Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

56 λεπτά πριν, Roy_Hobbs said:

Η μειωμένη καταβολή Φεβρουαρίου (165 ευρώ) είχε προθεσμία πληρωμής την 10/04/20. Υπάρχει λέτε καμιά περίπτωση παράτασης? (έτσι ώστε να πληρωθούν μέχρι 05/05/20 δύο 165αρια μαζί με του Μαρτίου)

Μάλλον δεν προβλέπεται αλλά υπάρχει μια μικρή περίπτωση να μπερδευτεί το σύστημα και να το δεχτεί έτσι.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι για να πληρώσεις μειωμένη εισφορά Μαρτίου (165 ευρώ), θα πρέπει να έχεις εξοφλήσει το Φεβρουάριο και να πληρώσεις για Μάρτιο μέχρι 05/05. Το ζήτημα είναι ότι η μειωμένη εισφορά Φεβρουαρίου ίσχυε μέχρι 10/04. Συνεπώς, αν κάποιος δεν έχει πληρώσει το Φεβρουάριο, θα πρέπει να πληρώσει τώρα 220 ευρώ (για το Φεβρουάριο), έτσι ώστε μετά να μπορεί να πληρώσει 165 ευρώ για το Μάρτιο. Έλεγα μήπως δινόταν καμιά παράταση για τη μειωμένη εισφορά Φεβρουαρίου που ίσχυε μέχρι 10/04...

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Σε προηγούμενο ποστ μου, είχα αναφέρει ότι δεν μου ήρθε ποτέ το ειδοποιητήριο για το μήνα Φεβρουάριο. Να ενημερώσω για όσους είχαν το ίδιο θέμα, ότι σήμερα είδα ειδοποιητήριο για τον Μάρτιο. Για τον Φεβρουάριο με ξέχασαν. Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

αν πας Ηλεκτρονικές υπηρεσίες -> Υποχρεώσεις κοινωνικής ασφάλισης -> Εισφρορές θα βρεις στο κάτω μέρος το ειδοποιητήριο που ψάχνεις

Link to comment
Share on other sites

On 30/4/2020 at 11:04 ΜΜ, dred_13 said:

Σε προηγούμενο ποστ μου, είχα αναφέρει ότι δεν μου ήρθε ποτέ το ειδοποιητήριο για το μήνα Φεβρουάριο. Να ενημερώσω για όσους είχαν το ίδιο θέμα, ότι σήμερα είδα ειδοποιητήριο για τον Μάρτιο. Για τον Φεβρουάριο με ξέχασαν. Τι να πω...

Αν θυμάμαι ειχες πει ότι ειχες και μισθωτές υπηρεσίες τον Γενάρη. Αν κάλυψες τις κατώτατες εισφορές από εκεί λογικό να λην σου βγήκε ειδοποιητήριο για τον Φλεβάρη (αφορά στον Γενάρη).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο είναι ότι λογιστικά δεν έχει εξοφληθεί τίποτα και για τους εμπρόθεσμους. Βλέπω χρήματα στις καταβολές αλλά οι οφειλές είναι ακόμα 660. Αν και πιθανόν να λάβουν υπόψη τους τις ημερομηνίες καταβολών και να κυλήσει όπως προβλέπεται.

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο site του εφκα αναρτήθηκαν οι βεβαιώσεις εξόφλησης εισφορών, φορολογικής χρήσης του 2019. Λογικά θα πρέπει πράξει το ίδιο και το ΕΤΕΑΕΠ σιγά-σιγά..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.