Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του ΕΦΚΑ, μου εμφανίζει το εξής:

" Η Υπηρεσία προσωρινά δεν είναι διαθέσιμη καθώς είναι σε εξέλιξη η διαδικασία εκκαθάρισης ασφαλιστικών σας εισφορών έτους 2019.",

οπότε, οσονούπω, θα έχουμε εκκαθάριση για το 2019

 
Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια και σε μένα.

Παρεμπιπτόντως χθες έκανε (μάλλον έλεγχο) στην εκκαθάριση του 2017, σήμερα το πρωί ήταν σε αυτή του 2018 και τώρα που το είδα είναι σε αυτή του 2019.

Το ίδιο είχε γίνει και στην εκκαθάριση του 2018 πέρσι.... περνάει και κάνει έλεγχο μάλλον από όλα τα έτη.

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο και σε εμένα.

καθαρά μισθωτός απο τα μέσα του 2018 και τώρα μου εμφανίζει για ...εκαθάρριση 2019...


επίσης, στην αρχική σελίδα στις Οικονομικές εκκρεμότητες εμφανίζει οτι "Έχετε υπαχθεί στις διατάξεις της παρ.9 άρθρ.39 Ν.4387/2016", το οποίο προφανώς δεν ισχύει.

παρότι μισθωτός και μόνο εξακολουθώ να συνδέομαι 1-2 φορές το μήνα για ...καλό και για κακό..... μάλλον πρέπει να το σταματήσω 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μάλλον σε όλους το εμφανίζει αυτόματα χωρίς να σχετίζεται με το τρέχον εργασιακό καθεστώς του καθενός.

@Alex259, τελευταία φορά που είχες ανοικτά βιβλία είχες υπαχθεί στις διατάξεις της παρ.9 άρθρ.39 Ν.4387/2016? Υποθέτω ότι γι' αυτό στο εμφανίζει το συγκεκριμένο μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, Panagiotis T. said:

@Alex259, τελευταία φορά που είχες ανοικτά βιβλία είχες υπαχθεί στις διατάξεις της παρ.9 άρθρ.39 Ν.4387/2016? Υποθέτω ότι γι' αυτό στο εμφανίζει το συγκεκριμένο μήνυμα.

Ειχα ενταχθεί στις διατάξεις του αρθρ39 παρ9 για κάποιο διάστημα το 2017. Το 2018 για κάποιους μήνες ήμουν παράλληλα μισθωτός και αυτοασχολούμενος (όχι, αρθρ 39παρ 9, δεν είχα εισόδημα απο μπλοκάκι) και απο τα μέσα 2018 μόνο μισθωτός.

απο την στιγμή που αναγνωρίστηκε η αλλαγή κατάστασης μου σε μισθωτό στις οικονιμικές εκκρεμότητες εμφανιζόταν οτι δεν υπάρχει τρέχουσα εισφορά, οπότε μου έκανε εντύπωση οτι ξαφνικά τώρα εμφανίστηκε το μήνυμα αυτο.

θέλω να πιστέυω οτι δεν έχει καμία ουσία και απλά προκύπτει απο αυτοματοποιημένες ενέργειες της εφαρμογής και θα αφαιρεθεί....

Edited by Alex259
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι για άρθρο 39 και παράλληλη ασφάλιση το σύστημα σου πετάει το ίδιο μήνυμα γι' αυτό εξακολουθείς να το βλέπεις (το είχε πάρει κάπου το μάτι μου αυτό, αλλά δεν έχω πρόχειρο link να παραθέσω). Επίσης, κρατάει την ιδιότητα που είχες την τελευταία φορά που είχες ανοικτά βιβλία. 

Θεωρώ ότι είσαι καλυμμένος εφόσον δεν σου εμφανίζει τρέχουσες εισφορές.

Link to comment
Share on other sites

Εμφανίστηκαν στο "Ιστορικό εισφορών" οι εισφορές 09/2020 με προθεσμία 30/10... Άντε να βγει και η εκκαθάριση του 2019 με πρώτη δόση μέσα στον Οκτώβρη, συν τη δόση Αυγούστου που πλήρωσα Οκτώβρη επίσης, να απαλλαγώ επιτέλους από τα χρήματα που συσσωρεύονται στο πορτοφόλι μου...

Α! ξέχασα και το ΕΤΕΑΕΠ 2017-2018. Αλλά αυτό είναι σε άλλο post.

Edited by env_eng
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εμφανίσθηκε πλέον και ως ειδοποιητήριο Σεπτεμβρίου (9ου), και αναμένουμε την εκκαθάριση του 2019[1] 

[1] Σύμφωνα με τα εισοδήματα του φορολογικού έτους 2018 για τους ελεύθερους επαγγλεματίες και σύμφωνα με  τις εισφοροδοτούμενες αποδοχές του φορολογικού έτους 2019 για τους μισθωτούς ή συνδιασμός των παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδιά: κάθε μήνα θα πηγαίνουν την προθεσμία μπροστά; Τον προηγούμενο πήγε στην αρχή του μήνα και τώρα πήγε στο τέλος του προηγούμενου. Θα πρέπει να μπαίνουμε τυχαία στη σελίδα τους καθημερινά για να δούμε τι κάνουν κάθε φορά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.