Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

3 ώρες πριν, curzondax said:

Κανονικά λειτουργεί ως κουμπαράς. Ό,τι μπει θα χρησιμοποιηθεί όταν χρειάζεται. Το αν το εμπιστεύομαι να μην κάνει ποτέ λάθος είναι άλλο ερώτημα βέβαια.

Μπα, δεν είναι και σίγουρο.

Ο κουμπαράς μου με το παλιό RF (προ επιλογής ΑΚ) παραμένει ως πιστωτικό υπόλοιπο χωρίς να έχει πιστωθεί σε καμία νέα οφειλή.

Βέβαια δεν έχει γίνει και καμία εκκαθάριση πληρωμών  με το νέο RF οπότε περιμένουμε.

Πλέον το παρακολουθούμε καθαρά ως πείραμα και για διασκέδαση. Έχει ένα σασπένς το όλο θέμα, πως να το κάνουμε......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, argonautis said:

Μπα, δεν είναι και σίγουρο.

Ο κουμπαράς μου με το παλιό RF (προ επιλογής ΑΚ) παραμένει ως πιστωτικό υπόλοιπο χωρίς να έχει πιστωθεί σε καμία νέα οφειλή.

Βέβαια δεν έχει γίνει και καμία εκκαθάριση πληρωμών  με το νέο RF οπότε περιμένουμε.

Πλέον το παρακολουθούμε καθαρά ως πείραμα και για διασκέδαση. Έχει ένα σασπένς το όλο θέμα, πως να το κάνουμε......

Θεωρώ τον νέο κωδικό πληρωμής ως διαφορετικό κουμπαρά. Ίσως και να αναφέρεται σε άλλο λογαριασμό τράπεζας.

Θα μπορούσαν προφανώς να κάνουν ό,τι θέλουν με μεταφορές αν το επιλέξουν.

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, curzondax said:

Κανονικά λειτουργεί ως κουμπαράς. Ό,τι μπει θα χρησιμοποιηθεί όταν χρειάζεται. Το αν το εμπιστεύομαι να μην κάνει ποτέ λάθος είναι άλλο ερώτημα βέβαια.

στο ΕΤΕΑΕΠ όταν προπληρώσουμε, το ποσό πάει να αποπληρώσει τα αναδρομικά του 2017 και 2018, δεν μένει μέσα για την επόμενη δόση του τρέχοντα ή του επόμενου μήνα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, Tasos P said:

στο ΕΤΕΑΕΠ όταν προπληρώσουμε, το ποσό πάει να αποπληρώσει τα αναδρομικά του 2017 και 2018, δεν μένει μέσα για την επόμενη δόση του τρέχοντα ή του επόμενου μήνα.

Ναι έτσι φαίνεται να είναι. Αν και αν δεν κάνω λάθος δίνει τουλάχιστον προτεραιότητα στην αποπληρωμή των τρεχόντων, το οποίο είναι σημαντικό με τις COVID εκπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

για μηχανικό απασχολούμενο για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα μόνο σε ΝΠΔΔ που λόγω ποσού εμπίπτει στην περίπτωση απαλλαγής από ΦΠΑ (και κατ' επέκταση τήρησης βιβλίων) το ύψος των ασφαλιστικών εισφορών υπολογίζεται ως το άθροισμα των ασφαλιστικών εισφορών για σύνταξη, υγεία, ΟΑΕΔ, επικουρική κι εφάπαξ με την 1η κατηγορία (εφόσον προηγουμένως δεν είχε επιλεγεί κάποια μεγαλύτερη)? Ή με διαφορετικό τρόπο?

Πέρα απ' αυτό, γνωρίζει κάποιος συνάδελφος ποια η διαδικασία καταβολής? Ενημερώνεις σχετικά ΕΦΚΑ για αλλαγή κατάστασης κι εκδίδεται ειδοποιητήριο όπως και για τους ελεύθερους επαγγελματίες?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω το εξής θέμα

όλες οι Καταβολές που αντιστοιχούν στον 1/2020 και μετά εμφανίζονται ότι ΔΕΝ έχουν "Συμπεριληφθεί στην Εξόφληση" είναι unchecked (στην τελευταία στήλη)

και στις Οφειλές εμφανίζουνται όλες οι Εισφορές από τον 1/2020 και μετά ως "Μη Βεβαιωμένες Οφειλές"

φυσικά έχω καταβάλει όλα τα ποσά κανονικά,

τι σημαίνει αυτό, προφανώς ότι δεν έχει γίνει έλεγχος/εκκαθάριση για τις Καταβολές/Πληρωμές των Ασφαλισμένων από τον 1/2020 και μετά ;;

έχει κάποιος άλλος Συνάδελφος το ίδιο θέμα; 

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το έχουμε όλοι αυτό. Εφόσον στις καταβολές υπάρχουν καταχωρημένες οι πληρωμές σου (έστω χωρίς τικ) νομίζω δε χρειάζεται να ανησυχείς (-ούμε).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ανακοινώθηκαν τα νέα μέτρα προστασίας του ΕΦΚΑ από τους ασφαλισμένους του. Διαβάστε εδώ...

https://www.efka.gov.gr/el/anakoinoseis/anakoinose-50

Για να ζήσουν αυτοί καλά κι εμείς χειρότερα.......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.