Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

2 ώρες πριν, Alex259 said:

είσαι μήπως παράλληλα μισθωτός και ελευθερος επαγγελματίας/αυτοαπασχολούμενος;


Στην περίπτωση αυτή, ενδεχομένως να συμβαίνει το ίδιο που είχε συμβεί και σε εμένα πριν 2 χρόνια. Η απάντηση είναι (να είναι καλά μια υπάλληλος στο τοπικό ΤΣΜΕΔΕ που μου το εξήγησε) οτι τρέχουν 2 ροές για τον έλεγχο της ασφαλιστικής ικανότητας,  οπότε στο ΑΤΛΑΣ και στο εφκα φαίνεται πάντα η ροή που λήγει πιο νωρίς (και μόλις λήξει εμφανίζεται η επόμενη).

Πράγματι στο Ατλας εμφανίζει ικανότητα και για τα δυο. Αλλά στην καρτέλα του ΕΦΚΑ εμφανίζει αυτή που λήγει τελευταία. 

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή, δεν θα πρέπει να θιχτεί από το ΤΕΕ, το θέμα με τις προμήθειες της τράπεζας σε κάθε πληρωμή ειδοποιητηρίου;

Να φτιάξει το ΕΦΚΑ πλατφόρμα, που να πληρώνεις εκεί μέσω χρεωστικής κάρτας χωρίς προμήθεια.

Όπως η ΔΕΗ, ΟΤΕ, που μπορείς είτε να πληρώσεις μέσω τράπεζας (με προμήθεια), είτε μέσω της σελίδας τους, χωρίς προμήθεια.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

On 25/2/2021 at 9:22 ΠΜ, christopografow said:

Επειδή έχω το γνωστό πρόβλημα με τα μηδενικά ειδοποιητήρια , του Ιανουαρίου '21 με τι ποσό βγαίνει για 1η ασφαλιστική κατηγορία ;

 

edit: Για πρωτη φορα μου βγηκε ειδοποιητηριο με ποσο , χωρίς βεβαια να εχει γινει γενικότερα εκκαθάριση.

Παρατήρησα ότι μου  βγάζει το ποσό που θα έπρεπε να πληρώσω στη μηνιαία εισφορά αλλά στο πληρωτέο μου βγάζει μηδέν και ενώ έχει ανανεωθεί η ασφαλιστική μου ικανότητα μέχρι 28/2/22 . Έχει κανένας ανάλογη εμπειρία και γιατί εξακολουθεί να συμβαίνει αυτό με το μηδέν σαν πληρωτέο;

Link to comment
Share on other sites

On 2/28/2021 at 9:38 PM, christopografow said:

Παρατήρησα ότι μου  βγάζει το ποσό που θα έπρεπε να πληρώσω στη μηνιαία εισφορά αλλά στο πληρωτέο μου βγάζει μηδέν και ενώ έχει ανανεωθεί η ασφαλιστική μου ικανότητα μέχρι 28/2/22 . Έχει κανένας ανάλογη εμπειρία και γιατί εξακολουθεί να συμβαίνει αυτό με το μηδέν σαν πληρωτέο;

Δες στο Ιστορικό Εισφορών για τον μ.ηνα που ενδιαφέρεσαι τι γράφει στις "ΕΞΟΦΛΗΣΕΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ".

 

ScreenShoot_02-03-2021_00004.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, επειδή με το RF διαβάζω ότι υπάρχει κάποια μικρή αμφιβολία (μην τυχόν αλλάξει για το 2021), έχουμε μήπως κάποιο νεότερο? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.