Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Προσωπικά επιειδή είχαν πει ότι θα είναι με άλλο κωδικό πληρωμής

(δείτε εδώ στα σχόλια)

μάλλον θα τα πληρώσω την τελευταία ημέρα αφού δεν έχει αλλάξει ο κωδικός και είναι ο ίδιος με του 2020.... μήπως και κάνουν καμία λαλακία τελευταί αστιγμή και καταλήξουμε όπως κάποιοι συνάδελφοι παλαιά με τις εισφορές του 2020....

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

@LESS καλημέρα,

εγώ δεν λέω τίποτα. Το αναφέρει στα σχόλια στην παραπομπή που έβαλα.

Αλλά δεν είδα να έχει αλλάξει ο κωδικός, αλλά ούτε και αναφέρει κάτι σχετικό η ανακοίνωση του ΕΦΚΑ.

Επίσης είδα ότι υπάρχουν και πρόσφατα (25.02.2021) δημοσιεύματα που αναφέρουν σχετικά με τον νέο κωδικό, π.χ. αυτό και αυτό και αυτό. Το τελευταίο μάλιστα είναι από τον Οδοντιατρικό Σύλλογο Αττικής. 

Για αυτό και η επιφύλαξή μου γενικότερα.

Edited by georgegaleos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, georgegaleos said:

@LESS καλημέρα,

εγώ δεν λέω τίποτα. Το αναφέρει στα σχόλια στην παραπομπή που έβαλα.

Αλλά δεν είδα να έχει αλλάξει ο κωδικός, αλλά ούτε και αναφέρει κάτι σχετικό η ανακοίνωση του ΕΦΚΑ.

Επίσης είδα ότι υπάρχουν και πρόσφατα (25.02.2021) δημοσιεύματα που αναφέρουν σχετικά με τον νέο κωδικό, π.χ. αυτό και αυτό και αυτό. Το τελευταίο μάλιστα είναι από τον Οδοντιατρικό Σύλλογο Αττικής. 

Για αυτό και η επιφύλαξή μου γενικότερα.

Μήπως ο "νέος" είναι αυτός που χρησιμοποιούμε εδώ και ένα χρόνο και απλά τώρα μετά από τόσο καιρό απενεργοποιήθηκε ο του 2019;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, LESS said:

μη μου λες τετοια...το πλήρωσα χθες

Λογικά δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Το ότι θα γίνει με τον νέο κωδικό η πληρωμή, μάλλον εννοείται ο κωδικός που χρησιμοποιήσαμε πέρσι ο οποίος ήταν νέος σε σχέση με αυτόν των πρώτων ετών λειτουργίας του ΕΦΚΑ. Συμφωνώ με τον συνάδελφο voxson.

Πάντως και εγώ θα πληρώσω στο τέλος της προθεσμίας.  

Link to comment
Share on other sites

41 λεπτά πριν, kkookk1 said:

Σε εμένα ανανεώθηκε η ασφαλιστική ικανότητα μέχρι 31/03/2021.

είσαι μήπως παράλληλα μισθωτός και ελευθερος επαγγελματίας/αυτοαπασχολούμενος;


Στην περίπτωση αυτή, ενδεχομένως να συμβαίνει το ίδιο που είχε συμβεί και σε εμένα πριν 2 χρόνια. Η απάντηση είναι (να είναι καλά μια υπάλληλος στο τοπικό ΤΣΜΕΔΕ που μου το εξήγησε) οτι τρέχουν 2 ροές για τον έλεγχο της ασφαλιστικής ικανότητας,  οπότε στο ΑΤΛΑΣ και στο εφκα φαίνεται πάντα η ροή που λήγει πιο νωρίς (και μόλις λήξει εμφανίζεται η επόμενη).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.