Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Αν τα συντάξιμα σου ειναι 35 έτη * 12μήνες =420μηνες.

Θα σου μειώσει τη σύνταξη (1/420)*0.25=0.0005 τριχες σου λεω.

Αλλά ότι έγραψα..

Παράθεση

ας επιδοτούσαν τις ασφαλιστικές εισφορές για 3 μήνες ούτε 600Ε, ούτε voucher, ούτε τίποτα..

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, katrmp said:

https://www.capital.gr/oikonomia/3442166/tethikan-se-efarmogi-ta-metra-ton-6-8-dis-euro-oli-i-pnp

Ti σημαίνει παρακάτω το (εφόσον το επιλέξουν) ??? Που θα το επιλέξουμε?

Η μείωση των ασφαλιστικών εισφορών δεν εφαρμόζεται σε περίπτωση επιλογής υπαγωγής στο μέτρο παράτασης καταβολής ασφαλιστικών εισφορών"

Έλα ντε?

Link to comment
Share on other sites

@laxanos, Για το

14 minutes ago, laxanos said:

Ti σημαίνει παρακάτω το (εφόσον το επιλέξουν) ??? Που θα το επιλέξουμε?

θα σε καλύψει πλήρως στο Άρθρο δέκατο όγδοο, η τρίτη παράγραφος.

Για το 

14 minutes ago, laxanos said:

Η μείωση των ασφαλιστικών εισφορών δεν εφαρμόζεται σε περίπτωση επιλογής υπαγωγής στο μέτρο παράτασης καταβολής ασφαλιστικών εισφορών"

λογικό θα έλεγα είναι να μην έχεις ΚΑΙ μείωση κατά 25% αν επιλέξεις να τις πληρώσεις άτοκα κλπ κλπ  ύστερα από κάποιους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

@georgegaleos το εχω δεί το άρθρο. Αρα αυτό σημαίνει οτι οποιος κάνει αίτηση εργάνη χάνει το δικαιώμα να πληρώσει το 75%? Γιατί με αυτό τον τρόπο μπαίνει σε αναστολή?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα κάτι τέτοιο (το ξέρω ότι το κατάλαβες).

Αλλά ούτε με την (αχρείαστη ?) αίτηση μας στην ΕΡΓΑΝΗ προκύπτει ότι υπάρχει αναστολή. Αναστολή έχουν συγκεκριμένες επιχειρήσεις και την έχουν (την αναστολή 😀...αν και σε παρένθεση και με φατσούλα εξακολουθεί να ακούγεται περίεργο) με κρατική εντολή. Επίσης ούτε και για αυτές προκύπτει (εκτός αν σε αυτές μου διαφεύγει κάτι, αλλά και αν μου διαφεύγει δεν μας αφορά) ότι δεν μπορούν να επωφεληθούν της έκπτωσης.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

.. είτε πάνε κατά διόλου ...

σε κάθε περίπτωση το ταξίδι μετράει όχι ο προορισμός 😏

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αναστολή ασφαλιστικών εισφορών κατά τα άλλα, αλλά μια χαρά την τσίμπησε τη μηνιαία δοσούλα μου στη ρύθμιση το ΤΣΜΕΔΕ. 21:00 βγαίνω μπαλκόνι για χειροκρότημα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.