Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Αναγνώριση χρόνων ασφάλισης με εξαγορά, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 30 του ν. 4670/2020 (ΦΕΚ Α΄43/28.02.2020)

https://www.efka.gov.gr/sites/default/files/2021-06/Ψ1ΓΞ46ΜΑΠΣ-ΦΣΕ (1).pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αποδεικτικό Ασφαλιστικής Ενημερότητας (ΑΑΕ). Απαλλασσόμενοι και Εξαιρέσεις. ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 41, 14/7/2021

https://www.efka.gov.gr/sites/default/files/2021-07/ΕΓΚ. 41_2021 ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΑΣΦΑΛ. ΕΝΗΜΕΡ._ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ (9Η4Τ46ΜΑΠΣ-ΟΡΞ).pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι χθες αναρτήθηκαν τα ειδοποιητήρια για την εκκαθάριση τών εισφορών του 2020 (για εργαζόμενους με παράλληλη απασχόληση σε μισθωτή εργασία, μπλοκάκια του αρθ 39 κτλ)

Στη δική μου εκκαθάριση τουλάχιστον τα έχουν κάνει μπάχαλο. Εμφανίζεται να μην έχει πληρώσει ο εργοδότης μου μέσω ΑΠΔ εισφορές για Οκτώβριο και Νοέμβριο 2020 με αποτέλεσμα να μου ζητάνε να πληρώσω (πέρα από τα γνωστά 120€ του ΟΑΕΔ) και άλλα 550€ για  εκκρεμούσες εισφορές!

Φυσικά κάτι τέτοιο δεν ισχύει αφού τόσο απο το λογιστήριο της εταιρείας που δουλεύω μου έδειξαν τις ΑΠΔ Οκτωβρίου και Νοεμβρίου οπου έχω καταχωρηθεί κανονικά, αλλά και στην σελίδα Ατομικού Λογαριασμού Ασφάλισης (του ίδιου του ΕΦΚΑ !!!) φαίνεται επίσης οτι οι εισφορές έχουν καταβληθεί κανονικά.

Εχει κανένας άλλος παρόμοιο πρόβλημα ή μόνο εγώ είμαι ο τυχερός ?

Και πιο σημαντικό ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω ? Η προθεσμία πληρωμής λήγει την 31 Αυγούστου δηλ σε 4 εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε εδώ, μήπως καταλάβεις κάτι περισσότερο

https://www.efka.gov.gr/sites/default/files/2021-08/ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 43.pdf

Αλλιώς ραντεβού στον ΕΦΚΑ της περιοχής σου για διευκρινήσεις εκεί....

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ΣταματηςΚ said:

Συνάδελφοι χθες αναρτήθηκαν τα ειδοποιητήρια για την εκκαθάριση τών εισφορών του 2020 (για εργαζόμενους με παράλληλη απασχόληση σε μισθωτή εργασία, μπλοκάκια του αρθ 39 κτλ)

Στη δική μου εκκαθάριση τουλάχιστον τα έχουν κάνει μπάχαλο. Εμφανίζεται να μην έχει πληρώσει ο εργοδότης μου μέσω ΑΠΔ εισφορές για Οκτώβριο και Νοέμβριο 2020 με αποτέλεσμα να μου ζητάνε να πληρώσω (πέρα από τα γνωστά 120€ του ΟΑΕΔ) και άλλα 550€ για  εκκρεμούσες εισφορές!

Φυσικά κάτι τέτοιο δεν ισχύει αφού τόσο απο το λογιστήριο της εταιρείας που δουλεύω μου έδειξαν τις ΑΠΔ Οκτωβρίου και Νοεμβρίου οπου έχω καταχωρηθεί κανονικά, αλλά και στην σελίδα Ατομικού Λογαριασμού Ασφάλισης (του ίδιου του ΕΦΚΑ !!!) φαίνεται επίσης οτι οι εισφορές έχουν καταβληθεί κανονικά.

Εχει κανένας άλλος παρόμοιο πρόβλημα ή μόνο εγώ είμαι ο τυχερός ?

Και πιο σημαντικό ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω ? Η προθεσμία πληρωμής λήγει την 31 Αυγούστου δηλ σε 4 εβδομάδες.

Δεν δοκιμάζεις και ένα τηλέφωνο στον ΕΦΚΑ (1555) μήπως και βγάλεις κάποια άκρη απο εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Για να υποβαλω ηλεκτρονικο αιτημα μεσω e-εφκα στο τσμεδε (για το κεντρικό θελω), τι επιλογες κανω; Εννοω εκει που επιλεγουμε περιφερειακο τμημα ή διευθυνση, κτλ...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, eng11 said:

Για να υποβαλω ηλεκτρονικο αιτημα μεσω e-εφκα στο τσμεδε (για το κεντρικό θελω), τι επιλογες κανω; Εννοω εκει που επιλεγουμε περιφερειακο τμημα ή διευθυνση, κτλ...

Νομίζω περιφερειακή διεύθυνση μηχανικών στον κτ Αθηνών. Τα ραντεβού κλείνονται στο μητρώο μόνο από ότι θυμάμαι(και για λλη δουλειά στο μητρώο μου είχαν πει να κλείσω ραντεβού) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.