Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

6 ώρες πριν, eng11 said:

Η εκκαθαριση για το 2020 επρεπε να εχει γινει ηδη:

https://www.taxheaven.gr/circulars/36027/d15-e710706-423-17-03-2021

Γνωριζει κανεις νεοτερο?

Ερωτηση 1) Το 2020 ημουν μη-μισθωτος(μπλοκακι) με τις εισφορες να τις πληρωνει ο εργοδοτης. Ενω πληρωθηκαν κανονικα, μου βγαζει τον Ιανουαριο 2020 απληρωτο. Πληρωνω κανονικα τον Ιανουαριο του 2021 (μη-μισθωτος ελευθερος επ.) και παει και εξοφλει τον Ιανουαριο του 2020 !

Ερωτηση 2) Το 2019 ημουν μη-μισθωτος + μισθωτος(με πληρεις εισφορες). Εγινε η εκκαθαριση τον Οκτωβριο 2020 και εδειξε αποτελεσμα μηδεν. Δε θα πρεπει να μου επιστραφουν οι επιπλεον εισφορες, αφου οι μισθωτες καλυπτουν πληρως το ελαχιστο?

Πράγματι ούτε σε μένα έχει γίνει η εκκαθάριση για το 2020 (μισθωτός + μη μισθωτός).

 

Για το 2019 γιατί να σου επιστραφούν εισφορές; Από 1/1/2020 ισχύει το νέο σύστημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, eng11 said:

 

Ερωτηση 1) Το 2020 ημουν μη-μισθωτος(μπλοκακι) με τις εισφορες να τις πληρωνει ο εργοδοτης. Ενω πληρωθηκαν κανονικα, μου βγαζει τον Ιανουαριο 2020 απληρωτο. Πληρωνω κανονικα τον Ιανουαριο του 2021 (μη-μισθωτος ελευθερος επ.) και παει και εξοφλει τον Ιανουαριο του 2020 !

 

όταν πληρώνεις οποιοδήποτε ποσό, το ίδιο το σύστημα εξοφλεί πρώτα την πιο παλιά οφειλή που αντιστοιχεί στον κωδικό πληρωμής

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Τι γίνεται με τις εισφορές μετα το 2011(χρωστάω 3 χρόνια και δεν φαίνονται πουθενά μετα την ενοποιήση) πότε θα εμφανιστούν στο e-ΕΦΚΑ;Υπάρχει τώρα η ρύθμιση των 120 δόσεων;(είχα κλικάρει το κουτάκι οταν έκανα φορολογική δήλωση)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, τη βοήθεια σας αν κάποιος γνωρίζει.

Πρόσφατα (3/2021) μπήκα σε καθεστώς παράλληλης ασφάλισης και ο Μάρτιος του 2021 καλύπτεται από τις εισφορές της μισθωτής απασχόλησης. Παρόλα αυτά ήρθε κανονικά το ειδοποιητήριο για Μάρτιο 2021 288ε εως 6/5. Θα ενημερωθεί το σύστημα ώστε να μην τα διπλό πληρώνω ή θα πρέπει να περιμένω (έως πότε) να κάνουν συμψηφισμό για να μου επιστραφούν; Τον Ιανουάριο του 2021 δήλωσα χωρίς παράλληλη μισθωτή εργασία γιατί ακόμα δεν είχε γίνει η πρόσληψη. Είχα ρωτήσει τηλεφωνικά τοπικό παράρτημα εφκα και ο αρμόδιος είπε πως δεν θα πρέπει να πληρώνω κάτι άλλο αν η μισθωτή εργασία καλύπτει τις εισφορές όμως δυστυχώς, τουλάχιστον ως τώρα, το σύστημα δεν έχει ενημερωθεί..😐

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, christopografow said:

Καλησπέρα σε όλους !

Υπάρχει τρόπος να βρούμε τα παλαιότερα ειδοποιητήρια ;

υπάρχουν στην λογαριασμό σου στο site του εφκα

είναι στο μενού "Εισφορές" κάτω-κάτω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/4/2021 at 4:03 ΜΜ, ...dim... said:

Καλησπέρα συνάδελφοι, τη βοήθεια σας αν κάποιος γνωρίζει.

Πρόσφατα (3/2021) μπήκα σε καθεστώς παράλληλης ασφάλισης και ο Μάρτιος του 2021 καλύπτεται από τις εισφορές της μισθωτής απασχόλησης. Παρόλα αυτά ήρθε κανονικά το ειδοποιητήριο για Μάρτιο 2021 288ε εως 6/5. Θα ενημερωθεί το σύστημα ώστε να μην τα διπλό πληρώνω ή θα πρέπει να περιμένω (έως πότε) να κάνουν συμψηφισμό για να μου επιστραφούν; Τον Ιανουάριο του 2021 δήλωσα χωρίς παράλληλη μισθωτή εργασία γιατί ακόμα δεν είχε γίνει η πρόσληψη. Είχα ρωτήσει τηλεφωνικά τοπικό παράρτημα εφκα και ο αρμόδιος είπε πως δεν θα πρέπει να πληρώνω κάτι άλλο αν η μισθωτή εργασία καλύπτει τις εισφορές όμως δυστυχώς, τουλάχιστον ως τώρα, το σύστημα δεν έχει ενημερωθεί..😐

Νομίζω ότι για όλο το 2021 θα σου έρχονται ειδοποιητήρια. Είτε τα πληρώνεις και περιμένεις εκκαθάριση του χρόνου ώστε να τα πάρεις πίσω. Είτε δεν τα πληρώνεις και περιμένεις εκκαθάριση του χρόνου για να σβηστούν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.