Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Είναι προφανές πως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Τον dred_13 δεν τον γνωρίζω. Δεν έγραψε ούτε αν είναι νέος συνάδελφος (ίσως αυθαίρετα θεώρησα πως είναι) ούτε πότε δούλεψε ως μισθωτός (πάλι αυθαίρετα θεώρησα πως έχει δουλέψει ως μισθωτός μετά την 13/9/2017 έστω και μία φορά). Εγώ ήμουν αυτός που έγραψε πως δέχονται ακόμα αιτήσεις για την προαιρετική ασφάλιση του νόμου 4488. Προφανώς και όσοι δεν έχουν δουλέψει ως μισθωτοί ή δεν έχουν ανοίξει βιβλία μετά την 13/9/2017, εμπίπτουν στις προϋποθέσεις και θα πρέπει να πάνε να κάνουν αίτηση. Προσωπικά υπέθεσα πως ο dred_13 έχει δουλέψει ως μισθωτός μετά την 13/9/2017. Αν αυτό ισχύει, αυτό που καταλαβαίνω διαβάζοντας τους νόμους και τις εγκυκλίους, είναι πως ίσως μπορεί να καλύψει το χρονικό διάστημα από 13/9/2017 μέχρι την ημερομηνία έναρξης μισθωτής εργασίας, κάνοντας αίτηση για την προαιρετική του 4488. Επειδή, όμως αυτή η προαιρετική χρησιμοποιείται μία και μόνο φορά, δεν μπορεί να καλύψει τα υπόλοιπα χρονικά διαστήματα που ήταν ανασφάλιστος (από την λήξη της 1ης μισθωτής εργασίας μέχρι σήμερα ή την ημερομηνία έναρξης της επόμενης μισθωτής εργασίας). Εάν καταλαβαίνω λάθος και όσα έγραψα στις 5 τελευταίες σειρές δεν ισχύουν, πραγματικά θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει που κάνω λάθος. Κανείς άσφαλτος...

Είναι επίσης προφανές πως ο dred_13 μπορεί να χρησιμοποιήσει τις γενικές διατάξεις την προαιρετικής ασφάλισης. Εγώ ήμουν αυτός που έδωσε το σχετικό σύνδεσμο. Υπάρχει όμως ο παρακάτω όρος

"εφόσον η αίτηση υποβάλλεται εντός έτους από την τελευταία ασφάλιση, αρκούν 5 έτη ασφάλισης (1.500 ημέρες) εκ των οποίων τουλάχιστον ένα έτος (300 ημέρες) εντός της τελευταίας πενταετίας πριν την υποβολή της αίτησης. Σε κάθε άλλη περίπτωση απαιτούνται απαιτείται να έχετε πραγματοποιήσει 10 έτη στην υποχρεωτική ασφάλιση (3.000 ημέρες)"

που νέοι συνάδελφοι πιθανόν δεν τον καλύπτουν. Αυτό ακριβώς υπέθεσα για τον dred_13. Επίσης, επειδή η γενική προαιρετική ασφάλιση μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο 3 φορές στον επαγγελματικό βίο του καθενός, είναι λογικό να μην αξίζει η χρήση της για πολύ λίγους μήνες.

Edited by gelastos
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, phil1980 said:

τί είναι αυτά που ακούγονται εδώ μέσα ρε παιδιά....????

δηλαδή όποιος έχει κλειστά βιβλία, δε δικαιούται ασφάλισης???

το νόμο (του μπούρδα) κατρούγκαλου τον έχει διαβάσει κανείς που τα γράφει αυτά ???

και εγώ έχω κλείσει βιβλία από 010115 και πλήρωνα κανονικά τσμέδε και από 010117 έκανα προαιρετική, εγκρίθηκε εννοείται και πληρώνω κανονικά εισφορές...

μη λέμε πράγματα που τρομοκρατούν τον κόσμο έτσι απλά...

 

Καλό θα ήταν να μιλάμε με δεδομένα και να μην παραπληροφορούμε. Ο γενικός κανόνας είναι πως όποιος δεν έχει ανοιχτά βιβλία σε ΔΟΥ, δεν δικαιούται ασφάλισης. Βλέπε νόμο 4488, άρθρο 20, παράγραφος 1. Από εκεί και πέρα υπάρχουν ειδικές περιπτώσεις και σχετικά έγγραφα που καλύπτουν τις κάθε περιπτώσεις. Για το άλλο θέμα, τώρα. Επειδή κι εγώ είμαι στην ίδια ακριβώς κατάσταση, έχεις έγγραφο από τον ΕΦΚΑ πως η αίτησή σου έχει εγκριθεί; Εγώ τους ζητάω σχετικό έγγραφο εδώ και 3 χρόνια και δεν μου δίνουν τίποτα. Αντιθέτως πριν 5 μήνες που ρώτησα, μου είπαν πως η αίτησή μου δεν έχει καν επεξεργαστεί. Αν έχεις τέτοια βεβαίωση, θα σε παρακαλέσω θερμά να τη σκανάρεις και να την ανεβάσεις εδώ, χωρίς προσωπικά στοιχεία εννοείται, για να την τρίψω στη μούρη κάποιων υπαλλήλων.

Link to comment
Share on other sites

και έγγραφο + βεβαίωση από ΤΣΜΕΔΕ για ΑΣΕΠ (για να λογαριαστούν αυτά τα + 2 χρόνια ως προυπηρεσία) - απλά τα έκανα κατευθείαν και μου την έβγαλαν - υπόψην ότι τη ζητούν την προαιρετική στο ΤΣΜΕΔΕ για να δώσουν και αυτά τα χρόνια ως εμπειρία

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι,

το θέμα των εισφορών και τί θα μας αναγνωριστεί ως συντάξιμος χρόνος (ή τι θα μας επιστραφεί, πλην υγειονομικής) είναι θέμα του μέλλοντος (εάν ζούμε όλοι) και μέχρι τότε θα έχουν αλλάξει ακόμα πολλά ..... (ίσως σε 10 χρόνια ή 15 να γίνονται και με ένα κλικ.... λέω εγώ τώρα)

το ζήτημα είναι ότι πρέπει ΤΩΡΑ να σταματήσει αυτή η μπούρδα της μη εκκαθάρισης των πληρωμένων εισφορών γιατί σε λίγο καιρό:

1. θα έχουν κλείσει και οι τελευταίες πόρτες που χτυπάμε (και καλά ραντεβού λόγω covid)

2. μπορεί τα ζωίδια να καταλογίσουν (και καλά το σύστημα αυτόματα...) + ΤΟΚΟΥΣ  !!

αυτά....

p.s. εάν ξέρει κάποιος εάν χρειάζεται και στο ΕΤΕΑΕΠ αίτηση για προαιρετική (ή το παίρνει"αυτόματα" από το ΕΦΚΑ) του κερνάω:

1. τη βενζίνη μέχρι κέντρο πήγαινε-έλα

2. το πάρκινγκ (δεν μπαίνω σε ταξι, μετρό κλπ. μέχρι να βρεθεί εμβόλιο)

3. τον καφέ και τα τσιγάρα μέχρι να βγάλω άκρη εκεί...

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, phil1980 said:

και έγγραφο + βεβαίωση από ΤΣΜΕΔΕ για ΑΣΕΠ (για να λογαριαστούν αυτά τα + 2χρόνια ως προυπηρεσία) - απλά τα έκανα κατευθείαν και μου την έβγαλαν

Αυτό που έγραψα ισχύει. Σε παρακαλώ θερμά να σκανάρεις το έγγραφο, χωρίς προσωπικά στοιχεία, και ή να το αναρτήσεις εδώ ή να μου το στείλεις με ΠΜ.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, ydraulikos said:

ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ

Καλησπέρα στην ομάδα.Δεν είναι πολύ απλά τα πράγματα και το άσχημο είναι ότι δεν ξέρει ούτε ο ΕΦΚΑ ούτε το υπουργείο να μας απαντήσει και μάλλον πρέπει να παίξει σε τηλεοπτικές εκπομπές το θέμα για να κουνηθούν....γιατί στο ΤΕΕ ασχολούνται μόνο με την ανάπτυξη...Να σας μεταφέρω την προσωπική μου εμπειρία. Αυτοαπασχολούμενος από 2005 ως το 2018 με πληρωμένες όλες τις εισφορές μέχρι την τελευταία μέρα.Το 2018 διορίζομαι στο δημόσιο.Παρότι στέλνω στον ΕΦΚΑ τη διακοπή εργασιών σε ΔΟΥ ο ΕΦΚΑ συνεχίζει και με έχει στο μητρώο μη μισθωτών αλλά ως μισθωτό-αυτοαπασχολούμενο μέσα στο 2018 που κατέβαλλε τις εισφορές το δημόσιο .Για προσωπικούς λόγους από το 2019 ως σήμερα είμαι σε άδεια άνευ αποδοχών.Στο σύστημα του e ΕΦΚΑ λοιπόν εμφανίζομαι για το 2019 ως αυτοαπασχολούμενος (παρότι τους προσκόμισα το έγγραφο της άδειας άνευ αποδοχών που θα απέστειλαν σε Αθήνα)  και οφείλω όλο το 2019 και το ά εξάμηνο του 2020 ως μη βεβαιωμένες οφειλές αυτοαπασχολούμενου αλλά και κάτι ψιλολόγια που δεν κατάλαβα πώς προέκυψαν (15 ευρώ επί 5 δόσεις για το 2018) έχουν βεβαιωθεί και στο ΚΕΑΟ! Σε επανειλημμένα μέηλ αλλά και αιτήσεις με αριθμό πρωτοκόλλου αν μπορώ να καταβάλλω εγώ εισφορές όσο είμαι σε άνευ αποδοχών δεν μου απαντούν.Η απάντηση στο τηλέφωνο είναι πως μόνο στα κεντρικά στην Αθήνα ξέρουν...Στο 2020 αυτά

Νομίζω ότι οι μηχανικοί της επαρχίας είμαστε καταδικασμένοι ως προς την εξυπηρέτηση για τα ασφαλιστικά. Τα περιφερειακά γραφεία έχουν καταντήσει πρακτορεία αποστολής εγγράφων και στο κεντρικό με το ρυθμό που προχωράνε δεν ξέρω και εγώ πόσα δωμάτια με χαρτούρα προς επεξεργασία θα έχουν γεμίσει.

Σίγουρα κάτι πρέπει να αλλάξει στη διαδικασία. Αλλά δε βλέπω καμία βούληση ούτε από την πολιτική ηγεσία ούτε από τους εκπρόσωπούς μας.

Edited by andreas-p
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τα ειδοποιητήρια του ΕΦΚΑ (Ιουνίου 2020) γνωρίζει κάποιος εάν θα εμπεριέχουν την έκπτωση εμπρόθεσμης πληρωμής?....δεν έχουν αναρτηθεί ακόμη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.