Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Προσωπικά, πλήρωσα χθές τα 165 (1η κατηγορία με εκπτωση). Σήμερα ήδη ενημερώθηκε η πληρωμή στον ΕΦΚΑ αλλά ακόμη ούτε αυτή ούτε του Γενάρη έχουν συμπεριληφθεί
στην εξόφληση. Πλήρωσα μέσω ibank ΕΤΕ

Link to comment
Share on other sites

Μια απ' τα ιδια.

Εξοφλημένο φαίνεται μόνο το ειδοποιητήριο Δεκεμβρίου (πληρωμή Ιανουάριο)

Του Ιανουαρίου, ενω φαίνεται η ημ. κατάθεσης, δεν το δείχνει εξοφλημένο.

Του Φεβρουαρίου που πληρώθηκε χθες, δεν είναι καν στη λίστα

Οι πληρωμές μου γίνονται μέσω Alpha web banking

Edited by coulis
Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι ότι το έκαναν να "κολλάει" επίτηδες. Γνώριζαν ότι το ηλεκτρονικό σύστημα ήταν ανεπαρκές για να αντιμετωπίσει την ειδική έκτακτη περίπτωση του π.χ. 220/165 και όταν σιγουρευτούν ότι είναι ικανό να αναλάβει την κατάσταση ικανά θα το "ξεκολλήσουν".

Το ΕΤΕΑΕΠ πάντως τα "ρούφηξε" τα χρήματα πιθανότατα με το παλιό σύστημα σα να μη τρέχει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι, 

ερώτηση: έχω πληρώσει τις εισφορές του Ιανουαρίου από τις 18/03/2020. Η πληρωμή μου φαίνεται στην ενότητα καταβολές, αλλά δεν έχει συμπεριληφθεί στην εξόφληση.

Επειδή μου φαίνεται μεγάλο το διάστημα σε σχέση με τους προηγούμενους μήνες, συμβαίνει και σε άλλους αυτό ή έχω εγώ κάποιο πρόβλημα;

Υποθέτω είναι λόγω αλλαγής του συστήματος και των κωδικών πληρωμών, αλλά θα ήθελα μια επιβεβαίωση.

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, venezia said:

Μου έβαλες δύσκολα τώρα... Αν είναι τόση λίγη η διαφορά τότε ποιά είναι η διαφορά σύνταξης π.χ. από την κατηγορία 1 με 6 ?

40 έτη είναι 480 μήνες εισφορών. Συνεπώς μηνιαία διαφορά επί τον αριθμό μηνών που συμβαίνει το συγκεκριμένο γεγονός θα δώσει ως αποτέλεσμα την τελική διαφορά των κλάσεων. Ο Μπάρλος γράφει για μηνιαία διαφορά. Κανονικό καταβαλλόμενο vs μειωμένο κατά 25%.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.