Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Τις επιβαρύνσεις μια χαρά τις έβαλαν και σ΄αυτό και στο προηγούμενο ειδοποιητήριο. Τις πιστώσεις απο τους συμψηφισμούς να δούμε πότε θα τις ενσωματώσουν...

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, sotirisgp said:

Καλημέρα σε όλους.

Στον κατάλογο χρεώσεων της Εθνικής βλέπω οτι εκτός από την επιλογή "ΕΦΚΑ (ΟΑΕΕ, ΟΓΑ, ΕΤΑΑ, ΕΤΑΠ-ΜΜΕ)" με χρέωση προμήθειας, υπάρχει στην επόμενη μια γενική "ΕΦΚΑ-Είσπραξη εισφορών" χωρίς χρέωση.

Έχει επιλέξει κάποιος συνάδελφος αυτήν για τις εισφορές του ??

 

 

ete 23.12.2020.jpg

Aν ισχύει αυτό γιατί απο τον εθνικό όψεως με τα 2€ μηνιαία χρέωση (buisness basic νομίζω πλέον) για πληρωμή ΕΦΚΑ η προμήθεια ειναι 0? @georgegaleos τι έχεις να πείς?

Προσωπικά πληρώνω αυτο το ΕΦΚΑ (ΟΑΕΕ,ΟΓΑ,ΕΤΑΑ κλπ) και δεν μου έχει χρεώσει ποτέ προμήθεια έως τώρα.

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Για το 1ο, Αυτό που έχω να πω είναι ότι δεν έχω αυτό τον "εθνικό όψεως με τα 2€ μηνιαία χρέωση  (buisness basic νομίζω πλέον)" για να προσθέσω κάτι επ' αυτού.

Για το 2ο, αυτό που έχω να πω είναι ότι "Ποτέ δεν είναι αργά 😄 ". Σε 'μένα που έχω τον "ΤΡΕΧΟΥΜΕΝΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ PLUS" από αυτό τον μήνα είδα έχει χρέωση 0,30€. Δεν είναι τόσο το ποσό, όσο η αλητεία. Εννοώ ότι και για άλλες πληρωμές (π.χ. ΟΤΕ, ΔΕΗ, γενικότερα τηλεγωνάι κλπ) υπάρχουν προμήθειες, αλλά από την άλλη υπάρχει όμως και η δυνατότητα να μην έχεις προμήθειες πληρώνοντας απευθείας μέσω του παρόχου. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι θα έπρεπε ο ΕΦΚΑ να έχει διαδικασία γαι απευθείας πληρωμή με χρέωση κάρτας, όπως π.χ. έχει το taxis.

  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δε θελω να φανταστω τι θα γίνονταν αν ειχε ο ΕΦΚΑ αυτή τη δυνατότητα...Θα ψάχναμε να βρούμε ποιος πλήρωσε τίνος τις εισφορές....Όντως είναι αλητεία εφόσον είναι "μονοπώλιο" η πληρωμή μεσω τραπέζης
ασφαλιστικών οφειλών να υπάρχει η οποιαδήποτε προμήθεια επι αυτών....

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό ήθελα να γράψω, την λέξη "μονοπώλειο" αλλά δεν μου έρχονταν στο μυαλό, παρά μόνο κάτι άλλες κακές λέξεις ... του σατανά ένα .... πράμα ... μια φωτιά ... 

Στο taxis πάντως, μια χαρά δουλεύει, και βλέπεις αμέσως/απευθείας ότι διαγράφεται η οφειλή από την προσωποποιημένη πληροφορηση.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά. Να κόψουν το λαιμό τους να φτιάξουν πλατφόρμα σαν του ταξις. Οι προμήθειες τραπεζών καλά κρατούν. 30 λεπτά στην ΕΤΕ με τον επαγγελματικό Plus και άκουσα (με επιφύλαξη για την εγκυρότητα της πληροφορίας) μεγαλύτερες προμήθειες σε άλλες τράπεζες. Όλοι θυμόμαστε πριν λίγα χρόνια (εκεί κάπου στο capital control) να μας βομβαρδίζουν για την χρήση καρτών και e-banking με το επιχείρημα της ταχύτητας, ασφάλειας και κυρίως των ανέξοδων συναλλαγών. Τώρα τι έγινε με εκείνες τις ανέξοδες συναλλαγές μέσω e-banking. Τότε ανέξοδες, τώρα ξαφνικά με προμήθειες;

και για να μην ξεχνάμε τo γνωστό απόφθεγμα του Mark Twain:

"Τραπεζίτης είναι αυτός που σου δανείζει την ομπρέλα του όταν έχει λιακάδα και την παίρνει πίσω όταν αρχίζει να βρέχει"

 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Pavlos33 said:

Οι προμήθειες τραπεζών καλά κρατούν. 30 λεπτά στην ΕΤΕ με τον επαγγελματικό Plus και άκουσα (με επιφύλαξη για την εγκυρότητα της πληροφορίας) μεγαλύτερες προμήθειες σε άλλες τράπεζες.

Απλά για την επιβεβαίωση μόλις τώρα το έκανα (δεν το προχώρησα γιατί ήδη είναι πληρωμένες)

 

10.jpg

Edited by georgegaleos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από το απόγευμα της Τετάρτης 30 Δεκεμβρίου 2020 θα πιστωθούν 98.019.378,32 ευρώ στους λογαριασμούς 101.613 ελεύθερων επαγγελματιών, αυτοαπασχολούμενων και αγροτών

 - Προϋπόθεση η καταχώρηση ΙΒΑΝ μέχρι 14.01.2021 στον e-ΕΦΚΑ

https://www.taxheaven.gr/news/52260/epistrofes-eisforwn-meta-thn-ekkaoarish-2019-proypooesh-h-kataxwrhsh-iban-mexri-14012021-ston-e-efka

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, georgegaleos said:

i) ΔΕΝ σου έχει ποσά και ημερομηνίες αντίστοιχα ?

ναι τα έχει, τα έχω πληρώσει δλδ. Σε ευχαριστώ παρα πολυ

Κάτι ακόμα για τον συμψηφισμό που δεν πήρα είδηση και δεν έκανα τώρα τι? Ποιοι έχουν επιστροφή και γιατί?

Link to comment
Share on other sites

@Largy, καλησπέρα,

Αρα καλά το κατάλαβα απ' την αρχή και έπιασε τόπο η προσπάθειά μου να το ξεκαθαρίσω. Χαίρομαι που δεν θα δώσεις κερατιάτικα.

Για το άλλο που ρωτάς, αν έχεις πιστωτικό, θα το δεις στην εκκαθάριση του 2019, θα σου επιστραφεί στο IBAN που έχεις δηλώσει. [Σχετ. Δελτίο Τύπου ΕΦΚΑ της 29/12/2020]

Αν έχεις χρεωστικό, θα σου έχει το δοσολόγιο (5 δόσεις με πρώτη έως την 31/3/2021)

Edited by georgegaleos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.