Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Μόλις τώρα πήγα να κλείσω ραντεβού (κλασσικά όλα τα ραντεβού έχουν κλειστεί) για το τμεδε και μου έβγαλε μήνυμα ότι για το συγκεκριμένο αίτημα (μεταβολή ασφάλισης μη μισθωτών) υπάρχει ηλεκτρονική υπηρεσία. Πάτησα βεβαίωση υποβολής απογραφικής δήλωσης προσθήκης/αφαίρεσης/ μεταβολής καδ, για να δω τι υπάρχει. Περιέργως εμφανίζονταν οι κλάσεις κι επέλεξα την κλάση των νέων. Αυτό αρκεί; Γιατί στη βεβαίωση αναφέρει μόνο καδ και τα προσωπικά στοιχεία μου.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, aaaa1940 said:

Μόλις τώρα πήγα να κλείσω ραντεβού (κλασσικά όλα τα ραντεβού έχουν κλειστεί) για το τμεδε και μου έβγαλε μήνυμα ότι για το συγκεκριμένο αίτημα (μεταβολή ασφάλισης μη μισθωτών) υπάρχει ηλεκτρονική υπηρεσία. Πάτησα βεβαίωση υποβολής απογραφικής δήλωσης προσθήκης/αφαίρεσης/ μεταβολής καδ, για να δω τι υπάρχει. Περιέργως εμφανίζονταν οι κλάσεις κι επέλεξα την κλάση των νέων. Αυτό αρκεί; Γιατί στη βεβαίωση αναφέρει μόνο καδ και τα προσωπικά στοιχεία μου.

Το έψαξες εδώ ?

https://www.efka.gov.gr/el/asphalismenoi/me-misthotoi/epilogi-asfalistikis-katigorias

 

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, venezia said:

Για ραντεβού πήγα στο https://www.efka.gov.gr/rv.php. Στο σύνδεσμο που γράφεις μου έβγαλε το μήνυμα, που ανέφερα αρχικά.

image.png.11415d2cebe069f83ede99958250f03e.png

Edited by aaaa1940
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, aaaa1940 said:

Για ραντεβού πήγα στο https://www.efka.gov.gr/rv.php. Στο σύνδεσμο που γράφεις μου έβγαλε το μήνυμα, που ανέφερα αρχικά.

image.png.11415d2cebe069f83ede99958250f03e.png

Μπήκες στην προσωπική σου πληροφόρηση  στο eΕΦΚΑ ?  Στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες τι σου δείχνει ως ασφαλιστική κατάσταση και κατηγορία ?

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, venezia said:

Μπήκες στην προσωπική σου πληροφόρηση  στο eΕΦΚΑ ?  Στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες τι σου δείχνει ως ασφαλιστική κατάσταση και κατηγορία ?

Μάλλον δεν έχει ενημερωθεί το σύστημα. Λογικά παίρνει μήνες από την έναρξη. Φαίνομαι μόνο στο πρώην ικα. Πού φαίνονται αυτά;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, aaaa1940 said:

Μάλλον δεν έχει ενημερωθεί το σύστημα. Λογικά παίρνει μήνες από την έναρξη. Φαίνομαι μόνο στο πρώην ικα. Πού φαίνονται αυτά;

Στο eΕΦΚΑ με κωδικους taxisnet και ΑΜΚΑ  μπήκες ? (Ασφαλισμένοι μη μισθωτοί ....

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, venezia said:

Στο eΕΦΚΑ με κωδικους taxisnet και ΑΜΚΑ  μπήκες ? (Ασφαλισμένοι μη μισθωτοί ....

Έχω μπει εδώ κι εβδομάδες. Δεν υπάρχουν εισφορές. Θα τις στείλουν αναδρομικά να τις πληρώσω. Ασφαλιστική κλάση δεν βλέπω. Μόνο βεβαίωση απογραφής μπορώ να κάνω. Πχ για μεταβολή δραστηριότητας μου γράφει «δεν υπάρχει ενεργό διάστημα για τον ασφαλισμένο». Αυτό σημαίνει ότι δεν με έχουν περάσει στο σύστημα από το τμεδε;

Edited by aaaa1940
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά, είναι σε όλους κολλημένη η ασφαλιστική ικανότητα μέχρι τις 28/2/2021?

Είμαι μη μισθωτός με παράλληλη ασφάλιση και ως μισθωτός και καλύπτω τις εισφορές από την μισθωτή εργασία. Στον ΕΦΚΑ η εκκαθάριση για πέρσι προφανώς δεν έχει γίνει και μου βγάζει το γνωστό μήνυμα ότι δεν χρωστάω μέχρι τέλους του 19 και ότι θα ενημερωθώ για τυχόν οφειλές όταν κάνουν εκκαθάριση. Βεβαίωση για ασφαλιστική ενημερότητα μου βγάζει κανονικά.

Edited by acomaedo
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω, πόσο καιρό περίπου κάνουν να εμφανιστούν σαν εξοφλημένες οι οφειλές μετά την πληρωμή; Έχει ήδη 2 βδομάδες που κατέθεσα το ποσό και τίποτα (και είναι σημαντικό γιατί εμφανίζομαι ακόμα ανασφάλιστος έτσι). Επίσης κατέβαλα το μειωμένο ποσό (έκπτωση εμπρόθεσμης καταβολής με έκπτωση 25% επί των αναδρομικών), δε νομίζω να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα (εννοείται εμπρόθεσμα κατέβαλα το ποσό).

Edited by anasgeor
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.