Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Η δόσεις του ΕΤΕΑΕΠ που αναφέρεις (και των δύο ετών 2017, 2018) έχουν προκύψει από τις αντίστοιχες εκκαθαρίσεις των ετών, οι οποίες ήταν και οριστικές.

[ Επειδή δεν απαιτήθηκαν τις χρονιές (2017 & 2018) που έπρεπε και με υπαιτιότητα δική τους, έκαναν την εκκαθάριση στις 8/3/2019 με περισσότερες δόσεις (36 για το κάθε έτος) αφού πρακτικά όλοι είχαν χρεωστικό ποσό όσο και η συνολική ετήσια απαίτηση. Επειδή δε, ήταν μεγάλο ποσό και προέκυψε ταυτόχρονα για δύο έτη, και η συμπόνια χτύπησε κόκκινο Μάρτη μήνα, δεν μπορούσαν να το ζητήσουν σε λίγες δόσεις, το έκαναν για διευκόλυνση σε 36 το κάθε έτος και όχι σε 5 όπως στον ΕΦΚΑ. Διότι αν το ζητούσαν όλο και για τα δύο έτη δεν θα μας έμενε τότε που οι ετέρες --σωστά είναι γραμμένο-- εισφορές ήταν βάση εισοδήματος, ούτε για μεζ ούζου image.png.7dea821f4a24b19a211e5d3bd056a072.png. ]

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε αν τελικά βγήκε κάποια ανακοίνωση από τον ΕΦΚΑ για τις εισφορές του Νοεμβρίου για όσους έχουν δηλώσει συμψηφισμό σε περίπτωση που έχουν πιστωτικό υπόλοιπο απο το 2019?

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει ξεφύγει κάτι για τις πληρωμές στον ΕΦΚΑ; ΠΡΕΠΕΙ να γίνονται αποκλειστικά απο επαγγλεματικό λογαριασμό;;;; (διότι όλοι οσοι σχολίασαν για τις προμήθειες 30 - 60 λεπτών κλπ αναφέρουν ΕΠΑΓΓ λογαριασμό ..)

edit :και αυτές οι προμήθειες που εφαρμόζονται ως δια μαγείας ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ από τις τράπεζες;;; Πως ορίζεται το TRUST των εταιρειών αν όχι έτσι;

αυτή η λεγόμενη επιτροπή ανταγωνισμού δεν πρέπει να το ελέγξει (πολύ ρομαντικός μήπως είμαι;)

edit2: @georgegaleos εσύ που σαι ειδήμονας στα λογιστικά τα τέλη προσαυξήσεις (εφκα) πως τα καταχωρούμε και την προμήθεια τραπέζης ; (στην ξεχωριστή στήλη με τις ΔΑΠΑΝΕΣ ΧΩΡΙΣ δικαίωμα ΕΚΠΤΩΣΗΣ ;)

Edited by MHD
προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, MHD said:

edit2: @georgegaleos εσύ που σαι ειδήμονας στα λογιστικά τα τέλη προσαυξήσεις (εφκα) πως τα καταχωρούμε και την προμήθεια τραπέζης ; (στην ξεχωριστή στήλη με τις ΔΑΠΑΝΕΣ ΧΩΡΙΣ δικαίωμα ΕΚΠΤΩΣΗΣ ;)

Aυτό με τις προμήθειες είναι υποχρεωτικό να περαστεί? 

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα;

Θα μπορούσαμε να αγοράσουμε κατι σημαντικά ακριβό απο το εξωτερικό (πχ15000€) για την επιχείρησή μας και στην πληρωμή να υπήρχε (νομίζω γύρω στο 2,5%) μια προμήθεια τραπέζης.
(αυτά πιστεύω οτι λογίζονται στα έξοδα της επιχείρησης) ...νταξ τώρα είναι λίγα (Αν και 12*,3=3,6€ ή 12*,6=7,2€) αλλά έχω την αίσθηση οτ μπορείς να τα καταχωρείς (ίσως και ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ) ..οι ειδικοί στα λογιστικά αργά ή γρήγορα θα μας δώσουν τα φώτα τους!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω οτι ο λογιστής μου οταν του ειχα πει για τη χρέωση-προμήθεια 2 ευρω μηνιαιως στον οψεως της εθνικης απο το Σεπτέμβρη του 2019 μου ειχε πει οτι αυτο δεν το περναμε κάπου. Το μονο που εχω δει οτι και η τράπεζα περνάει στις ΜΥΦ και εμεις ειναι η χρεωση του pos.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@MHD Για σημαντικά ποσά, ναι γίνεται. Αναγνωρίζονται ως επαγγελματικά έξοδα.

@laxanos Ναι για το POS εκδίδεται μία λίστα με τις χρεώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.