Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

καλησπέρα συνάδελφοι (όχι του ΕΦΚΑ)

και γω το ίδιο πρόβλημα (από 1-1-20) έχω

καλά τα ζωίδια εκεί μέσα θα εκκαθαρίσουν καμιά εισφορά....

δηλαδή τι πρέπει να κάνουμε...

τελικά (ντρέπομαι που το παραδέχομαι), αλλά οι άχρηστοι του σύριζα, τουλάχιστον εκκαθάριζαν στο μήνα πάνω, οι άξιοι και καλά του κούλη, κουλάθηκαν φαίνεται..

πέρα από τις μπούρδες... πως / ποιοι μπορούν να πιέσουν?? δε πάει άλλο αυτό, από Σεπτέμβρη (λόγω έξαρσης κορωνοιού κλπ) θα μας έχουν κλείσει τελείως την πόρτα... το βρήκαμε τώρα

Link to comment
Share on other sites

On 7/11/2020 at 1:17 PM, gelastos said:

Ανακοινώθηκαν τα νέα μέτρα προστασίας του ΕΦΚΑ από τους ασφαλισμένους του. Διαβάστε εδώ...

https://www.efka.gov.gr/el/anakoinoseis/anakoinose-50

Για να ζήσουν αυτοί καλά κι εμείς χειρότερα.......

αυτό ισχύει και για το ΤΣΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ στην Πλατεία Κλαυθμώνος;;

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, Tasos P said:

αυτό ισχύει και για το ΤΣΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ στην Πλατεία Κλαυθμώνος;;

Υποθέτω πως ναι... Θέλω να πάω προς τα εκεί, αλλά ..... και μόνο στην ιδέα, με πιάνει πονοκέφαλος...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, gelastos said:

Υποθέτω πως ναι... Θέλω να πάω προς τα εκεί, αλλά ..... και μόνο στην ιδέα, με πιάνει πονοκέφαλος...

Ποια ιδέα; Ότι μπορεί να πας και να μην σε δεχτούν και να πάει ο χρόνος σου χαμένος;;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Tasos P said:

Ποια ιδέα; Ότι μπορεί να πας και να μην σε δεχτούν και να πάει ο χρόνος σου χαμένος;;

Αυτό είναι το λιγότερο. Να πάω, να με δεχθούν και να πάρω απάντηση του τύπου "Μετά από 3 χρόνια, δεν έχουμε επεξεργαστεί την αίτησή σας. Το πότε θα το κάνουμε είναι άγνωστο. Ελάτε ξανά σε ένα χρόνο και βλέπουμε. Και αν τελικά αποφασίσουμε να σας διαγράψουμε αναδρομικά από 1/1/2017, μην μας κάνετε αγωγή."

Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2020 at 8:20 ΜΜ, Ghostrider said:

Όχι, πλέον με τον ΕΦΚΑ, για τα διαστήματα ανεργίας δεν μπορείς να πληρώνεις εισφορές όπως επί ΤΣΜΕΔΕ.

Εμένα μου έρχεται κανονικά ειδοποιητήριο ως άνεργος και πληρώνω κανονικά εφκα. Και ετεαεπ έρχεται αλλά αυτό δεν το πληρώνω.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, dred_13 said:

Εμένα μου έρχεται κανονικά ειδοποιητήριο ως άνεργος και πληρώνω κανονικά εφκα. Και ετεαεπ έρχεται αλλά αυτό δεν το πληρώνω.

Προφανώς έχεις ανοικτά βιβλία, οπότε για αυτό σου έρχεται ειδοποιητήριο.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, acomaedo said:

Προφανώς έχεις ανοικτά βιβλία, οπότε για αυτό σου έρχεται ειδοποιητήριο.

Για τον ΕΦΚΑ έχει ανοιχτά βιβλία. Αν κρίνω από την προσωπική μου εμπειρία που έχω στείλει αίτημα διαγραφής λόγω διακοπής επιτηδεύματος εδώ και > 2 χρόνια και για τον ΕΦΚΑ φαίνομαι ακόμα αυταπασχολούμενος, η πραγματικότητα με την εικονική πραγματικότητα του ΕΦΚΑ απέχει κάποια χρόνια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2020 at 8:20 ΜΜ, Ghostrider said:

 

Όχι, πλέον με τον ΕΦΚΑ, για τα διαστήματα ανεργίας δεν μπορείς να πληρώνεις εισφορές όπως επί ΤΣΜΕΔΕ.

Δηλαδή αν κάνεις διακοπή εργασιών είσαι υποχρεωμένος να μην πληρώνεις ΕΦΚΑ; Δεν υπάρχει η έννοια της προαιρετικής ασφάλισης, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, andreas-p said:

Δηλαδή αν κάνεις διακοπή εργασιών είσαι υποχρεωμένος να μην πληρώνεις ΕΦΚΑ; Δεν υπάρχει η έννοια της προαιρετικής ασφάλισης, σωστά;

αν κάνεις διακοπή εργασιών μπορείς να συνεχίσεις να ασφαλίζεσαι γενικά στον ΕΦΚΑ και όχι στον ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ,

πρέπει να κάνεις αίτηση στον ΕΦΚΑ (σκέτο) για αυτό.

το είχα ρωτήσει στον ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ πριν 2 χρόνια και αυτό μου απάντησαν.

 

Η προαιρετική ασφάλιση στον ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ ίσχυε μέχρι τον Δεκέμβριο του 2017 για όσους Μηχανικούς ασφαλίζονταν στο ΤΣΜΕΔΕ αλλά δεν είχαν κάνει έναρξη εργασιών

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.