Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Για την εκκαθαριση του 2020 εχουμε κατι νεοτερο; Επρεπε να εχει γινει το αργοτερο εως 31/3/2021. Η μη εφαρμογη νομων(οπως πολυ γλυκα το λεμε (λενε τα ΜΜΕ) στην Ελλαδα) δεν συνεπαγεται παρανομία;

Link to comment
Share on other sites

41 λεπτά πριν, eng11 said:

Για την εκκαθαριση του 2020 εχουμε κατι νεοτερο; Επρεπε να εχει γινει το αργοτερο εως 31/3/2021. Η μη εφαρμογη νομων(οπως πολυ γλυκα το λεμε (λενε τα ΜΜΕ) στην Ελλαδα) δεν συνεπαγεται παρανομία;

Όχι μόνο έπρεπε να γίνει για το 2020 αλλά τέλος του μήνα θα γινόταν η εκκαθάριση και για το πρώτο τρίμηνο του 2021.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγκύκλιος 30, 17/5/2021. Προσωρινή σύνταξη. Κοινοποίηση των διατάξεων των άρθρων 115 και 116 του Ν. 4714/2020

https://www.efka.gov.gr/sites/default/files/2021-05/ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 30_2021.pdf

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. Το Ετεαέπ 27 2017 βγαίνει 4,49 € αντί 21,49 € (21,49 € είναι το 27 2018). Τι παίζει? Ευχαριστώ

ΕΤΕΑΕΠ-2017.jpg

Edited by tzitzikas
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ήρθαν κανονικά 21,49 και οι δυο χρονιές.
Ή σου χρώσταγαν από πέρυσι λόγω covid, ή κάνουν εκκαθαρίσεις και αρχίζουν και επιστρέφουν .

EDIT: αν θυμαμαι, μόνο στον ΕΦΚΑ ειχαμε εκπτωσεις λογω covid ή οχι?
 

Link to comment
Share on other sites

On 17/4/2021 at 4:03 ΜΜ, ...dim... said:

Καλησπέρα συνάδελφοι, τη βοήθεια σας αν κάποιος γνωρίζει.

Πρόσφατα (3/2021) μπήκα σε καθεστώς παράλληλης ασφάλισης και ο Μάρτιος του 2021 καλύπτεται από τις εισφορές της μισθωτής απασχόλησης. Παρόλα αυτά ήρθε κανονικά το ειδοποιητήριο για Μάρτιο 2021 288ε εως 6/5. Θα ενημερωθεί το σύστημα ώστε να μην τα διπλό πληρώνω ή θα πρέπει να περιμένω (έως πότε) να κάνουν συμψηφισμό για να μου επιστραφούν; Τον Ιανουάριο του 2021 δήλωσα χωρίς παράλληλη μισθωτή εργασία γιατί ακόμα δεν είχε γίνει η πρόσληψη. Είχα ρωτήσει τηλεφωνικά τοπικό παράρτημα εφκα και ο αρμόδιος είπε πως δεν θα πρέπει να πληρώνω κάτι άλλο αν η μισθωτή εργασία καλύπτει τις εισφορές όμως δυστυχώς, τουλάχιστον ως τώρα, το σύστημα δεν έχει ενημερωθεί..😐

φιλέ είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα ... δεν πλήρωνα τις εισφορές αλλά η εκκαθάριση έγινε μετα απο δυόμιση χρόνια .... στην θεση δεν θα πλήρωνα ... φυσικά είχα ασφαλιστική κάλυψη ... και ευτυχώς οι οφειλές αυτά οσο φαίνονταν δεν πέρασαν στο κεαο γιατί τότε ίσως είχα πρόβλημα ... να σω πω την αλήθεια δεν εχω κοιτάξει το επικουρικό αλλά ως μισθωτός το βάζει η εταιρια ... δεν εχω ασχοληθεί με αυτο και πραγματικά έχω κουραστεί

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.