Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

,,, Να ζητούν ...μια χαρά ..και δύο τρομάρες ξέρουν.... να βγάλουν καμία εκκαθάριση για τους μη μισθωτούς... που χρειάζεται για τις φορολογικές  ... δεν... τίποτα ακόμη   ... και μετά γκρινιάζουν γιατί αργεί η υποβολή  (να μου πεις και από 'κει θα πάρουν αν είναι χρεωστικά ....) 

τέλος πάντων ...

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

... θα μετονομάσω το βιβλίο εσόδων-εξόδων σε βιβλίο καταχώρησης ειδοποιητηρίων εισφορών ... έχει αρχίσει να έχει περισσότερες εγγραφές με ειδοποιητήρια ... παρά με τις άλλες συναλλαγές ....

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεστε πληρώστε όποτε μπορείτε.. Εδώ και μήνες πληρώνω κάθε 10-15 του άλλου μήνα χωρίς να έχω καμία επίπτωση. Έτσι και τώρα κάπου στις 15 Μαΐου το προγραμματίζω. Ούτε διακανονισμός χαλάει άντε να έχει κανα ευρώ πρόστιμο δεν θυμάμαι 

Link to comment
Share on other sites

Από ανακοίνωση του ΕΦΚΑ Άλλαξε η καταληκτική ημερομηνία καταβολής των εισφορών Μαρτίου 2019 για τους μη μισθωτούς, λόγω Πάσχα και Πρωτομαγιάς πήγε έως Παρασκευή  03.5.2019. 

Το σχετικό το έχω ανεβάσει και στις ειδήσεις, να υπάρχει και ως τέτοια.

Edited by georgegaleos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/4/2019 at 7:09 ΜΜ, ikaros13 said:

Μην αγχώνεστε πληρώστε όποτε μπορείτε.. Εδώ και μήνες πληρώνω κάθε 10-15 του άλλου μήνα χωρίς να έχω καμία επίπτωση. Έτσι και τώρα κάπου στις 15 Μαΐου το προγραμματίζω. Ούτε διακανονισμός χαλάει άντε να έχει κανα ευρώ πρόστιμο δεν θυμάμαι 

Και εγώ το ίδιο. Και βλέπω απλώς κάτι προσαυξήσεις τύπου 0,22 ευρώ για καθυστέρηση πληρωμής ΕΦΚΑ. Θα δείξει...

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2019 at 7:44 ΜΜ, georgegaleos said:

@youla, αν υπάρχει διάθεση και χρόνος ενημέρωσε μετά την αποκατάσταση της ικανότητας ποια διαδικασία ακολούθησες...είτε το άφησες και ενημερώθηκε από μόνη της ... είτε έκανες κάτι άλλο ...
 

ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ (sequel):

Λοιπόν, επανέρχομαι (χωρίς να το έχω λύσει πλήρως το θέμα).

- Υπενθυμίζω ότι στο σάιτ του ΕΦΚΑ (ΗΔΙΚΑ) έβλεπα εμένα και ανήλικη κόρη ασφαλισμένες έως 31/5/19, γιος φοιτητής ανασφάλιστος. 

- Πήγαμε ΤΣΜΕΔΕ πριν 3 ημέρες. Ευγενέστατοι οι κύριοι και κυρίες στο ισόγειο (εισφορές) (και με ελάχιστη αναμονή), είδαμε ότι από το 18 χρωστούσα μόνο 33 ευρώ (μια ξεχασμένη εκκαθάριση). Η (νέα) υπάλληλος μου είπε ότι το σύστημα με ασφαλίζει μέχρι 31/5 και θα πρέπει να πληρώσω τα 33€ και να ξαναπάω σε τρεις εργάσιμες (δεν πληρώνονται επί τόπου).

- Ευτυχώς ενδιαφέρθηκε ένας άλλος υπάλληλος "το λύσατε το θέμα;" και είπε στην κοπέλα ότι εφόσον καλύπτω τις ελάχιστες προϋποθέσεις για ασφάλιση, μπορεί να με βάλει κανονικά ως τέλος Φεβρουαρίου 2020 ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕ ΒΑΖΕΙ ΜΕΧΡΙ 31/5/19. Δηλαδή μπορούν να παρακάμψουν το σύστημα και να με ενημερώσουν για ένα χρόνο. Οπότε η κοπέλα μου είπε συγγνώμη γιατί δεν το ήξερε, ξαναμπήκε και με ενημέρωσε (λέει) ως τέλος Φεβρουαρίου 2020.

- Πάμε στον 1ο για ασφαλιστική ικανότητα των παιδιών (στο ισόγειο είναι μόνο για τον άμεσα ασφαλισμένο). Εκεί μου λένε ότι ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ Ο ΓΙΟΣ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΣ εφόσον είχε υποβάλει πιστοποιητικό σπουδών πέρυσι και θεωρητικά κρατάει ως τα 24 του. Οπότε ήταν κάποιο λάθος του συστήματος. Μου είπαν ότι το ενημέρωσαν επί τόπου (κάποια στιγμή πεταχτήκαμε και πέντε λεπτά για πρωτόκολλο στον ημιόροφο νομίζω) και μάλιστα βγάλαμε και εγω και τα παιδιά Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης έως Φεβρουάριο 20.

ΣΤΟ ΔΙΑ ΤΑΥΤΑ: Μετά από τρεις μέρες, το σάιτ του ΕΦΚΑ δεν έχει ακόμα ενημερωθεί. Εγώ και η κόρη είμαστε ακόμα ασφαλισμένες μέχρι τέλος Μαΐου μόνο - ο δε γιος ακόμα ανασφάλιστος...  Ενώ στο ΤΣΜΕΔΕ μας είπαν ότι ενημερώθηκε το σύστημα επί τόπου. Αλλά αν πάμε π.χ. στο εξωτερικό έχουμε την Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης οπότε όλα καλά. What the f*ck, που λέμε και στο χωριό μου. Αυτά...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@youla, επιχειρήσατε να μπείτε στο ΑΤΛΑΣ και να δείτε αν ΚΑΙ εκεί εμφανίζει εσάς και το ένα τέκνο έως 31.05,  ενώ το άλλο χωρίς ασφαλιστική ικανότητα ;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, Directionless said:

@youla, επιχειρήσατε να μπείτε στο ΑΤΛΑΣ και να δείτε αν ΚΑΙ εκεί εμφανίζει εσάς και το ένα τέκνο έως 31.05,  ενώ το άλλο χωρίς ασφαλιστική ικανότητα ;

Δεν το είχα ελέγξει, ευχαριστώ. Μπήκα τώρα αλλά και εκεί είμαι ως 31/5. Τα παιδιά δεν εμφανίζονται (μόνο ο δικός μου ΑΜΚΑ δίνει αποτελέσματα). 

Μου κάνει εντύπωση πάντως γιατί πέρυσι που πάλι εμφανιζόταν ο γιος ανασφάλιστος, είχα πάρει ένα απλό τηλέφωνο στο ΤΣΜΕΔΕ, μου είπαν "είναι γνωστό πρόβλημα με το σύστημα, περιμένετε" και αποκαταστάθηκε η ασφαλιστική ικανότητα του παιδιού κυριολεκτικά την ίδια στιγμή. Φέτος δεν ξέρω τι έχει αλλάξει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 17/4/2019 at 8:15 ΠΜ, georgegaleos said:

Από ανακοίνωση του ΕΦΚΑ Άλλαξε η καταληκτική ημερομηνία καταβολής των εισφορών Μαρτίου 2019 για τους μη μισθωτούς, λόγω Πάσχα και Πρωτομαγιάς πήγε έως Παρασκευή  03.5.2019. 

Το σχετικό το έχω ανεβάσει και στις ειδήσεις, να υπάρχει και ως τέτοια.

Μόλις ενημέρωσα (!) την υπάλληλο στο 1555 (τηλέφωνο ΕΦΚΑ) γι'αυτήν την ανακοίνωση. Πήρα να επιβεβαιώσω ότι δεν εκπνέει σήμερα η προθεσμία και μου λέει «μόνο για την εκκαθάριση έχει μεταφερθεί η προθεσμία για τις 3/5». Της διαβάζω την παραπάνω ανακοίνωση, την ψάχνει, τη βρίσκει και μου λέει «έχετε δίκιο»... Μετά φώναξε και τις άλλες να τη δουν!

Αυτοί οι άνθρωποι είπαμε πληρώνονται για να ενημερώνουν τον κόσμο;

Τουλάχιστον μου ζήτησε συγγνώμη.... :D 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.