Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Είμαι μισθωτή μηχανικός με κλειστά βιβλία από το 2016. Για προσωπικούς λόγους θα παραιτηθώ. Επειδή έχω χαθεί στη μετάφραση των χιλιάδων νόμων , δικαιούμαι να γραφτώ ΟΑΕΔ? Ασφαλιστικά πώς θα ειμαι καλυμμένη? Θα οφείλω σε εφκα? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@amouriki http://www.oaed.gr/documents/10195/1862770/ΟΑΕΔ+ΛΙΣΤΑ+ΠΑΡΟΧΩΝ.pdf/41e3d1d0-b31b-4439-b2cc-6ca39908aa08

Επίδομα Ανεργίας: Το βασικόμηνιαίο επίδομα ανεργίας ανέρχεται στα 399,25 ευρώ γιαδιάστημα από 80 έως 300 μέρες, συν τις ενισχύσεις εορτών. Για κάθε προστατευόμενομέλος της οικογένειας προσαυξάνεται κατά 10%. Δικαιούχοι είναι οι εγγεγραμμένοι άνεργοι στο μητρώο του ΟΑΕΔ που είτε 1) έχουν απολυθεί, 2) έχουν λήξει οι συμβάσειςορισμένου χρόνου, ή 3) βρίσκονται σε επίσχεση εργασίας, και πληρούν τις προϋποθέσειςτων ημερών ασφάλισης. Επιδοτούμενοι άνεργοι της ΕΕ μπορούν να μεταφέρουν στηνΕλλάδα το επίδομα τους για διάστημα έως 3 μήνες.

Αν καλύπτεις τον ελάχιστο αριθμό ετήσιων ενσήμων για παροχή ασφάλειας, τότε θα δικαιούσαι ασφάλεια υγείας μέχρι το 02/2021 (μπες στην καρτέλα σου ΕΦΚΑ και τσέκαρε τι αναφέρει ως προς την ημερομηνία που ήδη έχεις). Δες όμως και αυτό: http://www.oaed.gr/paroches-astheneias-kai-iatropharmakeutikes-perithalpses

Όχι, πλέον με τον ΕΦΚΑ, για τα διαστήματα ανεργίας δεν μπορείς να πληρώνεις εισφορές όπως επί ΤΣΜΕΔΕ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό να φαίνεται στον ΕΦΚΑ ότι οφείλω τις εισφορές από την αρχή του έτους; Τις πληρώνω κανονικά και εμπρόθεσμα με το νέο RF αλλά δεν έχει περαστεί καμιά εξόφληση. Συμβαίνει και σε άλλους;

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, chtrig said:

Είναι φυσιολογικό να φαίνεται στον ΕΦΚΑ ότι οφείλω τις εισφορές από την αρχή του έτους; Τις πληρώνω κανονικά και εμπρόθεσμα με το νέο RF αλλά δεν έχει περαστεί καμιά εξόφληση. Συμβαίνει και σε άλλους;

Άλλο "οφείλω τις εισφορές" και άλλο "δεν έχει περαστεί καμιά εξόφληση"..Εάν στην καρτέλα "Καταβολές" βλέπεις κανονικά όλες τις πληρωμές σου και απλά δεν έχει τικάρει ο ΕΦΚΑ το κουτάκι "Συμπεριλήφθηκε στην εξόφληση" μην σε απασχολεί παραπάνω...κάποια στιγμή θα τα περάσουν😀

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο η Χριστίνα. Πήγαινε δες αν εμφανίζονται πληρωμένα τα ποσά. Λογικά ναι. Υποχρεώσεις κοιν.ασφ.----καταβολές. Και γενικά, αν πληρώνεις πολλές μαζί να γράφεις στην αιτιολογία πχ 3*220 (γεν φεβρ μαρτ 2020)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μια ερώτηση γιατί έχω χαθεί. Είχα ανοιχτά βιβλία απο  06/2008-03/2020  (μπλοκάκι). Ανήκω στην κατηγορία των μη μισθωτών και θέλω να διακόψω την ασφάλιση μου στο ΕΦΚΑ και να βγω σε ταμείο ανεργίας που θεωρητικά το δικαιούμαι και κάποια στιγμή όταν συνεργαστώ με κάποιο γραφείο στο μέλλον να επιλέξω ξανά ταμείο (ικα ή τσμεδε).

Θέλω να ρωτήσω τα εξής και όποιος γνωρίζει ας με διαφωτίσει παρακαλώ γιατί δεν βγάζω άκρη με το όλο σύστημα ή αν έχει καταφερει καποιος να κάνει την όλη διαδικασία ας δώσει ένα "χέρι" βοηθείας. 

Έστειλα mail εν μέσω κορονοϊού στο τσμεδε να ρωτήσω για την διαδικασία του αν μπορώ να βγω σε ταμείο ανεργείας. Μου απάντησαν το εξης: σε συνέχεια του από 20/05/2020 μηνύματός σας, σας γνωρίζουμε ότι για την διαγραφή σας από την ασφάλιση του ΕΦΚΑ (πρώην ΕΤΑΑ/κλάδος Κύριας Ασφάλισης/ΤΣΜΕΔΕ), σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 20 του Ν.4488/2017, θα πρέπει να συμπληρώσετε και να στείλετε ηλεκτρονικά, την αίτηση που σας επισυνάπτουμε και την διακοπή εργασιών από την ΔΟΥ,  Η απόφαση διαγραφής σας θα αποσταλεί ταχυδρομικώς. Σχετικά με την διαγραφή της ασφάλισής σας από τον ΕΦΚΑ/ΕΤΕΑΕΠ, θα πρέπει να επικοινωνήσετε με τον αρμόδιο φορέα ΕΦΚΑ/ΕΤΕΑΕΠ.

Κατανοώ ότι χρειάζεται να κάνω την διαδικασία διαγραφής και απο το μητρώο του τσμεδε. και απο το εφκα προκειμένου να πάω μετά και στον οαεδ. πάνω στην αίτηση είχε σημειωμένο αν έχει γίνει και διαγραφή απο τεε. (αυτό φαντάζομαι δεν είναι υποχρεωτικό). Μετά τι κάνω; περιμένω να έρθει η διαγραφή μου (όταν το θυμηθούν απο τσμεδε) για να την πάω σαν δικαιολογητικό στον οαεδ. και λέω όταν θυμηθούν γιατί φίλη που παντρευτηκε προ διετίας και διαγράφηκε απο τσμεδε και μπήκε στο ταμείο του αντρα της δεν έχει πάρει ακόμη βεβαίωση διαγραφής.

Επίσης, αν γίνει διακοπή γνωρίζετε μέχρι πότε θα μπορώ να γράφω ιατρικές συνταγές κτλ? (στο εφκα λέει μέχρι 09/20)

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Πλήρωσα εμπρόθεσμα, χωρίς να έχει βγει ειδοποιητήριο, (θα βγει στο τελος του μήνα), η πληρωμη αυτή φαντάζομαι δεν χάνεται?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, zulumpo said:

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Πλήρωσα εμπρόθεσμα, χωρίς να έχει βγει ειδοποιητήριο, (θα βγει στο τελος του μήνα), η πληρωμη αυτή φαντάζομαι δεν χάνεται?

Ευχαριστώ

Κανονικά λειτουργεί ως κουμπαράς. Ό,τι μπει θα χρησιμοποιηθεί όταν χρειάζεται. Το αν το εμπιστεύομαι να μην κάνει ποτέ λάθος είναι άλλο ερώτημα βέβαια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, ChristinaK said:

Άλλο "οφείλω τις εισφορές" και άλλο "δεν έχει περαστεί καμιά εξόφληση"..Εάν στην καρτέλα "Καταβολές" βλέπεις κανονικά όλες τις πληρωμές σου και απλά δεν έχει τικάρει ο ΕΦΚΑ το κουτάκι "Συμπεριλήφθηκε στην εξόφληση" μην σε απασχολεί παραπάνω...κάποια στιγμή θα τα περάσουν😀

Αυτό συμβαίνει όντως, παρόλα αυτά στην Καρτέλα "Οφειλές" εμφανίζονται όλες οι μηνιαίες εισφορές από την αρχή του 2020. Το πρόβλημα συνεχίζει από την αρχή του έτους και ενώ έκανα υπομονή ότι κάποια στιγμή η καρτέλα θα ενημερωθεί, αυτό δεν έχει συμβεί μέχρι τώρα και άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια :) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.