Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Ναι, το ποσοστό για τον υπολογισμό του ποσού της εισφοράς έχει μειωθεί (από 20%) σε 13,33%. Εξακολουθεί όμως να ισχύει ως ποσοστό το 20% για τον υπολογισμό του ελάχιστου ποσού εισφοράς.

Edited by georgegaleos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρ.Πρωτ.:ΔΙΕΙΣΦΜΜ/392/562805/27-4-2018
"[...]
Σύμφωνα με την οδηγία της Γενικής Διεύθυνσης Κοινωνικής Ασφάλισης ΥΠΕΚΑΑ (σχετ.3), σε περίπτωση που από την εκκαθάριση των ασφαλιστικών εισφορών προκύψει ότι ο ασφαλισμένος έχει καταβάλει επιπλέον ποσό (πιστωτικό υπόλοιπο), αυτό επιστρέφεται αυτόματα με πίστωση του Τραπεζικού Λογαριασμού, μέχρι την 31.1 του επόμενου έτους.
[...]"

Η σχετ.3 που αναφέρει η παραπάνω:

Δ15/Δ/οικ.9290/183/14-2-2018 εγκύκλιος οδηγία της Γενικής Διεύθυνσης Κοινωνικής Ασφάλισης ΥΠΕΚΑΑ.
"[...]
Β. Πιστωτικό Υπόλοιπο
Σε περίπτωση που από την εκκαθάριση των ασφαλιστικών εισφορών προκύψει ότι ο ασφαλισμένος έχει καταβάλει επιπλέον ποσό (πιστωτικό υπόλοιπο), αυτό επιστρέφεται αυτόματα, με πίστωση του τραπεζικού λογαριασμού που έχει δηλώσει ο ασφαλισμένος, μέχρι την 31/1 του επόμενου έτους (ημερομηνία λήξης καταβολής των μηνιαίων δόσεων οφειλής σε περίπτωση χρεωστικού υπολοίπου), ακόμη και στις περιπτώσεις που υπάρχει οφειλή του ασφαλισμένου για οποιαδήποτε αιτία προς τον ΕΦΚΑ ή το ΚΕΑΟ ή τους λοιπούς φορείς για τους οποίους συνεισπράττει ο ΕΦΚΑ ασφαλιστικές εισφορές (ΕΤΕΑΕΠ, ΟΑΕΔ, ΕΟΠΥΥ) ή ο ασφαλισμένος έχει υπαχθεί σε καθεστώς ρύθμισης οφειλών.
[...]"

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

On 13/9/2019 at 10:46 ΠΜ, georgegaleos said:

@gina, καλημέρα,

Τα 12.204,36€ που έχεις δίνουν:
ΚΣ=(12.204,36*13,33%/12)=135,57€
ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗ=(12.204,36*6,45%/12)+(12.204,36*0,50%/12)=70,69€
ήτοι ΣΥΝΟΛΟ Α=135,57+70,69=206,26€

Αυτά τα 12.204,36€ που έχεις αντιστοιχούν επίσης σε μειωμένο εισόδημα (7.033,00+5.171,36*50%)=9.618,68€ το οποίο κατ' αναλογία με τα παραπάνω δίνει:
ΚΣ=106,84€ αλλά πάει στο ελάχιστο που είναι 130,00€
ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗ=55,71€,
ήτοι ΣΥΝΟΛΟ Β=130,00+55,71=185,71€

Οπότε ΣΥΝΟΛΟ Α μείον ΣΥΝΟΛΟ Β = 206,26-185,71=20,55€
 

@georgegaleos να σε ταλαιπωρήσω πάλι για λίγο, γιατί δεν καταφέρνω να επιβεβαιώσω τις μειώσεις που υπολογίζω στην εκκαθαριση

image.png.565439f655986bbb7283a70f75cf7767.png

Το 2915,64 των αναλογούντων εισφορών προκύπτει ως (10188,93+2015,40) x 26.95% (το ποσοστό που ίσχυε τότε) x 0.85  (η μείωση μόνο για τότε) + 120 (ΟΑΕΔ). ΟΚ μεχρι εδω

Οι μειώσεις γιατί είναι 450,24 και όχι 20,55*12=246,60 ;  

[ το γιατί ως καθαρο φορολογητεο εισόδημα μου βάζει το 10373,64 και όχι 10188, 96 που εχει και στα ειδοποιητήρια του εφκα δεν το έχω καταλάβει επίσης...]

Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, gina said:

Οι μειώσεις γιατί είναι 450,24 και όχι 20,55*12=246,60 ;  

Προσπαθείς να συγκρίνεις διαφορετικές χρονικές περιόδους....
Ναι μεν, ξεκινάνε με τα ίδια οικονομικά δεδομένα εφαρμόζονται όμως διαφορετικές διαδικασίες υπολογισμού του ποσού εισφοράς άρα και του ποσού της μείωσης, αφού η μία περίοδος (εκκαθαριστικό) αφορά το 2018 ενώ η άλλη (το ειδοποιητήριο) το 2019 [και μάλιστα όχι το "τελικό" 2019 αλλά το "προσωρινό"]
Τα 450,24€ έχουν "να κάνουν" με τα ειδοποιητήρια του 2018...που "έπαιζε" το 85% ... και αφορούν την εκκαθάριση του 2018
Τα 20,55€*12=246,60€ θα έχουν "να κάνουν" με την μελλοντική εκκαθάριση του 2019 ... που δεν "παίζει" το 85% (αλλά το 100%) ...επίσιης τυχαία συμπίπτει ένα ποσοστό (της ΚΣ, 20%) αφού στο 2018 είναι αυτό που χρησιμοποιείται στο οφειλόμενο ποσό της εισφοράς ενώ στο 2019 είναι το τεκμαρτό 20% (αφού το ισχύον είναι 13,33%) ... επίσης αφορούν ειδοποιητήρια/εισφορές που καταβάλλεις στο 2019... επίσης θυμήσου ότι υπάρχει και το σημείο όπου δεν πληρώνεις το πραγματικό αλλά το τεκμαρτό των 130€.

 

14 hours ago, gina said:

[ το γιατί ως καθαρο φορολογητεο εισόδημα μου βάζει το 10373,64 και όχι 10188, 96 που εχει και στα ειδοποιητήρια του εφκα δεν το έχω καταλάβει επίσης...]

Διότι ο υπολογισμός γίνεται συμπεριλαμβανομένων των εισφορών. Τα 10.188,96€ που λες δεν περιέχουν τις εισφορές. Τα 10.373,64€ περιέχουν τις εισφορές.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι

Με την εκκαθάριση του 2018 είχα περίπου 700 ευρώ πιστωτικό και δήλωσα ότι αυτό θέλω να συμψηφιστεί με μελλοντικές μου υποχρεώσεις. Με το ειδοποιητήριο του προηγούμενου μήνα έπρεπε να πληρώσω 125 ευρώ αντί του ποσού των 185 ευρώ που πλήρωνα κανονικά και υπέθεσα ότι τα 60 ευρώ συμψηφίστηκαν έναντι... Τώρα όμως με το τρέχον ειδοποιητήριο η οφειλή μου είναι πάλι 185 ευρώ και αναρωτιέμαι τι απέγινε ο συμψηφισμός που δήλωσα...

Πηγαίνοντας στην καρτέλα μου στον ΕΦΚΑ στην εκκαθάριση 2018 αναγράφεται καθαρά ότι με την επιλογή συμψηφισμού που έχω κάνει το ποσό των 700 ευρώ δε θα μου επιστραφεί και θα παραμείνει στην ασφαλιστική μου μερίδα για την εξόφληση επόμενων εισφορών.

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία? Όσοι έχετε δηλώσει συμψηφισμό δεν πληρώνετε καμία εισφορά μέχρι τον μηδενισμό του πιστωτικού? Τι μπορεί να συμβαίνει με την δική μου περίπτωση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα, που έκανα την δήλωση περί συμψηφισμού λίγο πριν λήξει, από την Αύγουστο (ΕΦΚΑ Ιουλίου) άρχισαν να τα υπολογίζουν και έρχονταν μηδενικά ποσά...

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Έλεγξε στην καρτέλα σου στις καταβολές στα πιστωτικά υπόλοιπα στην ανάλυση που σου δίνει τι ποσό υπάρχει/έχει μείνει. Αν είναι ακόμη 700€, ίδιο δηλαδή με το πιστωτικό που δήλωσες προς συμψηφισμό τότε δεν έχει γίνει ακόμη κάποιος συμψηφισμός, ίσως μάλλον από το πότε χρονικά επέλεξες να γίνει ο συμψηφισμός σε σχέση με την έκδοση του μηνιαίου ειδοποιητηρίου....ίσως και από κάτι άλλο που μου διαφεύγει ...
Αν κάποιο ειδοποιητήριο ήρθε μειωμένο κατά 60€ (τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω ότι περιγράφεις) αυτό υποθέτω ότι είναι από κάποιου άλλου είδους προέλευση. Δεν δικαιολογείται πιστωτικό μόνο κατά 60€ ενώ υπάρχει ποσό 700€ που υπερκαλύπτει την δόση σου. Κανονικά έπρεπε να έχει γίνει όπως έγραψε παραπάνω ο Faethon. Έλεγξε στην ανάλυση της εξόφλησης της απαίτησης  του συγκεκριμένου ειδοποιητηρίου πώς έχει προκύψει συνολικά/αναλυτικά η εξόφλησή του αν είναι π.χ. μόνο από καταβολή ή αθροιστικά από καταβολή και πίστωση και προσπάθησε να καταλάβεις συνδυαστικά με την προέλευση, με τις ημερομηνίες που αναγράφονται εκεί καθώς και με τις ημερομηνίες των καταβολών (από την αντίστοιχη καρτέλα) από που έχει προκύψει/προέλθει αυτό το 60άρι που αναφέρεις.
ΑΝ δεν βγάλεις άκρη ίσως κάποια επικοινωνία με τον ΕΦΚΑ να είναι αναπόφευκτη ... στον βαθμό βεβαία που θες να μάθεις τι έχει γίνει ...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Στις καταβολές στα πιστωτικά υπόλοιπα δεν αναφέρει τίποτα, το ποσό όμως των 700 ευρώ αναγράφεται σαν πιστωτικό στην εκκαθάριση και δεν έχει μειωθεί κατά 60 ευρώ που πλήρωσα λιγότερα τον προηγούμενο μήνα...

Ζήτησα τον συμψηφισμό αυτό πριν από 2 μήνες ακριβώς και από τα 3 τελευταία ειδοποιητήρια μόνο στο προηγούμενο το ποσό οφειλής ήταν μειωμένο κατά 60 ευρώ... Στην συγκεκριμένη πληρωμή φαίνεται μόνο καταβολή 125 ευρώ και δεν λέει τίποτε για τα 60 ευρώ από πιστωτικό.

Προφανώς και θέλω να βγάλω άκρη πού είναι τα 700 ευρώ μου!

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.