Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

8 minutes ago, laxanos said:

Την τρέχουσα Μαΐου θα μας τη χαρίσει ...

ααα χα  ... βλέπω το περνάς κι εσύ --όπως κι εγώ-- το test ....☺️

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ποσό εκκαθάρισης στο ζερό μέχρι στιγμής. Σε ο,τι αφορά την εκκαθάριση είναι σταθερά σε εξέλιξη, εδώ και περίπου είκοσι μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μηδέν τότε η εκκαθάριση είναι ή μηδενική ή έχεις πιστωτικό. Τουλάχιστον αυτό επιβεβαίωσα από φίλους (όχι κατ' ανάγκη μηχανικούς) που είχαμε κάνει κάποια προεργασία στο τι να περιμένουμε και είχαμε υπολογίσει σωστά το ποσό της δόσης (είτε ως μηδενικό --και περιμένουμε να δούμε αν το υπολογίσαμε σωστά και το πιστωτικό--  είτε ως χρεωστικό)

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, θέλω να πιστεύω ότι είναι πιστωτικό. Πλήρωσα με νύχια και με δόντια μηνιαίες εισφορές για το 2018, που στο σύνολό τους άγγιξαν το πενταψήφιο (μόνο και μόνο για να μην χάσω τη ασφαλιστική ικανότητά μου). Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν, ξυπνάω και κοιμάμαι με το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης !

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

και εμένα πληρωτέο μηδεν εμφανίζεται, όπως περίμενα

αλλά δεν κρύβω οτι μέχρι να το δώ και πλέον μέχρι να δω την εκκαθάριση είμαι ανήσυχος καθώς τόσα εχουμε δεί 2 χρόνια τώρα

 

Link to comment
Share on other sites

Επισυνάπτω και το σχετικό έγγραφο του ΕΦΚΑ όπου αναφέρει τα σχετικά με τον τρόπο και το χρονικό που θα γίνεται η εκκαθάριση.

Όπου καταλαβαίνω ότι η εκκαθάριση για το 2018 θα έχει ολοκληρωθεί μέχρι 30 Σεπτεμβρίου 2019.

Επίσης ιδιαίτερη προσοχή σε όσους έχουν υποβάλλει τροποποιητικές φορολογικές δηλώσεις για τα φορ. έτη 2017 (αλλά και 2018) μέχρι την ημερομηνία αυτή (30/9) όπου θα εμφανισθούν νέο εκκαθαριστικό για τις ασφαλιστικές εισφορές του 2017 (σε σχέση με αυτά που λάβαμε πέρσι τον Μάιο) καθώς και για το 2018 σε όσους έχουν ήδη υποβάλλει την φορ.. δήλωση του έτους 2018 και προβούν σε κάποια τροποποιητική. 

ΔΙΕΙΣΦΜΜ_648_827169_Εκκαθάριση ασφαλιστικών εισφορών.pdf

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η Διοίκηση του ΕΦΚΑ ανακοινώνει ότι ολοκληρώθηκε η εκκαθάριση ασφαλιστικών εισφορών 2018 Ελεύθερων Επαγγελματιών, Αυτοαπασχολούμενων και Αγροτών.

Τα ειδοποιητήρια εκκαθάρισης έχουν αναρτηθεί στις Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες με εμπρόθεσμη ημερομηνία καταβολής της 1ης δόσης την 30.8.2019.

Link to comment
Share on other sites

Η Διοίκηση του ΕΦΚΑ ανακοινώνει ότι ολοκληρώθηκε η εκκαθάριση ασφαλιστικών εισφορών 2018 Ελεύθερων Επαγγελματιών, Αυτοαπασχολούμενων και Αγροτών.

Τα ειδοποιητήρια εκκαθάρισης έχουν αναρτηθεί στις Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες με εμπρόθεσμη ημερομηνία καταβολής της 1ης δόσης την 30.8.2019.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.