φίλος συνάδελφος (που δεν έχει λογαριασμό στο michanikos.gr) μου λέει ότι ενώ όλες οι καταβολές του είναι κλικαρισμένες σε αυτή τη στήλη, η τελευταία που έκανε με ημερομηνία 28/03 (εισφορές 01/19) δεν έχει κλικαριστεί ακόμα και τον εμφανίζει ανασφάλιστο. Το Φεβρουάριο του 2019 δεν τον έχει πληρώσει ακόμα. Ευχαριστώ

ΥΓ: το 12/18 τον πλήρωσε 26/02/19

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την ασφαλιστική ικανότητα, σύμφωνα με την απάντηση που έλαβα και έχω παραθέσει παραπάνω, θα πρέπει ο συνάδελφος για να ανανεωθεί η ασφαλιστική του ικανότητα να περιμένει ένα χρόνο!!!!! Εκτός αν οι "προσπάθειες" του ΕΦΚΑ ευοδωθούν νωρίτερα και καταφέρουν να γίνεται "αυτόματα"!!!! 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, georgegaleos said:

Διάβασε στο ίδιο νήμα, από εδώ και μετά.

thanks George, έκατσα και τα διάβασα (έβαλα και καμιά δεκαριά upvotes :shock:) και κατέληξα ότι με λίγη υπομονή θα ενημερωθεί το σύστημα χωρίς να απαιτείται επίσκεψη στο Ταμείο. Απ'ότι είδα η φίλη μας η Youla πλήρωσε 18/02 και το σύστημα ενημερώθηκε 15/03 (και της έδωσε ενημερότητα). Αναμονή λοιπόν...

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχοντας πραγματοποιήσει αίτηση μεταβολής στοιχείων (επαγγελματικής κατάστασης) από ελεύθερος επαγγελματίας σε μισθωτός στον ΕΦΚΑ τον Ιούνιο του 2018 και στην οποία είχα επισυνάψει τη βεβαίωση διακοπής εργασιών από Δ.Ο.Υ.,  παρέλαβα σήμερα απόφαση περί διαγραφής από τα Μητρώα Ασφαλισμένων (όχι μη Μισθωτών) του ΕΦΚΑ. Η συγκεκριμένη απόφαση στηρίχθηκε στους Νόμους 4387/2016 και 4445/2016, άρθρο 4488/2017, στη βεβαίωση διακοπής, σε βεβαίωση διαγραφής από το Τ.Ε.Ε. (δεν είχα υποβάλει ΠΟΤΕ σχετική αίτηση) και σε υπεύθυνη δήλωση περί μη έναρξης εργασιών στη Δ.Ο.Υ. (επίσης δεν είχε υποβληθεί).

Ας σημειωθεί ότι στο συγκεκριμένο σημείο η απόφαση δεν αναφερόταν σε αριθμό Πρωτοκόλλου αντίστοιχων αιτήσεων. Επίσης, από την ημερομηνία διακοπής στη Δ.Ο.Υ. συνέχισα σε διαφορετικό εργοδότη ως μισθωτός (όχι με μπλοκάκι).

Εκτός αν έχω χάσει επεισόδια, αλλά το σωστό δε θα ήταν η απόφαση να αναγράφει διαγραφή από τα μητρώα μη μισθωτών κι όχι γενικώς από τα μητρώα ασφαλισμένων?

Η απόφαση έχει ημερομηνία τέλος Φεβρουαρίου και μέχρι τον Ιανουάριο είναι εμφανείς οι αποδοχές στον Ατομικό Λογαριασμό Ασφάλισης στο site του ΙΚΑ.

Ευχαριστώ.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, Panagiotis T. said:

Καλησπέρα,

έχοντας πραγματοποιήσει αίτηση μεταβολής στοιχείων (επαγγελματικής κατάστασης) από ελεύθερος επαγγελματίας σε μισθωτός στον ΕΦΚΑ τον Ιούνιο του 2018 και στην οποία είχα επισυνάψει τη βεβαίωση διακοπής εργασιών από Δ.Ο.Υ.,  παρέλαβα σήμερα απόφαση περί διαγραφής από τα Μητρώα Ασφαλισμένων (όχι μη Μισθωτών) του ΕΦΚΑ. Η συγκεκριμένη απόφαση στηρίχθηκε στους Νόμους 4387/2016 και 4445/2016, άρθρο 4488/2017, στη βεβαίωση διακοπής, σε βεβαίωση διαγραφής από το Τ.Ε.Ε. (δεν είχα υποβάλει ΠΟΤΕ σχετική αίτηση) και σε υπεύθυνη δήλωση περί μη έναρξης εργασιών στη Δ.Ο.Υ. (επίσης δεν είχε υποβληθεί).

Ας σημειωθεί ότι στο συγκεκριμένο σημείο η απόφαση δεν αναφερόταν σε αριθμό Πρωτοκόλλου αντίστοιχων αιτήσεων. Επίσης, από την ημερομηνία διακοπής στη Δ.Ο.Υ. συνέχισα σε διαφορετικό εργοδότη ως μισθωτός (όχι με μπλοκάκι).

Εκτός αν έχω χάσει επεισόδια, αλλά το σωστό δε θα ήταν η απόφαση να αναγράφει διαγραφή από τα μητρώα μη μισθωτών κι όχι γενικώς από τα μητρώα ασφαλισμένων?

Η απόφαση έχει ημερομηνία τέλος Φεβρουαρίου και μέχρι τον Ιανουάριο είναι εμφανείς οι αποδοχές στον Ατομικό Λογαριασμό Ασφάλισης στο site του ΙΚΑ.

Ευχαριστώ.

 

 

 

Παναγιώτη,

Επειδή την προηγούμενη εβδομάδα επισκέφτηκα το ΤΣΜΕΔΕ για να πραγματοποιήσω κι εγώ αλλαγή της κατηγορίας ασφάλισής μου από ΕΕ σε μισθωτή (έχω κάνει παύση εργασιών από το 2011 αλλά ποτέ δεν το είχα δηλώσει και από το 2016 εργαζόμουν ώς μισθωτή - όχι με μπλοκάκι) μετά από συζήτηση μου είπαν και συμπλήρωσα μια έτοιμη αίτηση "Διαγραφής από το μητρώο ασφαλισμένων του ΕΦΚΑ" επισυνάπτοντας την διακοπή εργασιών από την ΔΟΥ και μια ΥΔ ότι δεν συμμετέχω σε εταιρία με τεχνικό αντικείμενο. Είχα την ίδια απορία καθώς μου έκανε εντύπωση ο τίτλος της αίτησης αλλά μου είπαν ότι αυτό γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις καθώςκαι ότι πλέον μόνο οι ΕΕ επισκέπτονται το ΤΣΜΕΔΕ και εγώ ώς μισθωτή πλέον έχω να κάνω με το ΕΦΚΑ της "γειτονιάς" μου (?)/

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, afro_citizen said:

Παναγιώτη,

Επειδή την προηγούμενη εβδομάδα επισκέφτηκα το ΤΣΜΕΔΕ για να πραγματοποιήσω κι εγώ αλλαγή της κατηγορίας ασφάλισής μου από ΕΕ σε μισθωτή (έχω κάνει παύση εργασιών από το 2011 αλλά ποτέ δεν το είχα δηλώσει και από το 2016 εργαζόμουν ώς μισθωτή - όχι με μπλοκάκι) μετά από συζήτηση μου είπαν και συμπλήρωσα μια έτοιμη αίτηση "Διαγραφής από το μητρώο ασφαλισμένων του ΕΦΚΑ" επισυνάπτοντας την διακοπή εργασιών από την ΔΟΥ και μια ΥΔ ότι δεν συμμετέχω σε εταιρία με τεχνικό αντικείμενο. Είχα την ίδια απορία καθώς μου έκανε εντύπωση ο τίτλος της αίτησης αλλά μου είπαν ότι αυτό γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις καθώςκαι ότι πλέον μόνο οι ΕΕ επισκέπτονται το ΤΣΜΕΔΕ και εγώ ώς μισθωτή πλέον έχω να κάνω με το ΕΦΚΑ της "γειτονιάς" μου (?)/

Καλησπέρα Afro, σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Αυτό σημαίνει ότι οι εισφορές που παρακρατούνται από τον εργοδότη πηγαίνουν κανονικά στο ΙΚΑ χωρίς κανένα θέμα παρά την παρατυπία του τίτλου της απόφασης στη δική μου περίπτωση και της αίτησης στη δική σου, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, Panagiotis T. said:

Αυτό σημαίνει ότι οι εισφορές που παρακρατούνται από τον εργοδότη πηγαίνουν κανονικά στο ΙΚΑ χωρίς κανένα θέμα παρά την παρατυπία του τίτλου της απόφασης στη δική μου περίπτωση και της αίτησης στη δική σου, σωστά?

Θεωρώ πως ναι. Αυτός ο τίτλος της αίτησης ακούγεται λάθος αλλά με διαβεβαίωσαν (και θέλω να το πιστέψω) ότι πρόκειται για διαγραφή αναφορικά με τις εισφορές ώς ΕΕ ώστε να μην μας έρχονται τα ειδοποιητήρια. Συγκεκριμένα τους είπα ότι δεν θέλω να διαγραφώ από το μητρώο ασφαλισμένων αλλά αλλά από το μητρώο ασφαλισμένων ελεύθερων επαγγελματιών. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.