Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

8 λεπτά πριν, kmimi said:

Να στο ετεαεπ δεν είχε εκπτωση

Ναι δεν είχε έκπτωση, αλλά στο ειδοποιητήριο του ΕΤΕΑΕΠ κάτω-κάτω γράφει ότι η έκπτωση ΦΕΒ και ΜΑΡ 2020 θα γίνει εκκαθαριστικά...ό,τι και όπως και όποτε σημαίνει το εκκαθαριστικά...θέλω να πω ότι δεν είμαι σίγουρος ότι νομιμοποιούμαστε να καταβάλουμε το 75% των εισφορών μας του ΕΤΕΑΕΠ...καλά εγώ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ούτε με την τηλεφωνική παραίνεση του ΕΦΚΑ που έγινε προς τον συνάδελφο παραπάνω θα ήμουν ανακουφισμένος αλλά αυτό είναι ένα άαααλλο θέμα...😊

Link to comment
Share on other sites

Πως θα γίνει στην εκκαθάριση όταν ξέρω συναδέλφους που πληρώνουν το κανονικό ΕΦΚΑ και που προφανώς θέλουν το ίδιο και στο ΕΤΕΑΕΠ; 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, pirsogiannis said:

Ναι δεν είχε έκπτωση, αλλά στο ειδοποιητήριο του ΕΤΕΑΕΠ κάτω-κάτω γράφει ότι η έκπτωση ΦΕΒ και ΜΑΡ 2020 θα γίνει εκκαθαριστικά...ό,τι και όπως και όποτε σημαίνει το εκκαθαριστικά...θέλω να πω ότι δεν είμαι σίγουρος ότι νομιμοποιούμαστε να καταβάλουμε το 75% των εισφορών μας του ΕΤΕΑΕΠ...καλά εγώ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ούτε με την τηλεφωνική παραίνεση του ΕΦΚΑ που έγινε προς τον συνάδελφο παραπάνω θα ήμουν ανακουφισμένος αλλά αυτό είναι ένα άαααλλο θέμα...😊

Εγω πάντως δεν μιλησα τηλεφωνικώς αλλά με μειλ τα οποία τα έχω και για αποδείξεις. Μιλουσα με μια υπάλληλο του εφκα Θεσσαλονίκη η οποία έγραφε με κεφαλαία, ήταν αγενής κ είχε πρόβλημα με το συντακτικό. Τσατισμενη φανερά για την ενόχλησή μου. Συγγνώμη που την κούρασα με 3 μειλ

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι ντροπή για το ΕΤΕΑΕΠ να μην μπορεί να εκδώσει ειδοποιητήρια με μειωμένες εισφορές όπως σωστά ο ΕΦΚΑ.

Παρανομούν μη εφαρμόζοντας υπουργική απόφαση! Ο προϊστάμενος υπουργός τι γνώμη έχει? Ακόμα κάνει tour στα κανάλια?

Μάλλον έχουν διαλυθεί λόγω της υπαγωγής τους στον ΕΦΚΑ................

 

Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2020 at 2:21 ΜΜ, coulis said:

ΣΗΜΕΡΙΝΟ

"Ασφαλιστικές εισφορές κύριας σύνταξης μισθωτών που υπάγονται στην ασφάλιση του e-ΕΦΚΑ

Κοινοποιήθηκε μία νέα εγκύκλιος από το Υπ. Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων.
 
Αναλυτικά:

"Σας γνωρίζουμε ότι με τις διατάξεις του άρθρου 34 του ν.4670/2020 (Α' 43) αντικαθίσταται το άρθρο 38 του ν.4387/2016, όπως αυτό ίσχυε, και επέρχονται επιμέρους μεταβολές στο καθεστώς ασφαλιστικών εισφορών κύριας σύνταξης των μισθωτών που υπάγονται στην ασφάλιση του e-ΕΦΚΑ.

Επισημαίνουμε, ότι το βασικό πλαίσιο ως προς το καθεστώς υπολογισμού των ασφαλιστικών εισφορών μισθωτών δεν μεταβάλλεται, και συνεπώς οι μισθωτοί ασφαλισμένοι του e-ΕΦΚΑ εξακολουθούν να καταβάλλουν για την κύρια σύνταξη εισφορά ύψους 20% (6,67% για τον ασφαλισμένο και 13,33% για τον εργοδότη).


Ειδικότερα προβλέπονται τα εξής:"

https://www.taxheaven.gr/news/48399/asfalistikes-eisfores-kyrias-syntaxhs-misowtwn-poy-ypagontai-sthn-asfalish-toy-e-efka

Παιδιά συγχωράτε με για τη σύγχυση, τώρα το είδα αυτό. Αυτό αναφέρεται στον τρόπο υπολογισμού εισφορών ΕΦΚΑ για το 2020, ότι τελικά θα είναι πάλι με ποσοστό 20% και ακυρώνουν τη φάση με τις ασφαλιστικές κατηγορίες (220€ στην 1η , 165€ αυτους τους μηνες με την επκτωση?) ?

Ή είναι κάτι εντελώς άσχετο;

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@s2117

"Ασφαλιστικές εισφορές κύριας σύνταξης μισθωτών που υπάγονται στην ασφάλιση του e-ΕΦΚΑ"

Το άρθρο που παραθέτεις αφορά τους μισθωτούς!

Οι μη μισθωτοί πάνε με τις νέες ασφαλιστικές κλάσεις όπως γράφεις στο τέλος.......

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,

έχει συμβεί σε κάποιον να έχει πληρωμένους όλους τους μήνες μέχρι και σήμερα και να τα εμφανίζει ως οφειλές

από τον Φεβρουάριο και μετά συμβαίνει αυτό, παρόλο που πλήρωσα τα ποσά (220 + 2χ165) όπως έπρεπε (με το νέο RF)

να σημειώσω ότι έχω επιλέξει (προφανώς) 1η κατ.

θα πρέπει να ανησυχώ, γιατί και άλλες φορές αργεί να δείξει εκκαθάριση, αλλά αυτή τη φορά το παράκαναν...

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η μειωμένη καταβολή Φεβρουαρίου (165 ευρώ) είχε προθεσμία πληρωμής την 10/04/20. Υπάρχει λέτε καμιά περίπτωση παράτασης? (έτσι ώστε να πληρωθούν μέχρι 05/05/20 δύο 165αρια μαζί με του Μαρτίου)

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.