Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

12 λεπτά πριν, venezia said:

Η πληρωμή γίνεται και χωρίς ειδοποιητήριο με το νέο RF . Αν δεν είσαι σε διακανονισμό καμία ανησυχία .

Καθυστέρησαν  για να τα βγάλουν με έκπτωση 25% όπως και στον ΕΦΚΑ .

( Για την  καθυστέρηση του ΕΦΚΑ φυσικά αστειεύτηκα , είναι όπως λέμε : το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις ? )

Σ' ευχαριστώ. Θα έχει έκπτωση δηλαδή και το ΕΤΕΑΕΠ. Μάλιστα... 

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω κάτι να γίνει, καθώς δεν ειδοποιήθηκα εγκαίρως ότι τις εισφορές του Μαρτίου του 2020 έπρεπε να τις είχα πληρώσει ως 5 Μαίου του 20, χάνω την έκπτωση. Τώρα μπορεί να γίνει κάτι??

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. δεν πλήρωσα ακόμα τις 2 δόσεις αναδρομικά ΕΤΕΑΕΠ, καθώς τα πληρώνω μαζι με την τρέχουσα εισφορά ως ενιαίο ποσό και για να μην γίνει κανα μπέρδεμα και γιατί δεν βγήκε ανακοίνωση με τα ποσά για τα ανδρομικά. Προτείνετε να τα πληρώσω τώρα ή να περιμένω να βγει η τρέχουσα Απριλίου του ΕΤΕΑΕΠ? Εσείς τι κάνατε? υπάρχει περίπτωση να μπουν τόκοι καθυστέρησης πληρωμής? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν, tzitzikas said:

καλησπέρα. δεν πλήρωσα ακόμα τις 2 δόσεις αναδρομικά ΕΤΕΑΕΠ, καθώς τα πληρώνω μαζι με την τρέχουσα εισφορά ως ενιαίο ποσό και για να μην γίνει κανα μπέρδεμα και γιατί δεν βγήκε ανακοίνωση με τα ποσά για τα ανδρομικά. Προτείνετε να τα πληρώσω τώρα ή να περιμένω να βγει η τρέχουσα Απριλίου του ΕΤΕΑΕΠ? Εσείς τι κάνατε? υπάρχει περίπτωση να μπουν τόκοι καθυστέρησης πληρωμής? ευχαριστω

Τώρα η προθεσμία έληξε, όποτε περίμενε το ειδοποιητήριο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

μήπως γνωρίζετε αν υπάρχει δυνατότητα να βρούμε από το idika παλιότερα ειδοποιητήρια πληρωμής (π.χ. 12/2019)???

Edited by kafros77
το βρηκα!
Link to comment
Share on other sites

31/5 σήμερα. Δεν υπάρχουν ειδοποιητήρια. Λέτε να μας τη φέρουν με το 25% αν δεν μυρίσουμε τα νύχια μας να βάλουμε -25% χωρίς ειδοποιητήριο;

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ανησυχώ, αφού δεν εκδόθηκαν ακόμα ειδοποιητήρια θα δώσουν παράταση είτε με εκτυπωμένη νέα ημερομηνία πάνω τους είτε με απόφαση παράτασης από τον υπουργό.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι λέω είναι το πιθανότερο, αλλά επειδή δεν έχω τον χρόνο να διαβάζω όλες τις διατάξεις, δεν ξέρω αν κάπου προβλέπεται έκπτωση μόνο αν γίνει μέχρι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος περιέχει την εξής παράγραφο που νομίζω θα έπρεπε να μας κάνει να είμαστε χαλαροί ".Με απόφαση του Υπουργού Εργασίας και Κοινωνικών Yποθέσεων δύναται να καθορίζονται η διαδικασία, ο τρόπος και ο χρόνος επιλογής, καθώς και ειδικότερα θέματα για την εφαρμογή του παρόντος."

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.