Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Νέος διοικητής ΕΦΚΑ προς υπαλλήλους: Σηκώστε τα τηλέφωνα

https://www.protothema.gr/greece/article/1131839/neos-dioikitis-efka-pros-upallilous-sikoste-ta-tilefona/APP/

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Βεβαιώσεις για φορολογική χρήση δεν έχουν βγάλει ακόμα ούτε εφκα ούτε ετεαεπ.

Περνάνε αυτόματα στη φορολογική και δεν χρειάζεται η βεβαίωση ή περιμένουμε να βγούνε πρώτα πριν πάμε λογιστή;

Link to comment
Share on other sites

Στον λογαριασμό μου εφκα δείχνει ασφαλισμένο το παιδί (εξαρτώμενα μέλη) χωρίς να έχω ζητήσει κάτι τέτοιο. Είχα πάρει την ασφάλεια από το τότε τσμεδε πριν πολλά χρόνια (περίπου 10). Τι μπορεί να έγινε τώρα?

Ειδοποιήθηκα από την ασφάλεια που έχει τώρα, μετά απο διαστάυρωση που έγινε.

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, Largy said:

Στον λογαριασμό μου εφκα δείχνει ασφαλισμένο το παιδί (εξαρτώμενα μέλη) χωρίς να έχω ζητήσει κάτι τέτοιο. Είχα πάρει την ασφάλεια από το τότε τσμεδε πριν πολλά χρόνια (περίπου 10). Τι μπορεί να έγινε τώρα?

Να ρωτήσω τι ασφάλεια είχε πριν? Είναι κάτω των 18;

Edited by gelastos
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Largy said:

Στον λογαριασμό μου εφκα δείχνει ασφαλισμένο το παιδί (εξαρτώμενα μέλη) χωρίς να έχω ζητήσει κάτι τέτοιο. Είχα πάρει την ασφάλεια από το τότε τσμεδε πριν πολλά χρόνια (περίπου 10). Τι μπορεί να έγινε τώρα?

Ειδοποιήθηκα από την ασφάλεια που έχει τώρα, μετά απο διαστάυρωση που έγινε.

Γενικά έχουν γίνει πολλά τέτοια λάθη κατά την μετάβαση από ΤΣΜΕΔΕ σε ΕΦΚΑ. Και σε μένα ενώ είχα διαγράψει εξαρτώμενο μέλος το οποίο είχε δίκη του ασφάλιση, μετά την ενοποίηση το εμφανίζει σαν εξαρτώμενο. Σε επικοινωνία που είχα με το τοπικό παράρτημα του ΤΣΜΕΔΕ μου είχαν πει πριν δυο χρόνια ότι θα το φτιάξουν. Ε, ακόμα το φτιάχνουν...

Link to comment
Share on other sites

deleted ... Το μετέφερα εδώ, αφού ανοίχθηκε σχετικό θέμα

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα αναφορικά με το δικαίωμα «έκπτωσης» ή μη ασφαλιστικών οφειλών μου οι οποίες μεταφέρθηκαν στο ΚΕΑΟ τα προηγούμενα χρόνια και οι οποίες αφορούσαν χρήσεις μετά το 2014.
Οι οφειλές αυτές εξοφλήθηκαν με εφάπαξ καταβολή, εντός του φορολογικού έτους 2020 ως απόρροια πρόσφατης πώλησης ακινήτου μου και συγκεκριμένα με αυτόματη παρακράτηση του υπολειπόμενου ποσού οφειλής (12.000 ευρώ), παρά το γεγονός ότι είχαν ρυθμιστεί σε 120 δόσεις καθώς αυτό «επιβάλεται» σύμφωνα με πρόσφατη νομοθεσία σε περίπτωση πώλησης ακινήτου.
Σε ερώτηση προς τον λογιστή μου έλαβα την απάντηση ότι αν αυτές συμπεριλαμβάνονται στο σχετικό έντυπο που εκδίδει ο ΕΦΚΑ κάθε έτος για φορολογική χρήση, μπορούν να εκπέσουν από το συνολικό εισόδημα. Το έντυπο λοιπόν το οποίο εξέδωσε ο ΕΦΚΑ πριν από λίγες ημέρες στην ψηφιακή του πλατφόρμα δεν τις περιλαμβάνει. Υπάρχει κάποιο άλλο έγγραφο (για φορολογική χρήση) εκδιδόμενο είτε σε δεύτερο χρόνο είτε από κάποιον άλλο φορέα όπως π.χ. το ΚΕΑΟ ή το ΤΣΜΕΔΕ στο οποίο δημιουργήθηκαν οι οφειλές?
Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.