Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Δες στα προσωπικά σου μηνύματα του  ΕΦΚΑ αν υπάρχει κάτι σχετικό. Σε ανάλογη δική μου περίπτωση , μου ζήτησαν με  μήνυμα να ορίσω στα στοιχεία μου , προσωπικό τραπεζικό λογαριασμό και μου κατέθεσαν αναδρομικά από εκκαθάριση  .

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας στείλανε κανένα μήνυμα....ούτε μας δώσανε δυνατότητα συμψηφισμού ούτε την επιλογή να τα βάλουν στο λογαριασμό μας.

Link to comment
Share on other sites

Από τις "Ηλ. Υπηρεσίες" (πάνω δεξιά στην σελίδα του λογαριασμού μας), επιλέγουμε "Υποχρεώσεις κοινωνικής ασφάλισης" και ακολούθως "Εκκαθαρίσεις".
Στην οθόνη θα εμφανιστούν τα έτη εκκαθάρισης.
Επιλέγουμε το κουμπί "Εμφάνιση" δίπλα από το έτος που μας ενδιαφέρει.
Το κουμπί "Δήλωση Συμψηφισμού" βρίσκεται περίπου στην μέση της οθόνης.

Για ποσά μέχρι 50€ δεν μπορεί να γίνει επιστροφή παρά μόνο συμψηφισμός.
Για μεγαλύτερα μπορούμε είτε να κάνουμε δήλωση συμψηφισμού είτε να μην κάνουμε -οπότε το ποσό προς επιστροφή θα πιστωθεί στον Τραπεζικό λογαριασμό (ΙΒΑΝ που έχουμε δηλώσει).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Kosmopolitis said:

Από τις "Ηλ. Υπηρεσίες" (πάνω δεξιά στην σελίδα του λογαριασμού μας), επιλέγουμε "Υποχρεώσεις κοινωνικής ασφάλισης" και ακολούθως "Εκκαθαρίσεις".
Στην οθόνη θα εμφανιστούν τα έτη εκκαθάρισης.
Επιλέγουμε το κουμπί "Εμφάνιση" δίπλα από το έτος που μας ενδιαφέρει.
Το κουμπί "Δήλωση Συμψηφισμού" βρίσκεται περίπου στην μέση της οθόνης.

Για ποσά μέχρι 50€ δεν μπορεί να γίνει επιστροφή παρά μόνο συμψηφισμός.
Για μεγαλύτερα μπορούμε είτε να κάνουμε δήλωση συμψηφισμού είτε να μην κάνουμε -οπότε το ποσό προς επιστροφή θα πιστωθεί στον Τραπεζικό λογαριασμό (ΙΒΑΝ που έχουμε δηλώσει).

Δεν υπαρχει κουμπι συμψηφισμου. Ποσο > 50 ευρω.

efka.thumb.png.e981d4ad64a655afb9622475be7391ac.png

Link to comment
Share on other sites

Το κουμπί "Δήλωση Συμψηφισμού" θα έπρεπε να εμφανίζεται μεταξύ των πεδίων "Ποσό προς επιστροφή/συμψηφισμό" και "Υπόλοιπο ασφαλιστικής οφειλής".
Επειδή έχει υπάρξει μία καθυστέρηση εφέτος, δεν είναι διαθέσιμη ακόμα η επιλογή.

Εγκύκλιος e-ΕΦΚΑ 43/2021 Εκκαθάριση ασφαλιστικών εισφορών έτους 2020 Ελ. Επαγγελματιών
"Το πιστωτικό υπόλοιπο της εκκαθάρισης, επιστρέφεται στους δικαιούχους σύμφωνα με την διαδικασία που προβλέπεται από το άρθρο 104 του ν.4387/2016, όπως ισχύει.
Για την διαδικασία της επιστροφής θα ακολουθήσουν οδηγίες".

Edited by Kosmopolitis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις πως μπορω να επικοινωνησω με τον κ Πεππα για τις εισφορες? Το τηλεφωνο που μου δωσανε 2103740203 δεν απανταει.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα,

Γενικά με το θέμα των ασφαλιστικών εισφορών παρατηρείται τεράστια σύγχυση.

Προσωπικά, για παράδειγμα, υπάγομαι στην περίπτωση του άρθρου 39 (παράλληλη ασφάλιση από μισθωτή εργασία) του ν.4387/2016. Η υπ. αριθ. 294523/2-8-2021 εγκύκλιος αναφέρει ότι το ποσό της μηνιαίας εισφοράς προσδιορίζεται λαμβάνοντας υπόψη τα ποσά εισφορών ανά κλάδο από τη μισθωτή απασχόληση και καταβάλλεται, εφόσον προκύπτει, η διαφορά από την κατώτατη, κατά περίπτωση, προβλεπόμενη εισφορά ή της εισφοράς τυχόν ανώτερης επιλεγείσας κατηγορίας.

Στην περίπτωση μου, οι μηνιαίες ασφαλιστικές κρατήσεις εργοδότη και εργαζόμενου για τη μισθωτή εργασία υπερβαίνουν κατά πολύ το την προβλεπόμενη εισφορά της επιλεγείσας κατηγορίας. Εντούτοις, ο ΕΦΚΑ μου έστειλε ειδοποιητήριο εκκαθάρισης στο οποίο εμφανίζομαι υπόχρεος να πληρώσω υπόλοιπο ασφαλιστικής οφειλής. 

Δεν ξέρω ακόμα τι θα κάνω δεδομένου ότι η προθεσμία της 1ης δόσης λήγει σήμερα. Στα τηλέφωνα δεν βγάζω ιδιαίτερη άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Για τι ποσό μιλάμε ?? Διότι σε μας που είμαστε σε μισθωτη σχέση σε δημόσια υπηρεσία , το ποσό είναι 2172 για τους μήνες Ιανουάριο μέχρι και Σεπτέμβριο αφού απο Οκτώβριο έγινε αλλαγή στο κωδικό πακέτου και πλέον φαίνονται οι εισφορές κανονικά. Επομένως αν υπάρχουν οφειλές συνήθως είναι λόγω μη αλλαγής του κωδικού πακέτου κάλυψης και έτσι να μην φαίνονται οι εισφορές . Είναι γνωστό το θέμα και θα πρέπει να βρεθεί λύση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.