Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

4 ώρες πριν, steve aris said:

Και μη χειρότερα.........  Ας εργαστούν να ενημερώσουν  τα αρχεία τους...... Εμείς αν προσέλθουμε στα γραφεία τους (αν μας δεχθούν δηλαδή) πως θα συμβάλλουμε δηλαδή??

ΥΓ: Ναι βεβαίως μπορείς, αλλά θα πρέπει να πας στο ΙΚΑ

Αυτό το τρώω εις την μάπα τα τελευταία 25 χρόνια...

Απλά έλεγα μπας και...

Link to comment
Share on other sites

οι οφειλές του 2020 εμφανίζονται σαν "Μη Βεβαιωμένες Οφειλές" στον Πίνακα των Οφειλών.

δεν έχουν συμπεριληφθεί στην εξόφληση παρ' όλο που έχουν καταβληθεί εμπρόθεσμα και εμφανίζονται στον Πίνακα των Καταβολών.

 

ξέρει κάποιος για ποιο λόγο δεν τις έχουν συμπεριλάβει τόσο καιρό;;

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Tasos P said:

οι οφειλές του 2020 εμφανίζονται σαν "Μη Βεβαιωμένες Οφειλές" στον Πίνακα των Οφειλών.

δεν έχουν συμπεριληφθεί στην εξόφληση παρ' όλο που έχουν καταβληθεί εμπρόθεσμα και εμφανίζονται στον Πίνακα των Καταβολών.

 

ξέρει κάποιος για ποιο λόγο δεν τις έχουν συμπεριλάβει τόσο καιρό;;

 

Θα εμφανισθούν , μην ανησυχείς αφού είναι πληρωμένες . Το σύστημα είναι θετικό στο κορονοϊό και αναρρώνει ....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αν πάω να βγάλω ασφαλιστική ενημερότητα από το e-efka μου εμφανίζει οφειλές προς ΕΦΚΑ. Είναι πληρωμένες αλλά δεν συμπεριλαμβάνονται στην εξόφληση. Υποθέτω ότι για αυτό το κάνει.

Συμβαίνει και σε άλλους αυτό;

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, hkamp said:

Αν πάω να βγάλω ασφαλιστική ενημερότητα από το e-efka μου εμφανίζει οφειλές προς ΕΦΚΑ. Είναι πληρωμένες αλλά δεν συμπεριλαμβάνονται στην εξόφληση. Υποθέτω ότι για αυτό το κάνει.

Συμβαίνει και σε άλλους αυτό;

Μίλησα με ΕΦΚΑ (ΤΣΜΕΔΕ).

Δε βγάζει ούτε στο άμεσο μέλλον θα βγει από το σύστημα.

Για να βγάλουμε:

1/ Πάμε εδώ https://www.efka.gov.gr/el/e-ephka-menoyme-spiti

2/ Πατάμε πιο κάτω 

image.png.446ecea1e76f54e86f61782fb65f7e44.png

3/ Μπαινουμε με taxis και ΑΜΚΑ

4/ Πατάμε "Νέα αίτηση"

image.png.d51015685882fc397b782fb3ebb4a5ee.png

5/ Βάζουμε τα παρακάτω (προσοχή στην έδρα μας)

image.png.1da8f3700bb6f8de8c617faf15a4a20a.png

6/ Γράφουμε το αίτημα δλδ εκδοση ασφαλιστικής ΕΦΚΑ (ΤΣΜΕΔΕ) και βάζουμε και αριθμό fax για καλό και για κακό (Θεσσαλονίκη τα στέλνουν με fax)! Και βεβαια κινητό τηλέφωνο να μπορούν να επικοινωνήσουν.

 

Με αυτό τον τρόπο με εξυπηρέτησαν μέσα σε 1-2 ημέρες την προηγούμενη εβδομάδα για:

- Ασφαλιστική ενημερότητα 

- Διόρθωση στοιχείων της καρτέλας μου του ΕΦΚΑ

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το γράψαμε στο θέμα που υπάρχει και στις ειδήσεις, θα πρέπει μάλλον να προστεθεί κι εδώ. Την λύση που πρότεινε ο συνάδελφος Γρηγόρης παραπάνω, έκανα κι εγώ προχτές, την επομένη το πρωί(χτες δλδ) ήρθε η ενημερότητα στο μειλ και ακολούθως όταν ξαναδοκίμασα αίτηση στον e-efka μέσα από την καρτέλα μου (όχι απ'το "μένουμε σπίτι" του εφκα) το σύστημα είχε "ξεμπουκώσει" και έδινε βεβαίωση.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, hkamp said:

Κι όμως Γρηγόρη. Έχει ήδη αρχίσει να βγάζει ασφαλιστικές ενημερότητες αυτόματα.

Επιβεβαιώνω... 

(προχτές βέβαια που ειχα δοκιμάσει δεν έβγαζε)

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις να δεις μέχρι ποιον μήνα έχεις πληρώσει και φυσικά δεν βγάζεις άκρη.

Στο ατελείωτο ******** που ονομάζεται ΕΦΚΑ (και ΕΤΕΑΕΠ φυσικά) αν δεν κρατάς σημειώσεις σε τεφτέρι τι πληρώνεις και πότε, απλά πετάς λεφτά στον κουβά μέχρι να αξιωθούν να κάνουν κάποια εκκαθάριση.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το δοκίμασα κι εγώ και πλέον βγάζει κανονικά ασφαλιστική ενημερότητα. Το πρόβλημα των πρώτων ημερών με το ΤΣΜΕΔΕ λύθηκε χωρίς να χρειαστεί κάποια παρέμβαση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.