Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

1 hour ago, Directionless said:

Αμήν. Πήραμε πίσω χρήμα. 

... και ενημερωτικά, σύμφωνα με την Δ.15/Δ/οικ.9290/183/14-2-2018.
"[...]
Β. Πιστωτικό Υπόλοιπο
Σε περίπτωση που από την εκκαθάριση των ασφαλιστικών εισφορών προκύψει ότι ο ασφαλισμένος έχει καταβάλει επιπλέον ποσό (πιστωτικό υπόλοιπο), αυτό επιστρέφεται αυτόματα, με πίστωση του τραπεζικού λογαριασμού που έχει δηλώσει ο ασφαλισμένος, μέχρι την 31/1 του επόμενου έτους ...
[...]"

α) Αν κάποιοι θυμούνται, ας πουν πότε περίπου πιστώθηκαν στα ΙΒΑΝ, τα πιστωτικά της εκκαθάρισης του 2017 που ζητήθηκαν προς ΕΠΙΣΤΡΟΦΉ.
β) Επίσης αν κάποιοι θυμούνται ας πουν σε ποιο μήνα εισφορών εμφανίσθηκε ως πιστωτικό αυτό της εκκαθάρισης του 2017, στα πιστωτικά που ζητήθηκαν προς ΣΥΜΨΗΦΙΣΜΌ .

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, georgegaleos said:

α) Αν κάποιοι θυμούνται, ας πουν πότε περίπου πιστώθηκαν στα ΙΒΑΝ, τα πιστωτικά της εκκαθάρισης του 2017 που ζητήθηκαν προς ΕΠΙΣΤΡΟΦΉ.

Σε εμένα ήρθε έμβασμα στις 2/8/2018.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μου πήρε κανένα μισάωρο, αλλά κατάφερα και "αποκωδικοποίησα" (πάλι) τον απίθανο αλγόριθμο με τον οποίο υπολογίζονται οι εισφορές. Πραγματικά αρρωστημένο, ευτυχώς πετάνε και τα ενδιάμεσα ποσά κ βοηθάει λίγο. Να κάτι τέτοιο είναι, η ετήσια ασφαλιστική εισφορά ΕΦΚΑ 2018:

( ( Κωδικός[453]_του_Ε3/2018 + Καταβλητέες_ΕΦΚΑ_για_το_2017 ) * 0,85 * 0,2695 ) συν (120_υπερ_ΟΑΕΔ) μείον (Εκπτώσεις)

Απλό, ε? 😐

 

 

Edited by Aleonymous
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, georgegaleos said:

α) Αν κάποιοι θυμούνται, ας πουν πότε περίπου πιστώθηκαν στα ΙΒΑΝ, τα πιστωτικά της εκκαθάρισης του 2017 που ζητήθηκαν προς ΕΠΙΣΤΡΟΦΉ.

31/12/2019 για εμένα.

τονίζω με την ευκαιρία  επίσης οτι σε κάποιους υπήρχε τροποποίηση της 1η εκκαθάρισης... (γιατί όχι άλλωστε)

ok.jpg.fb19f110a081def7e2e758ea30aecb15.jpg

Edited by Alex259
Link to comment
Share on other sites

Εκάνα αίτηση στο ΚΕΑΟ για ρύθμιση για κάποιες ληξιπρόθεσμες οφειλές που είχα προς το ΤΣΜΕΔΕ. 

Και στο τελικό έντυπο που πήρα, λέει πως πρέπει να πληρώσω την 1η δόση εντός 5 ημερών για να μπω στη ρύθμιση.

Πως το πληρώνω όμως μέσω ebanking? 

Να φανταστώ πηγαίνω Ασφαλιστικά Ταμεία -> ΚΕΑΟ και στον κωδικό πληρωμής βάζω την "Ταυτότητα Οφειλέτη" που μου γράφει στο έντυπο? Δεν βλέπω κάποιον άλλο κωδικό...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μια βοήθεια...Όσον αφορά το 2017 έχω ΔΕ οι οποίες προκύπτουν από προσθήκη τρίτης ιδιότητας από την πλευρά τους (ΜΙΣΘΩΤΟΣ -ΑΥΤΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΣ)Μου έχουν βάλει τρεις ιδιότητες:

1) ΑΥΤΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΣ

2) ΜΙΣΘΩΤΟΣ - ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΑΥΤΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΣ (ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ 2017)

3) ΜΙΣΘΩΤΟΣ- ΑΥΤΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΣ ( ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ 2017)

Στην ουσία η ιδιότητα μου είναι μισθωτός αφού δεν έχω κάνει ποτέ έναρξη επαγγέλματος.Τα αναφέρω για τον κρίσιμο μήνα 03/2017 όπου τελείωσε η σύμβαση μισθωτής εργασίας. Στην ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ 2017 τα υπολόγιζαν με βάση το 2) ενώ στη  ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ 2017 με βάση το 3).

Συμπερασματικά αφού δεν πήραν τις ελάχιστες εισφορές με βάση το ελάχιστο μισθό (586,08) τα ζητάνε τώρα.  Το πρόβλημα είναι μετά τον 03/2017 όπου έχω καταθέσει αίτηση για υπαγωγή στην προαιρετική ασφάλιση (Φεβρουάριος 2018) του άρθρου 20 του Ν.4488/2017 και ζητάω να υπαχθώ αναδρομικά από τον 04/2017 μέχρι να βρω την επόμενη έμμισθη εργασία όπου διακόπτεται η προαιρετική, αλλά προς το παρόν δεν έχω λάβει απάντηση όπως κάποιοι συνάδελφοι στο φόρουμ.

Για το 2017 θα τα πληρώσω αφού  οι ΔΕ είναι 42,11 ευρώ αλλά για το 2018 που επαναλήφθηκε το ίδιο σενάριο με 8μηνη έμμισθη εργασία και πλήρωσα όλα τα ειδοποιητήρια του 2018, να πληρώσω την εκκαθάριση 2018 (375,16 ευρώ) αφού μπορεί να μην εγκριθεί η ένταξη στην προαιρετική όπως κάποιων συνάδελφων στο forum; 

ΑΝΑΛΥΣΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ 2017.docx

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε αν αυτά που καλούμαστε να πληρώσουμε για του 2018, ανήκουν στο "Κύρια Σύνταξη" ή στην εισφορά "Υγείας";

Ή, λογικά, πάει αναλογικά;

Link to comment
Share on other sites

Αναρτήθηκαν και τα ειδοποιητήρια 5/2019, με ημερομηνία πληρωμής έως 15/7/19.

Και παρατηρώ ότι είναι το ίδιο με του 4/2019, το έχουν υπολογίσει με βάση τα εισοδήματα του 2017, δεν έλαβαν υπόψην τους την εκκαθάριση του 2018. Οπότε, λογικά, την διαφορά θα την πληρώσουμε του χρόνου..

Πω, έχουμε καταντήσει πράκτορες να προσπαθούμε να αποκωδικοποιήσουμε τι και πως..

Edited by Billy_Huge
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Billy_Huge said:

Ξέρετε αν αυτά που καλούμαστε να πληρώσουμε για του 2018, ανήκουν στο "Κύρια Σύνταξη" ή στην εισφορά "Υγείας";

Ή, λογικά, πάει αναλογικά;

Αναλογικά· αφού πρακτικά αλλάζει/επανυπολογίζεται ΜΟΝΟ το τελικό ποσό επί του οποίου εφαρμόζονται τα ποσοστά. 

 

26 minutes ago, Billy_Huge said:

Και παρατηρώ ότι είναι το ίδιο με του 4/2019, το έχουν υπολογίσει με βάση τα εισοδήματα του 2017

αυτό εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να αποφευχθεί, διότι δεν έχει ολοκληρωθεί η υποβολή των φορολογικών δηλώσεων και το σύστημα υπολογισμού των εισφορών δεν λειτουργεί σε πραγματικό χρόνο σε σχέση με τις φορολογικές δηλώσεις. Οπότε ότι έγινε αυτές τις μέρες θα επαναληφθεί και τα επόμενα χρόνια ... αν δεν αλλάξει κάτι ...

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.