Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Πρώτα μπες εδώ:

https://www.idika.org.gr/EteaepServices/

να δεις αν τόσον καιρό εκδίδονταν ειδοποιητήρια επικουρικής/αφάπαξ που αγνοούσες! Αν ναι.... κουράγιο! Αν όχι, κάτι πρόβλημα υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους ! Λόγω του οτι μέχρι και το Φεβρουάριο του 2020 ήμουν στο καθεστώς του άρθρου 9 παρ.39 τα ειδοποιητηρια μου βγάινουν μηδενικά. Παρ όλα αυτά πληρώνω κανονικά τα ποσά στον RF που μου έχιε δοθεί. Τώρα ποιο έιναι το ποσό μαζί με ΕΤΕΑΕΠ όντας σε όλα στην πρώτη ασφαλιστική κατηγορία?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

όντας στην 1η ασφαλιστική κατηγορία τα ποσά είναι:

  • για τον ΕΦΚΑ 210 ευρώ
  • για τον Ειδικό Λογαριασμό Ανεργίας (ΟΑΕΔ) 10 ευρώ
  • για το ΕΤΕΑΕΠ 68.25 ευρώ
Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Panagiotis T. said:

για το ΕΤΕΑΕΠ 68.25 ευρώ

Είναι 68€

[και όχι 68,25€ αυτό ήταν μέχρι και τον Δεκ' 19 όπου υπολογίζονταν με ποσοστά 6,5% επικουρικό και 4% Εφάπαξ/Πρόνοια και με βάση τον κατώτατο μισθό αγάμου 650€, όπου και έβγαινε 650€x(6,5%+4%)=68,25€] 

μετά (από 1/1/2020) [1] μπήκαν οι κλάσεις όπου τα ποσά είναι fix, και για την 1η κλάση τα ποσά είναι Επικουρικό=42€ και Εφάπαξ/Πρόνοια=26€, ήτοι σύνολο 68€.

[1] Αρχικά οι μήνες Ιαν'20, Φεβ'20 και Μαρ'20 υπολογίστηκαν με 68,25€ αλλά μετά (στις 31/5/2020 όπου έγινε μια "μερική εκκαθάριση" του 2020) αφαιρέθηκαν τα 0,25άρια από τους μήνες και πήγαν ως πίστωση στην τελευταία απλήρωτη δόση που είχε ο καθένας από τα αναδρομικά της εκκαθάρισης του ΕΤΕΑΕΠ του 2017.

Edited by georgegaleos
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, voxson said:

Πρώτα μπες εδώ:

https://www.idika.org.gr/EteaepServices/

να δεις αν τόσον καιρό εκδίδονταν ειδοποιητήρια επικουρικής/αφάπαξ που αγνοούσες! Αν ναι.... κουράγιο! Αν όχι, κάτι πρόβλημα υπάρχει.

Σ'ευχαριστώ πολύ... Μπήκα και βρήκα οφειλές 1990€ τις οποίες αγνοούσα! 

Πραγματικά δεν είχα ιδέα. Δε μου είχε έρθει ποτέ ειδοποίηση γι'αυτό από κανέναν. Ελπίζω να μην είναι ληξιπρόθεσμα γιατί μάλλον θα συνεχίσω να τα αγνοώ, μέχρι να... τα έχω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, GregDel said:

Oh my........

Εϊχα διαβάσει για κάποια αναδρομικά αλλά περίμενα να εμφανιστούν στο e-ΕΦΚΑ. Δεν ήξερα ότι έπρεπε να μπω και ΑΛΛΟΥ για να τα βρω. Καλό αυτό που έκαναν τώρα και άργησαν κιόλας, αλλά τα παλιά ας μην τα περιμένουν σύντομα... Έτσι κι αλλιώς όταν πάρω εγώ σύνταξη (είμαι 44 αλλά μόλις 8 χρόνια στο ΤΣΜΕΔΕ) δεν θα μετράει τίποτα απ'αυτά...

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, uptight said:

Μπήκα και βρήκα οφειλές 1990€ τις οποίες αγνοούσα! 

Πραγματικά δεν είχα ιδέα. Δε μου είχε έρθει ποτέ ειδοποίηση γι'αυτό από κανέναν. Ελπίζω να μην είναι ληξιπρόθεσμα γιατί μάλλον θα συνεχίσω να τα αγνοώ, μέχρι να... τα έχω.

Σωστά, περίπου τόσα είναι τα ληξιπρόθεσμα και αφορούν:

α) στις 18 από τις 36 δόσεις για το 2017,

β) στις 18 από τις 36 δόσεις για το 2018,

γ) στους 12 μήνες για το 2019 και

δ) στους 6 μήνες για το 2020

Επίσης στον ΕΤΕΑΠ, υπάρχει και ποσό το οποίο δεν έχει έχει καταστεί ακόμη ληξιπρόθεσμο. Καταβάλλεται και θα συνεχίσει να καταβάλλεται για του επόμενους/υπόλοιπους 18 μήνες (αν υποθετικά ισχύσουν τα μέχρι σήμερα δεδομένα) στον κωδικό RF που ήδη υπάρχει στο ΕΤΕΑΠ [δεν θα εμφανίζονται (αν υποθετικά ισχύσουν τα μέχρι σήμερα δεδομένα) στο νέο ειδοποιητήριο του ΕΦΚΑ]. Το ποσό αυτό αφορά στις υπόλοιπες 18 από τις 36 δόσεις για το 2017 και στις υπόλοιπες 18 από τις 36 δόσεις για το 2018.

Επίσης (αν και μάλλον το γνωρίζεις) ότι πρακτικά (εφόσον ισχύει και στον ΕΤΕΑΕΠ η λογική είσπραξης του του ΕΦΚΑ και εφόσον τα κάθε φορά τρέχοντα ληξιπρόθεσμα δεν βεβαιωθούν στο ΚΕΑΟ), τότε ότι καταβολή γίνεται θα πηγαίνει να εξοφλεί πρώτα τις όποιες υπάρχουσες χρονικά παλαιότερες οφειλές (είτε ως δόση είτε ως προσαύξηση (όταν εμφανισθούν οι προσαυξήσεις ---συνήθως μετά από την τελική εκκαθάριση) και αν περισσέψει ποσό από την όποια καταβολή τότε θα εξοφληθεί και η όποια τρέχουσα δόση από τις τρέχουσες υπόλοιπες από τις 18 που κάθε φορά θα υπάρχουν και αφορούν στα έτη 2017 και 2018. 

Αναφορικά στο ληξιπρόθεσμο των οφειλών, για την σχετική επιβάρυνση δες εδώ. [Εντελώς χοντρικά, με ένα  πολύ-πολύ πρόχειρο υπολογισμό μου, μέχρι και τον Σεπτέμβριο '20 οι προσαυξήσεις για τα παραπάνω α, β, γ, και δ, είναι αντίστοιχα ~25€, ~25€, 85€ και ~10€]

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

@georgegaleos ευχαριστώ πολύ για τη λεπτομερή ανάλυση. Γνωρίζεις αν έχει κάποια σχέση η (μη) πληρωμή των δόσεων αυτών με τρέχοντες διακανονισμούς στο ΤΣΜΕΔΕ; Μέχρι τώρα προσπαθούσα πάση θυσία να είμαι συνεπής με τον ΕΦΚΑ γιατί φοβόμουν για το διακανονισμό του ΤΣΜΕΔΕ. Ο οποίος τόσο καιρό συνεχίζεται κανονικά παρόλο που δεν πληρωνα στον ΕΤΕΑΠ. 

Επίσης, μπορεί να πάνε ΚΕΑΟ οφειλές ύψους 2000€; Νόμιζα ότι μόνο για πάνω από 5000 ασχολούνται.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, uptight said:

Γνωρίζεις αν έχει κάποια σχέση η (μη) πληρωμή των δόσεων αυτών με τρέχοντες διακανονισμούς στο ΤΣΜΕΔΕ;

Δεν το γνωρίζω. Αλλά μπορεί να σου απαντήσει κάποιος που το γνωρίζει.

19 minutes ago, uptight said:

Επίσης, μπορεί να πάνε ΚΕΑΟ οφειλές ύψους 2000€; Νόμιζα ότι μόνο για πάνω από 5000 ασχολούνται.

Αν θυμάμαι έχει γίνει αναφορά ότι πήγαν ΚΕΑΟ πολύ-πολύ μικρότερα ποσά (από αναδρομικά ΤΣΜΕΔΕ αν θυμάμαι μιλάμε για ποσά της τάξης των 2€ !!!! .... των 100€!!!).... Αν το βρω ως ανάρτηση θα την προσθέσω στο παρόν ως edit....αλλά θεωρώ ότι πρέπει να είναι εκκαθαρισμένη ως οφειλή για να πάει ΚΕΑΟ ... δηλαδή δεν νομίζω αν π.χ. υπάρχουν ως οφειλές οι εισφορές του 2019 ή του 2020 να πάνε ΚΕΑΟ. 

Θ ατο δουν και άλλοι συνάδελφοι και θα πουν κάτι... αν γνωρίζουν σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.