Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

2 ώρες πριν, georgegaleos said:

Ενημερωτικά την ασφαλιστική ικανότητα την διόρθωσαν ---μετά από τα πήγεν' έλα στις ημερομηνίες .... απ' ότι φαίνεται--- σε 28/2/2021 για όσους πληρούν τις προϋποθέσεις.

αποκλειστικά μισθωτός απο τον μάρτιο του 2018 και εξακολουθεί να εμφανίζει 30/06/2020

περίεργο μου φαίνεται....

Edit: Ενημερωτικά, αφού περίμενα κάνα 15λεπτο μέχρι να μιλήσω με ΕΦΚΑ, με ενημέρωσαν οτι υπέυθυνο για την ασφαλιστική ικανότητα είναι το Ταμείο και όχι ο ΕΦΚΑ (ΟΚ....) . Σε επικοινωνία στη συνέχεια με τοπικό γραφείο ΤΣΜΕΔΕ μου είπαν να μην δίνω σημασία.....θα ανανεωθεί ξανά.....
κάποιος άλλος μισθωτός ας μας ενημερώσει 

Edited by Alex259
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μία κάπως πιο σύνθετη απορία. Είμαι μισθωτός του δημοσίου και παράλληλα ελ. επαγγελματίας. Στο μισθωτό κομμάτι, ο εργοδότης μου καταβάλλει 246,09 ευρώ το μήνα και εγώ 203,96 ευρώ (μέσω ΕΑΠ). Ποιά ασφαλιστική κατηγορία πρέπει να επιλέξω στον ΕΦΚΑ ως ελ. επαγγελματίας; Αν επιλέξω χαμηλή (απ'όσο κατάλαβα δε γίνεται χαμηλότερη από 2η, εφόσον στην Περίπτωση 1η της σελίδας του ΕΦΚΑ γράφει : Για το χρονικό διάστημα αυτό οι ελάχιστες εισφορές δεν μπορούν να υπολείπονται του ποσού της 2ης ασφαλιστικής κατηγορίας.) χάνονται οι επιπλέον εισφορές που καταβάλλει ο εργοδότης μου; (Ως επιπλέον εισφορές εννοώ τη διαφορά ανάμεσα στο ποσό στον πίνακα του ΕΦΚΑ και στις εισφορές που καταβάλλονται στο μισθωτό κομμάτι. π.χ. στη 2η η διαφορά είναι 450,05 - 252 = 198,05 ευρώ) Βάσει του πίνακα στη σελίδα του ΕΦΚΑ θα μπορούσα να επιλέξω και 5η κατηγορία; (Εφόσον στο μισθωτό κομμάτι καταβάλλονται 246,09 + 203,96 = 450,05 ευρώ και στην 5η κατηγορία του πίνακα βλέπω ότι πρέπει να καταβάλλονται κατ' ελάχιστο 435 ευρώ). Περιττό να σας πω ότι στο 1555 δε μπορούσαν καν να μου απαντήσουν στην απορία αυτή και δεδομένου ότι πρέπει να απαντήσουμε μέχρι τις 13/3/2020 θα ήθελα την άποψή σας.

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι τα φώτα σας για όποιον γνωρίζει ....Πως υπολογίζεται η τελική σύνταξη για παλιούς ασφαλισμένους ( π.χ. 30 έτη με παλιές εισφορές )  και ποία κατηγορία συμφέρει να επιλέξουμε ?

 

Σε συνέχεια του του προηγούμενου ερωτήματος μου : .....Για δυνατούς λύτες ......

https://www.protothema.gr/files/2020-02-19/analogistiki-meleti.pdf

Ως συντάξιμες αποδοχές για τον υπολογισμό του ανταποδοτικού μέρους σύνταξης κύριας ασφάλισης λαμβάνεται ο μέσος όρος αποδοχών του ασφαλισμένου καθ’ όλη τη διάρκεια του ασφαλιστικού του βίου.

Ειδικά για τους αυτοαπασχολούμενους λαμβάνονται υπόψη οι ασφαλιστικές κατηγορίες, βάσει των οποίων καταβλήθηκαν εισφορές καθ’ όλο το χρόνο ασφάλισης του ασφαλισμένου ως το 2016 και από το 2017 και μετά το εισόδημα, το οποίο υπόκειταισε εισφορές καθ’ όλη την υπόλοιπη διάρκεια του ασφαλιστικού τους βίου.

Για τον υπολογισμό του ανταποδοτικού μέρους της σύνταξης ως συντάξιμες αποδοχές λαμβάνονται υπόψη οι υπολογιζόμενες σύμφωνα με τις ειδικότερες ανωτέρω προβλέψεις από το έτος 2002 και έως την υποβολή της αίτησης συνταξιοδότησης.

 Σε κάθε περίπτωση για τον υπολογισμό των συντάξιμων αποδοχών λαμβάνονται υπόψη οι αποδοχές/εισόδημα του ασφαλισμένου για κάθε ημερολογιακό έτος, προσαυξαυνόμενες κατά τη μεταβολή του μέσου ετήσιου γενικού δείκτη τιμών καταναλωτή της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής.

Η προσαύξηση των συντάξιμων αποδοχών για το διάστημα από το 2021 και εφεξής διενεργείται με βάση το δείκτη μεταβολής μισθών, που υπολογίζεται από την ΕΛΣΤΑΤ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 3/3/2020 at 7:42 ΜΜ, Coroner said:

Συνάδελφοι μία κάπως πιο σύνθετη απορία. Είμαι μισθωτός του δημοσίου και παράλληλα ελ. επαγγελματίας. Στο μισθωτό κομμάτι, ο εργοδότης μου καταβάλλει 246,09 ευρώ το μήνα και εγώ 203,96 ευρώ (μέσω ΕΑΠ). Ποιά ασφαλιστική κατηγορία πρέπει να επιλέξω στον ΕΦΚΑ ως ελ. επαγγελματίας; Αν επιλέξω χαμηλή (απ'όσο κατάλαβα δε γίνεται χαμηλότερη από 2η, εφόσον στην Περίπτωση 1η της σελίδας του ΕΦΚΑ γράφει : Για το χρονικό διάστημα αυτό οι ελάχιστες εισφορές δεν μπορούν να υπολείπονται του ποσού της 2ης ασφαλιστικής κατηγορίας.) χάνονται οι επιπλέον εισφορές που καταβάλλει ο εργοδότης μου; (Ως επιπλέον εισφορές εννοώ τη διαφορά ανάμεσα στο ποσό στον πίνακα του ΕΦΚΑ και στις εισφορές που καταβάλλονται στο μισθωτό κομμάτι. π.χ. στη 2η η διαφορά είναι 450,05 - 252 = 198,05 ευρώ) Βάσει του πίνακα στη σελίδα του ΕΦΚΑ θα μπορούσα να επιλέξω και 5η κατηγορία; (Εφόσον στο μισθωτό κομμάτι καταβάλλονται 246,09 + 203,96 = 450,05 ευρώ και στην 5η κατηγορία του πίνακα βλέπω ότι πρέπει να καταβάλλονται κατ' ελάχιστο 435 ευρώ). Περιττό να σας πω ότι στο 1555 δε μπορούσαν καν να μου απαντήσουν στην απορία αυτή και δεδομένου ότι πρέπει να απαντήσουμε μέχρι τις 13/3/2020 θα ήθελα την άποψή σας.

 

Συνάδελφε, χωρίς να έχω μελετήσει στοχευμένα για το θέμα που θίγεις, νομίζω ότι θα ήταν παράλογο να αγνοηθούν οι συντάξιμες αποδοχές ως μισθωτός τη στιγμή που γίνονται οι εισφοροδοτήσεις κανονικά από εργοδότη και εργαζόμενο μόνο και μόνο επειδή επιλέχθηκε μία κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία ως αυταπασχολούμενος.
Βρίσκομαι και εγώ σε παρόμοια θέση με εσένα και επέλεξα 1η κατηγορία (με αφήνει το σύστημα) και ο λόγος είναι ότι αν για κάποιο λόγο σταματήσω την έμμισθη σχέση (π.χ. με άδεια άνευ αποδοχών) θα ήθελα να μην επιβαρυνθώ παραπάνω μέχρι να ξαναέχω το δικαίωμα να επιλέξω κατηγορία.

Edited by andreas-p
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@venezia

από το παράδειγμα 1 (σελ 11) του συνημμένου και την αναπλήρωση Βρούτση προκύπτουν οι υπολογισμοί στο xls για παλαιούς ασφαλισμένους

στα έτη 2017-19 συμπληρώνονται οι αντίστοιχες αποδοχές εφκα και στα  επόμενα οι νέες κλάσεις

με αποποίηση ευθύνης

 

σενάριο υπολογισμού σύνταξης 2020.xlsx Γνωστοποίηση διατάξεων άρ.28 ν.4387-2016.pdf

Edited by zxgr
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η χθεσινή ενημέρωση-παρουσίαση του κ. Κουτσολάμπρου που οργάνωσαν ο σύλλογος συμβολαιογράφων και ο σύλλογος δικηγόρων Θεσσαλονίκης και που αφορά και εμάς ως μηχανικούς, είναι κατατοπιστική και απαντά σε πολλά από τα παραπάνω τεθέντα ερωτήματα συναδέλφων. Όποιος θέλει το παρακολουθεί, συνδεόμενος στον παρακάτω σύνδεσμο.

https://www.youtube.com/watch?v=X1_UMrTMA68&feature=youtu.be

 

 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.