Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω υπαχθεί στην παρ.9 άρθρ.39 και στην κεντρική σελίδα του ΕΦΚΑ μου βγάζει τα παρακάτω στην ασφαλιστική ικανότητα:

Παράθεση

 

Κατάσταση: Ασφαλισμένος

Ισχύει μέχρι: 30/06/2020

 

 

Είχα διαβάσει, παλιότερα στο παρόν άρθρο, ότι έχει συμβεί και σε κάποιους άλλους, αλλά σε αυτούς είχε ανανεωθεί με τη σωστή ημερομηνία (το ίδιο και σε έναν συνάδελφο μου).

Πρέπει να κάνω κάτι, ή συμβαίνει και σε άλλους και θα ανανεωθεί (πριν τη λήξη);

Οι ασφαλιστικές εισφορές πληρώνονται κανονικά.

 

Ευχαριστώ

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Για το ΕΦΚΑ δεν ανησυχώ γτ έχει βγεί και 29 με λήξη 30 στο παρελθόν. Το ΕΤΕΑΕΠ με παραξενεύει γιατί συνήθως βγαίνει αρκετά νωρίς μέσα στο μήνα.

Αλλά πιστεύω ότι θα γίνει η σχετική εκκαθάριση ίσως για τις εκπτώσεις 25% που προβλέπονται για οποιον θέλει κλπ κλπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλει προσοχή το θέμα για όποιον προτίθεται να πληρώσει και να μην χάσει την έκπτωση του 25% . Η πληρωμή πρέπει να γίνει εμπρόθεσμα μέχρι 29/5 άσχετα αν δεν έχει εκδοθεί το ειδοποιητήριο ακόμα . Υπάρχει πάντα πιθανότητα βέβαια , να εκδώσουν τα  ειδοποιητήρια την τελευταία μέρα με μεταγενέστερη εμπρόθεσμη πληρωμή τον Ιούνιο.

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω δεν προκύπτει απο πουθενά. Άλλωστε και τις 2 προηγούμενες φορές που εφαρμόστηκε το 25% η προθεσμία εμπρόθεσμης πληρωμής είχε επεκταθεί
πέραν του τέλους του εκάστοτε μήνα. Άρα, θεωρώ ότι δε χρειάζεται πανικός και απλά περιμένουμε. Χωρίς ειδοποιητήριο κατ εμέ είναι λάθος η όποια πληρωμή πόσο μάλλον 
δε η πληρωμή με έκπτωση η οποία εν τέλει μπορεί να μείνει και στα χαρτιά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το ΕΤΕΑΕΠ, γνωρίζετε αν είναι λογικό που δεν έχω πληρώσει ποτέ και δεν έχω λάβει κανένα ειδοποιητήριο? Τώρα κλείνω ένα χρόνο με ανοιχτά βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

57 λεπτά πριν, xenokratis said:

Όσον αφορά το ΕΤΕΑΕΠ, γνωρίζετε αν είναι λογικό που δεν έχω πληρώσει ποτέ και δεν έχω λάβει κανένα ειδοποιητήριο? Τώρα κλείνω ένα χρόνο με ανοιχτά βιβλία.

Σε χρεωνουν κανονικα....Ειχα το ιδιο προβλημα οταν πρωτογραφτηκα...Πηγαινε απο εκει να κανεις ρυθμιση....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, laxanos said:

Το παραπάνω δεν προκύπτει απο πουθενά. Άλλωστε και τις 2 προηγούμενες φορές που εφαρμόστηκε το 25% η προθεσμία εμπρόθεσμης πληρωμής είχε επεκταθεί
πέραν του τέλους του εκάστοτε μήνα. Άρα, θεωρώ ότι δε χρειάζεται πανικός και απλά περιμένουμε. Χωρίς ειδοποιητήριο κατ εμέ είναι λάθος η όποια πληρωμή πόσο μάλλον 
δε η πληρωμή με έκπτωση η οποία εν τέλει μπορεί να μείνει και στα χαρτιά.

laxanos , Το ότι δίνεται παράταση την τελευταία στιγμή το ανέφερα κι εγώ . H επισήμανση ήταν για να μην χαθεί η έκπτωση αλλά και για να αποφευχθούν ταλαιπωρίες . Δες και το παρακάτω άρθρο.

https://www.euro2day.gr/news/economy/article/2017274/poioi-emeinan-horis-eidopoihthria-kai-ekptosh-apo.html

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ πληρώνω χωρίς ειδοποιητήριο. Εκτιμώ , πάντως, πως οι δόσεις του 17 και του 18 πρέπει να πληρωθούν στις προκαθορισμένες ημερομηνίες....

Edited by gelastos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Δεν είναι ταχυδρομείο που έχασε το ειδοποιητήριο. Όταν το σύστημα της υπηρεσίας δεν ειδοποιεί το πιθανότερο είναι ότι η υπηρεσία δεν απαιτεί. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.