Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

11 λεπτά πριν, tzitzikas said:

καλησπέρα. η σελίδα του ΕΤΕΑΕΠ για ΤΡΕΧΟΥΣΑ ΕΙΣΦΟΡΑ ΙΟΥΛΙΟΣ 2020 μου γράφειι 0,00Ε στην σελίδα. Δείτε την συνημμένη εικόνα.΄Μόνο για τα αναδρομικά μου βγάζει ποσα. Γιατι??  Αυριο λήγει η προθεσμία και θα ήθελα να ξέρω τι πρέπει να πληρώσω. γνωρίζει κανείς?ευχαριστω

 

Στο topic του ΕΤΕΑΕΠ το εχουμε πει και αναμενουμε

https://www.michanikos.gr/forums/topic/55480-εισφορές-πρόνοιας-ετεαεπ-αλλαγές-από-1119/?do=findComment&comment=1075409

Edited by coulis
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tzitzikas said:

καλησπέρα. η σελίδα του ΕΤΕΑΕΠ για ΤΡΕΧΟΥΣΑ ΕΙΣΦΟΡΑ ΙΟΥΛΙΟΣ 2020 μου γράφειι 0,00Ε στην σελίδα. Δείτε την συνημμένη εικόνα.΄Μόνο για τα αναδρομικά μου βγάζει ποσα. Γιατι??  Αυριο λήγει η προθεσμία και θα ήθελα να ξέρω τι πρέπει να πληρώσω. γνωρίζει κανείς?ευχαριστω

 

Έκανα μια υπόθεση : Μάλλον έκαναν την εκκαθάριση και για το ΕΤΕΑΕΠ , των 4 μηνών του covid19 , με την έκπτωση 25% , οπότε 4x25%=100% έκπτωση !! ΄οπότε μηδέν υπόλοιπο για Ιούλιο !!

Το ανάρτησα και

εδώ

Link to comment
Share on other sites

ΕΦΚΑ Ιουλίου 2020 βγήκε σε κανέναν;

Ή πάνε να τα βγάλουν μαζί με ΕΤΕΑΕΠ;

Και γιατί τα μ@#$%@α δεν βγάζουν μια ανακοίνωση να ξέρουμε τι παίζει;;;;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, alej said:

ΕΦΚΑ Ιουλίου 2020 βγήκε σε κανέναν;

Ή πάνε να τα βγάλουν μαζί με ΕΤΕΑΕΠ;

Και γιατί τα μ@#$%@α δεν βγάζουν μια ανακοίνωση να ξέρουμε τι παίζει;;;;

Από τηλεφωνική επικοινωνία με έναν από ΕΤΕΑΕΠ μου είπε ότι ετοιμάζονται τα κοινά ειδοποιητήρια ΕΦΚΑ+ΕΤΕΑΕΠ. Υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

On 25/7/2020 at 2:07 ΠΜ, gelastos said:

Τα πράγματα είναι απλά. Για να δικαιούσαι ασφάλισης πρέπει ή να είσαι μισθωτός ή να έχεις ανοιχτά βιβλία στη ΔΟΥ. (ή και τα δύο μαζί). Εφόσον, όταν δεν ήσουν μισθωτός, δεν είχες ανοιχτά βιβλία, δεν δικαιούσαι ασφάλιση στον ΕΦΚΑ. Το ότι πληρώνεις τα ειδοποιητήρια δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Απλά σπαταλάς χρήματα, που ίσως τα δίνουν οι δικοί σου, χωρίς αντίκρισμα. Όταν το τμήμα του ΕΦΚΑ που λέγεται πρώην ΤΣΜΕΔΕ, μπορέσει να εξυπηρετήσει τους ασφαλισμένους του, θα προκύψει το θέμα των κλειστών βιβλίων. Για όλους. Τότε, για να πάρεις πίσω τα χρήματα που έχεις δώσει, θα πρέπει να κάνεις σχετική αίτηση, να περιμένεις έγκριση και να σου καταβάλουν τα χρήματα. Χωρίς όμως να πάρεις ποτέ πίσω το μέρος των εισφορών που έχουν να κάνουν με την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη. Αυτή, όπως ορίζουν οι σχετικοί νόμοι, θεωρείται πως τη χρησιμοποίησες όσο καιρό πλήρωνες τις εισφορές που πλήρωνες. Δυστυχώς, το χρονικό διάστημα για το οποίο ήσουν ανασφάλιστος δεν μπορεί να αναπληρωθεί. Γνωρίζοντας όλα τα παραπάνω, έχεις δύο απλές (!!!) επιλογές. 1) Ανοίγεις βιβλία στη ΔΟΥ, ακόμα και με μηδενικό εισόδημα και πληρώνεις εισφορές στον ΕΦΚΑ. 2) Δεν ανοίγεις βιβλία στην εφορία. Παραμένεις ανασφάλιστος, με ότι αυτό συνεπάγεται, αλλά δεν πληρώνεις εισφορές. Και μία σίγουρη άμεση δράση. Τη Δευτέρα πρωί πρωί πας στο πρώην ΤΣΜΕΔΕ, ενημερώνεις και ενημερώνεσαι, και κάνεις αίτηση για επιστροφή των χρημάτων που έχεις δώσει μέχρι σήμερα. Το σίγουρο είναι πως αυτό που κάνεις αυτή τη στιγμή, είναι εντελώς λάθος. Για όλα τα παραπάνω θεωρώ δεδομένο πως έχεις ενημερώσει το πρώην ΤΣΜΕΔΕ για τα διαστήματα που ήσουν μισθωτός. Ημερομηνίες έναρξης και λήξης. Επίσης θεωρώ δεδομένο πως ήσουν μισθωτός μετά τον Σεπτέμβρη του 2017 (με επιφύλαξη η ημερομηνία, πρέπει να κοιτάξω το νόμο). Αλλιώς, όλα όσα έγραψα τα έγραψα τσάμπα....... Ελπίζω να βοήθησα....

1/2017 με 9/2017 και 11/2018 με 10/2019 ήμουν μισθωτός. Ασφάλεια υγείας ήθελα (να βάλω μέσα και το παιδί κυρίως) και για αυτό συνέχιζα να πληρώνω. Μου είχαν πει από ΤΣΜΕΔΕ κάπου το 2018 ότι θα έπρεπε να είχα κάνει αίτηση για προαιρετική ασφάλιση, αλλά έχουν κάνει και άλλοι και ΚΑΜΙΑ δεν έχει ακόμα εγκριθεί. Ακόμα και πριν μέρες που πήγα, το ίδιο μου είπαν. Όπως μου ανέφεραν (όπως το λέει και ο νόμος) ότι τα ασφάλιστρα υγείας δεν επιστρέφονται (και πολύ λογικό), ενώ τα σύνταξης αν κάποια στιγμή πιάσουν το φάκελό μου για έλεγχο θα επιστραφούν πίσω. Δεν χάνονται αυτά οπότε και δεν με νοιάζει. 

Η επιλογή να ανοίξω βιβλία δεν παίζει σαν δυνατό σενάριο, καθώς χάνω την κάρτα ανεργίας.

Από ΤΣΜΕΔΕ Πάτρας, μου έδωσαν το χαρτί της αίτησης, στο οποίο είτε θα ζητάω να έχω προαιρετική ασφάλιση (με κάθε επιφύλαξη αν τελικά αναγνωριστούν οι εισφορές σύνταξης κάποιααααα στιγμή) είτε όχι. Φυσικά για περισσότερη πληροφορία με παρέπεμψαν στα κεντρικά Αθήνα! Ακόμα περιμένω να απαντήσει κάποιος στα email μου. Σε αντίθεση με το ΕΤΕΑΕΠ, όσο και αν ακούγεται εξωγήινο, με πήρε τηλέφωνο ένα παλικάρι για email που είχα στείλει, και μου διόρθωσε και τις ημερομηνίες που ήμουν μισθωτός και τον υπόλοιπο χρόνο τον έκανε Άνεργος, γιατί κι εκεί μου ερχόντουσαν κανονικά τα ειδοποιητήρια (τα οποία όμως δεν πλήρωνα). 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, dred_13 said:

1/2017 με 9/2017 και 11/2018 με 10/2019 ήμουν μισθωτός. Ασφάλεια υγείας ήθελα (να βάλω μέσα και το παιδί κυρίως) και για αυτό συνέχιζα να πληρώνω. Μου είχαν πει από ΤΣΜΕΔΕ κάπου το 2018 ότι θα έπρεπε να είχα κάνει αίτηση για προαιρετική ασφάλιση, αλλά έχουν κάνει και άλλοι και ΚΑΜΙΑ δεν έχει ακόμα εγκριθεί. Ακόμα και πριν μέρες που πήγα, το ίδιο μου είπαν. Όπως μου ανέφεραν (όπως το λέει και ο νόμος) ότι τα ασφάλιστρα υγείας δεν επιστρέφονται (και πολύ λογικό), ενώ τα σύνταξης αν κάποια στιγμή πιάσουν το φάκελό μου για έλεγχο θα επιστραφούν πίσω. Δεν χάνονται αυτά οπότε και δεν με νοιάζει. 

Η επιλογή να ανοίξω βιβλία δεν παίζει σαν δυνατό σενάριο, καθώς χάνω την κάρτα ανεργίας.

Από ΤΣΜΕΔΕ Πάτρας, μου έδωσαν το χαρτί της αίτησης, στο οποίο είτε θα ζητάω να έχω προαιρετική ασφάλιση (με κάθε επιφύλαξη αν τελικά αναγνωριστούν οι εισφορές σύνταξης κάποιααααα στιγμή) είτε όχι. Φυσικά για περισσότερη πληροφορία με παρέπεμψαν στα κεντρικά Αθήνα! Ακόμα περιμένω να απαντήσει κάποιος στα email μου. Σε αντίθεση με το ΕΤΕΑΕΠ, όσο και αν ακούγεται εξωγήινο, με πήρε τηλέφωνο ένα παλικάρι για email που είχα στείλει, και μου διόρθωσε και τις ημερομηνίες που ήμουν μισθωτός και τον υπόλοιπο χρόνο τον έκανε Άνεργος, γιατί κι εκεί μου ερχόντουσαν κανονικά τα ειδοποιητήρια (τα οποία όμως δεν πλήρωνα). 

θα επανέλθω σε ένα θέμα "παραπληροφόρησης"

1. προαιρετική ασφάλιση έχει εγκριθεί (για μη λέμε "ΚΑΜΙΑ" έτσι απλά) -επισυνάπτω δική μου

2. δεν προϋποθέτει ενεργό μπλοκ (μόνο να τα σκας + να μη χρωστάς), το έχω κλείσει από το 2015

3. το αν (μετά από χρόνια) θεωρήσουν ότι τα καταβεβλημένα χρήματα ήταν "άκυρα" και πρέπει να επιστραφούν, πλην υγείας, εμπίπτει στη σφαίρα της μελλοντολογίας δηλαδή μπούρδες.... (εδώ δεν ξέρουμε τι ξημερώνει αύριο....) προσωπικά δε νομίζω ότι το κράτος θα δώσει μαζεμένα λεφτά πίσω, προτιμά να σου δώσει -κουτσουρεμένη έστω- σύνταξη

αυτά :-)

1.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, phil1980 said:

θα επανέλθω σε ένα θέμα "παραπληροφόρησης"

1. προαιρετική ασφάλιση έχει εγκριθεί (για μη λέμε "ΚΑΜΙΑ" έτσι απλά) -επισυνάπτω δική μου

3.. το αν (μετά από χρόνια) θεωρήσουν ότι τα καταβεβλημένα χρήματα ήταν "άκυρα" και πρέπει να επιστραφούν, πλην υγείας, εμπίπτει στη σφαίρα της μελλοντολογίας δηλαδή μπούρδες.... (εδώ δεν ξέρουμε τι ξημερώνει αύριο....) προσωπικά δε νομίζω ότι το κράτος θα δώσει μαζεμένα λεφτά πίσω, προτιμά να σου δώσει -κουτσουρεμένη έστω- σύνταξη

αυτά :-).

Αδικαιολόγητα επιθετικός ο τόνος σου. Δεν νομίζω ότι προσθέτει τίποτα στο ζήτημα. H "παραπληροφόρηση" δεν είναι τίποτε άλλο από τις απαντήσεις των υπαλλήλων του πρώην ΤΣΜΕΔΕ σε όσους τους έχουν ενοχλήσει για το συγκεκριμένο θέμα. Επί της ουσίας, δες τι γράφει και η συνάδελφος arty_crafty εδώ.

Όπως βλέπεις, έγινε δημόσια παράκληση να αναρτηθούν αντίστοιχα έγγραφα και είσαι ο πρώτος και μοναδικός μέχρι τώρα που έχει απαντήσει. Το ότι εγκρίθηκε σε σένα δεν σημαίνει πως είσαι ο κανόνας αλλά η εξαίρεση. Είναι δεδομένο πως αύριο πρωί είμαι στο πρώην ΤΣΜΕΔΕ με το δικό σου έγγραφο στο χέρι. Να δω τι θα ακούσω κι αύριο......

 

Edited by gelastos
Link to comment
Share on other sites

εμένα μου είχαν πει ότι μέχρι τον Δεκέμβριο του 2017 μπορούσες να κάνεις προαιρετική ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ.

μετά θα έκανες στο ΕΦΚΑ σκέτο όπως μπορεί να κάνει και κάποιος που δεν είναι Μηχανικός, δηλ. μια απλή Αυτασφάλιση.

δεν ξέρω αν μου έλεγαν αλήθεια αλλά αυτό μου είχαν πει

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Tasos P said:

εμένα μου είχαν πει ότι μέχρι τον Δεκέμβριο του 2017 μπορούσες να κάνεις προαιρετική ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ.

μετά θα έκανες στο ΕΦΚΑ σκέτο όπως μπορεί να κάνει και κάποιος που δεν είναι Μηχανικός, δηλ. μια απλή Αυτασφάλιση.

δεν ξέρω αν μου έλεγαν αλήθεια αλλά αυτό μου είχαν πει

 

Σε επαρχιακό ΕΦΚΑ μη μισθωτών μου έδειξαν αίτηση για υπαγωγή στην προαιρετική ασφάλιση του σχετικού νόμου με ημερομηνία αίτησης Φεβρουάριος 2020. Η αίτηση είχε γίνει από συνάδελφο που ήταν Η.Π.Α. και δεν είχε ενημερωθεί για τις αλλαγές. Την αίτηση την δέχθηκαν και την πρωτοκόλλησαν κανονικά. Μου είπαν πως έγινε σε συνεννόηση με τα κεντρικά στην Αθήνα. Από όσα έγραψε και η arty_crafty, της είπαν και αυτής πως μπορούσε να αιτηθεί (και αιτήθηκε) για προαιρετική μετά τον Δεκέμβρη του 2017, παρά το γεγονός πως ο σχετικός νόμος άλλα ορίζει για τις ημερομηνίες. Υπάρχει "άτυπη παράταση". Αυτή ήταν η έκφραση που χρησιμοποίησαν από το επαρχιακό ΕΦΚΑ. Το θέμα είναι να υπάρξει τυπική και επίσημη έγκριση, και όχι "άτυπη έγκριση".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.