Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

24 λεπτά πριν, acomaedo said:

Οι εισφορές από μισθωτή εργασία για το 2020 (τα 6825,60) είναι όσα εμφανίζει και ο ατομικός λογαριασμός ασφάλισης σου ώς εισφορές προς ΕΦΚΑ; Μήπως έχει γίνει κάποια βλακεία με ΑΠΔ?

@acomaedoθέλω να πιστεύω πως δεν έχει κάνει τέτοιο λάθος η εταιρεία και να φέρει την ευθύνη για τον λανθασμένο υπολογισμό των εισφορών. 

Ωστόσο, θα ελεγχθεί και αυτή η περίπτωση μιας και το ανέφερες.

Εάν διαπιστωθεί λάθος της εταιρείας τότε θα πρέπει το λογιστήριο να αποστείλει τα σωστά στοιχεία στον ΕΦΚΑ.

Edited by SPIMAN
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, SPIMAN said:

@acomaedoθέλω να πιστεύω πως δεν έχει κάνει τέτοιο λάθος η εταιρεία και να φέρει την ευθύνη για τον λανθασμένο υπολογισμό των εισφορών. 

Ωστόσο, θα ελεγχθεί και αυτή η περίπτωση μιας και το ανέφερες.

Εάν διαπιστωθεί λάθος της εταιρείας τότε θα πρέπει το λογιστήριο να αποστείλει τα σωστά στοιχεία στον ΕΦΚΑ.

Μπορεί να μην είναι καν λάθος της εταιρείας. Για παράδειγμα στον ατομικό μου λογαριασμός δεν φαίνεται ένας μήνας παρά το γεγονός ότι η ΑΠΔ έχει κατατεθεί κανονικά και φαίνεται στο σύστημα του ΕΦΚΑ από την πλευρά του εργοδότη. Κάνε ένα κόπο και μπες στον ατομικό σου λογαρισμό να δεις τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

@acomaedoμπήκα και είδα τον ατομικό μου λογαριασμό, όπου επιβεβαίωθηκε η άποψή μου. Κατέβασα, δηλαδή, το report με το λογότυπο του ΕΦΚΑ, στο οποίο οι συνολικές ασφαλιστικές κρατήσεις είναι αυτές που περιλαμβάνουν του εργοδότη και του ασφαλισμένου. 

Συνεπώς, δεν μου είναι αντιληπτό γιατί ο ΕΦΚΑ δεν έλαβε υπόψη του το δικό του report που επιβεβαιώνει αυτό που έχω γράψει.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

Προσπαθώ να πληρώσω τον εφκα βάζοντας τον κωδικό πληρωμής και μου γράφει το ebanking της eurobank: «Παρακαλώ εισάγετε έγκυρο Κωδικό Εντολής Πληρωμής».

Τι πρέπει να κάνω;

Edited by aaaa1940
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, SPIMAN said:

@acomaedoμπήκα και είδα τον ατομικό μου λογαριασμό, όπου επιβεβαίωθηκε η άποψή μου. Κατέβασα, δηλαδή, το report με το λογότυπο του ΕΦΚΑ, στο οποίο οι συνολικές ασφαλιστικές κρατήσεις είναι αυτές που περιλαμβάνουν του εργοδότη και του ασφαλισμένου. 

Συνεπώς, δεν μου είναι αντιληπτό γιατί ο ΕΦΚΑ δεν έλαβε υπόψη του το δικό του report που επιβεβαιώνει αυτό που έχω γράψει.

Με βάση την https://www.efka.gov.gr/sites/default/files/2021-08/ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 43.pdf

κανονικά θα πρέπει να υπολογίζονται αθροιστικά ανά κλάδο ασφάλισης τα ποσά από μισθωτές υπηρεσίες.

Μάλλον κάτι έγινε λάθος ή εμείς έχουμε καταλάβει λάθος...

Στο εκκαθαριστικό στους δύο πίνακες με τις Εισφορές από Μισθωτή Απασχόληση ανά Κλάδο τι εμφανίζει;

(Δυστυχώς δεν βλέπω να γλυτώνεις την επίσκεψη στον ΕΦΚΑ).

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, acomaedo said:

Με βάση την https://www.efka.gov.gr/sites/default/files/2021-08/ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 43.pdf

κανονικά θα πρέπει να υπολογίζονται αθροιστικά ανά κλάδο ασφάλισης τα ποσά από μισθωτές υπηρεσίες.

Μάλλον κάτι έγινε λάθος ή εμείς έχουμε καταλάβει λάθος...

Στο εκκαθαριστικό στους δύο πίνακες με τις Εισφορές από Μισθωτή Απασχόληση ανά Κλάδο τι εμφανίζει;

(Δυστυχώς δεν βλέπω να γλυτώνεις την επίσκεψη στον ΕΦΚΑ).

@acomaedo για μενα, όπως τα διαβάζω, είναι σαφές ότι οι ασφαλιστικές κρατήσεις από μισθωτές υπηρεσίες είναι το άθροισμα των εισφορών του εργοδότη και του εργαζόμενου. Αυτό, άλλωστε, επιβεβαίωσε και το report του ΕΦΚΑ που κατέβασα απο τον ατομικό μου λογαριασμό.

Περαιτέρω, για το θέμα είχα επικοινωνήσει αρχικώς τηλεφωνικά με τον ΕΦΚΑ. Οι αρμόδιοι υπάλληλοι μου είπαν πως θα εξετάσουν το ζήτημα και θα επανέλθουν με σχετική ενημέρωση. Αυτό, φυσικά, ουδέποτε έγινε.

Οπότε, σήμερα, τους έστειλα email εκθέτοντάς τους το θέμα και ζητώντας τους να διορθώσουν το λάθος έγκαιρα προκειμένου να μην είμαι ούτε 1 ημέρα ανασφάλιστος. Σε διαφορετική περίπτωση τους ενημέρωσα οτι θα προβώ σε οποιαδήποτε νομική ενέργεια διασφάλισής μου.

Όπως αντιλαμβάνεσαι δεν έχω άμεσο σκοπό να επισκεφθώ τον ΕΦΚΑ.

Ως προς το εκκαθαριστικό υπάρχουν οι στήλες 1) εισφορών απο μη μισθωτή εργασία, 2) εισφορών απο μισθωτή εργασία ( εκεί είναι για μένα το λάθος του ΕΦΚΑ), 3) μειώσεων/ εκπτώσεων και 4) του υπολοίπου.

Σημειωτέον δε ότι έχω δηλώσει την 6η ασφαλιστική κατηγορία.

Edited by SPIMAN
Link to comment
Share on other sites

@acomaedo καλημέρα,

Κατάφερα και συνομίλησα με μία εξαιρετική υπάλληλο του Τμήματος Προσδιορισμού Εισφορών Μη Μισθωτών, η οποία μου εξήγησε ότι οι εισφορές ανά κλάδο απο τη μισθωτή εργασία, όπως αυτές φαίνονται στις ΑΠΔ που έστειλε ο εργοδότης, υπολείπονται των εισφορών απο τη μη μισθωτή εργασία (δεδομένου ότι είχα δηλώσει την 6η κατηγορία ασφάλισης).  

Εν ολίγοις, στη δική μου περίπτωση η διαφορά προκύπτει στον κλάδο σύνταξης και είχες δίκαιο που το ανέφερες στο προηγούμενο ποστ σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Επειδή δεν βλέπω φως στο τουνελ , το τηλέφωνο είναι κάτι σε 210 52 85 518 -615-642 ???

Για να πάρω και εγώ ένα τηλέφωνο, για ενημέρωση....

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, SPIMAN said:

@acomaedo καλημέρα,

Κατάφερα και συνομίλησα με μία εξαιρετική υπάλληλο του Τμήματος Προσδιορισμού Εισφορών Μη Μισθωτών, η οποία μου εξήγησε ότι οι εισφορές ανά κλάδο απο τη μισθωτή εργασία, όπως αυτές φαίνονται στις ΑΠΔ που έστειλε ο εργοδότης, υπολείπονται των εισφορών απο τη μη μισθωτή εργασία (δεδομένου ότι είχα δηλώσει την 6η κατηγορία ασφάλισης).  

Εν ολίγοις, στη δική μου περίπτωση η διαφορά προκύπτει στον κλάδο σύνταξης και είχες δίκαιο που το ανέφερες στο προηγούμενο ποστ σου.

Συνάδελφε αφού έβγαλες άκρη πάλι καλά! (Δώσε και το τηλέφωνο της να το έχουμε χρήσιμο θα φανεί:))

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι τα τηλέφωνα επικοινωνίας είναι: 210-5285599, 210-5285616/ 617, 210-5285699.

Τηλεφωνούσα σε όλα και σε ένα απο αυτά το σήκωσε αυτή η εξαίρετη υπάλληλος.

  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.