Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Καλημέρα.

Όπως είπε και ο συνάδελφος αναρτήθηκε το ειδοποιητήριο για τον 10/20.

Σε μένα έχει και μια επιβάρυνση 1,47 Ευρώ σαν πρόσθετα τέλη αλλά όλες μου οι πληρωμές μέχρι  τώρα ήταν εμπρόθεσμες και δεν καταλαβαίνω γιατί το βγάζει. Συμβαίνει και σε κανέναν άλλον?

Link to comment
Share on other sites

Πήγαιν στην καρτέλα οφειλές, να δεις από ποιον μήνα προέρχεται και έλεγξε στις πληρωμές πότε καταχωρήθηκε η πληρωμή του μήνα αυτού σε σχέση με το πότε έληγε η εμπρόθεσμη πληρωμή του.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω έχω προσαύξηση 1.92, διότι δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι είχε εκδοθεί και είχε λήξει αυτό του Αυγούστου, όπως την "πατήσαμε" αρκετοί από εμάς, και πληρώσαμε μαζί 8ο & 9ο, με αποτέλεσμα ο Αύγουστος να πληρωθεί με 17 ημέρες καθυστέρηση :-(

 

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά η προσαύξηση Ιανουαρίου είναι τελείως άδικη γιατί είχε ανακοινώσει τηλεοπτικά ο Κούλης τον Μάρτιο, στην αρχή του lockdown, ότι θα δοθεί παράταση στην πληρωμή των εισφορών και μετά η παράταση που δόθηκε αφορούσε τις εισφορές που ήταν να πληρωθούν μέσα στον Απρίλιο. Ειδικά το ειδοποιητήριο εισφορών Ιανουαρίου αναρτήθηκε 16/3 και είχε ημερομηνία πληρωμής 20/3.

Και εγώ πλήρωσα τον Ιανουάριο στο τέλος Μαρτίου, όταν έβγαλε την ανακοίνωση ο ΕΦΚΑ στις 27/3 και κατάλαβα ότι η παράταση δεν αφορούσε τον Μάρτιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

το δικό μου εμφανίζει προσαύξηση 10.26

image.png.2539ea865ec3847996b494b4cbff658b.png

Δεν πλήρωσα καθόλου 2ο και 3ο λόγω Covid, αλλά έχω πληρώσει όλα τα υπόλοιπα εμπρόθεσμα.

Επίσης βλέπω ότι έχει 220 ληξιπρόθεμα τα οποία δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι.

Μπορεί κάποιος να το εξηγήσει.

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, K_PAT said:

το δικό μου εμφανίζει προσαύξηση 10.26

Επίσης βλέπω ότι έχει 220 ληξιπρόθεμα τα οποία δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι.

Μπορεί κάποιος να το εξηγήσει.

Όπως λεει πιο πάνω το μέλος georgegaleos, "Πήγαινε στην καρτέλα οφειλές, να δεις από ποιον μήνα προέρχεται και έλεγξε στις πληρωμές πότε καταχωρήθηκε η πληρωμή του μήνα αυτού σε σχέση με το πότε έληγε η εμπρόθεσμη πληρωμή του.

Link to comment
Share on other sites

coulis

έλεγξα όντως αυτό που επισημάνατε. Εκεί έχει γίνει καταγραφή προσαύξησης για 4 μήνες συνολικά 10.26€. Ομως οι μήνες αυτοί πληρώθηκαν εγκαίρως: την τελευταία μέρα κάθε φορά αλλά πριν από τις 16:00.

Υπάρχει περίπτωση να θεωρήθηκε εκπ΄ροθεσμη η πληρωμή? Στο παρελθόν δεν υπήρξε ποτέ πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, K_PAT said:

πληρώθηκαν εγκαίρως: την τελευταία μέρα κάθε φορά αλλά πριν από τις 16:00.
Υπάρχει περίπτωση να θεωρήθηκε εκπ΄ροθεσμη η πληρωμή? Στο παρελθόν δεν υπήρξε ποτέ πρόβλημα.

Δεν το γνωρίζω. Μήπως έπεφτε Σαββατοκύριακο και η τράπεζά σου έκανε την πληρωμή Δευτέρα?
 

Εγώ πάντως, όταν πληρώνω μέσω Alphabank, μπορεί να πληρωσω στις 17:00 και μου λέει το ειδοποιητήριο πληρωμής, οτι η πληρωμή θα γίνει μετά τις 22:00.
Μπαίνω την επομένη, κατεβάζω την απόδειξη πληρωμής να την έχω ως απόδειξη, και λεειοτι η πληρωμή έγινε στις 22:48.

Μπες στη τράπεζα και δες στις αποδείξεις, αν οι πληρωμές σου για εκείνους τους μήνες, έγιναν την ιδια μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι πληρωμές έγιναν εμπρόθεσμα από την Εθνική. Δεν είναι το ύψος του ποσού αλλά με εκνευρίζει το γεγονός ότι τρέχεις να μαζέψεις ότι μπορείς μέχρι τηντελευταία στιγμή για να είσαι συνεπής, πληρώνεις και θεωρείς ότι είσαι ΟΚ και μετά πάλι οφείλεις. Θα τα καταλάβαινα και θα το δεχόμουν αν ήμουν εκπρόθεσμος αλλά τώρα δεν μπορώ να το καταλάβω.

Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για την βοήθεια σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.