Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Βγήκαν και σε εμένα αλλά πάλι δεν με κάθεται καλά..

Α =ΚΑΘΑΡΟ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

Β = ΕΙΣΦΟΡΟΔΟΤΗΘΕΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑ

Γ = [Α + (καταβλητέων εισφορών του ίδιου έτους)] x 0,85

Δ = [(κωδικός 552) + (ΠΙΝΖ2.7)] x 0,85

Β=Γ=Δ

Πρέπει,  διότι Γ είναι διαφορετικό από το Δ !!!!

 

 

 

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Επειδή πρώτη φορά η εκκαθάριση μου βγήκε πιστωτική κ αιτήθηκα συμψηφισμό, έχω την εξής απορία: ο συμψηφισμός είναι άμεσος? Ή με άλλα λόγια πρέπει να πληρωθεί μέχρι τις 15-7 το χρεωστικό ειδοποιητήριο του 5-2019?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν το πιστωτικό υπόλοιπο δεν αρκεί για την πλήρη εξόφληση χρεωστικού ειδοποιητηρίου αρκεί να πληρώσω την διαφορά και θα τραβήξει και από τις καταβολές μου και από το πιστωτικό μου υπόλοιπο;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, cgk said:

Καλημέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν το πιστωτικό υπόλοιπο δεν αρκεί για την πλήρη εξόφληση χρεωστικού ειδοποιητηρίου αρκεί να πληρώσω την διαφορά και θα τραβήξει και από τις καταβολές μου και από το πιστωτικό μου υπόλοιπο;

Ευχαριστώ

Αν κάνει τον συμψηφισμό άμεσα, τότε ΝΑΙ. Πάντως αυτή είναι η λογική..

Link to comment
Share on other sites

Αν καταβληθεί το απαιτούμενο μηνιαίο ποσό μειωμένο κατά το ποσό του συμψηφισμού (που δεν έχει γίνει ακόμη, απλά έχει υποβληθεί ως αίτημα ) πριν δηλαδή πιστωθεί ο συμψηφισμός σε κάποιο ειδοποιητήριο, θα "κουβαλάς" πρακτικά μία οφειλή ίση με το ποσό αυτό. 

Αν δηλ. πρακτικά γίνει στο ειδοποιητήριο του Μαϊου (δηλαδή καταβληθεί το απαιτούμενο μηνιαίο ποσό μειωμένο κατά το ποσό του συμψηφισμού, πριν γίνει ο τελευταίος) θα είναι σαν να μην έχει εξοφληθεί, οπότε θα υπάρχει οφειλή ίση με τον συμψηφισμό (αν είναι μικρότερη της μηνιαίας εισφοράς).

Οπότε αν στο ειδοποιητήριο του επόμενου μήνα (του Ιουνίου) καταβληθεί το ποσό το μηνιαίο (και όχι συν την οφειλή που δημιουργήθηκε), μέρος του θα πάει να εξοφλήσει την οφειλή που ήδη είχε δημιουργηθεί και άρα θα μεταφερθεί η οφειλή στον Ιούνιο. Αυτό θα γίνεται μέχρι να πιστωθεί ο συμψηφισμός σε κάποιον μήνα, οπότε θα κλείσει και η διαφορά.

Άρα αν περιμένεις να εμφανισθεί η πίστωση του συμψηφισμού σε κάποιο ειδοποιητήριο, αρκεί τότε να πληρώσεις το πληρωτέο που θα σου αναγράφει και όχι την μηνιαία απαιτούμενη εισφορά, αφού μέρος της τελευταίας θα έχει εξοφληθεί από την πίστωση του συμψηφισμού και το υπόλοιπό της (=το πληρωτέο που αναγράφει το ειδοποιητήριο) από δική σου τρέχουσα καταβολή.
Αν όμως δεν περιμένεις να εμφανισθεί ο συμψηφισμός σε κάποιο ειδοποιητήριο, ίσως η δημιουργία οφειλής σου δημιουργήσει πρόβλημα στην ασφαλιστική ενημερότητα ή στην ασφαλιστική ικανότητα.

Αν κάποιος που πέρσι είχε κάνει συμψηφισμό, μετά από πόσο καιρό από την υποβολή του αιτήματος του εμφανίσθηκε ο συμψηφισμός σε ειδοποιητήριο?

Edited by georgegaleos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Δεύτερη εκκαθάριση για το 2017, θα υπάρξει ή όχι; Περίμενα θα γινόταν κάτι τέτοιο, ώστε τελικά οι εισφορές να σχετίζονται με τα εισοδήματα του ίδιου χρόνου (όπως π.χ. γίνεται για μισθωτούς ή μέχρι 2 εργοδότες), και όχι του προηγούμενου χρόνο (όπως γίνεται με τους Ελ.Επ. στο τρέχον "σύστημα").

Link to comment
Share on other sites

Τερρυ εσένα δεν σου βάζουν αύξηση γιατί είσαι μικρός. Κοίτα το avatar σου, 10 χρόνια το ίδιο, κλοπή νεαρού θα ήταν αν σου έκαναν αύξηση εσένα. :)

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, Arche said:

Τερρυ εσένα δεν σου βάζουν αύξηση γιατί είσαι μικρός. Κοίτα το avatar σου, 10 χρόνια το ίδιο, κλοπή νεαρού θα ήταν αν σου έκαναν αύξηση εσένα. :)

😀

Ασε φίλε περάσαμε και τη δεκαετία χαλαρά... Πάμε για 15ετια σιγά σιγά..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.